Morning Glory (Vrtni Slak) Ipomoea

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Morpheus »

Zvakao sam, malo po malo celo vece. Ali, valjda bih i tako dobio bar neke efekte...
Ne znam,jedino da sledeci pout pokusam sa nekim drugim semenom :)
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Psychonaut »

Ja sam nedavno krenuo u nabavku lsa sjemenki, i iz lokalnog smartshopa narucio 3x10g (oko 550 sjemenki) Morning Glory Flying Saucers, i 3g Hawaiian Baby Woodrose sjemenki(oko 35 sjemenki). Mislio sam prvo probati Morning Glory, tako sto cu izmrviti sjemenki, i onda sve odjednom pojesti na prazan stomak. Doduse, nisam siguran koja je prava kolicina. Kontam poceti sa 10g, odnosno oko 180 sjemenki? Sta vi mislite?
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Morpheus »

Pa,kontam da je to seme dobrog kvaliteta,pa je prema tome i doza neka OK moderate. :psy
Samo sto ce potrajati bar nekih sat vremena dok se ne primete efekti... A,tad,kad krene mucnina,samo lezi,lezi,lezi i probaj da ne mislis na to :))
Avatar
Duke
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 20.02.2012, 22:15
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Duke »

Hvala Red za ponovno krstenje :) Nabavio sam seme, imam 8 paketa(otp oko 360 semenki) MG-a ipomoea tricolor Heavenly blue, vidim na erowid-u da je ipomoea violacae=ipomoea tricolor samo je valjda bitno da je heavenly blue :) seme jeste crno i izduzeno, ko sa slike sto si postala, nekada davno :)e pa sad vidim da je znaci dovoljno jedan paket da ostavim za sadnju jel?
(otp 45semena ima u jednom paketu)
Terasa je u stanu, znaci dosta je velika, imam dve povece kofe i tu sam planirao posaditi, i ono sto mene iteresuje jeste da li ce se penjati po zici ? imam najlon za pecanje koji bi montirao iznad kofe pa neka se penje po njemu, ili je pak bolje da se montira neka resetka ? ili cak mozda da zabodem stap ??
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Red »

ako imas dvije povece posude, mozda bi bilo dovoljno 5-10 kom po posudi, jer vidis i sam koliko se to moze razgranat. ako nabijes previse toga samo ce crpit zemlju a nece radit previse cvjetova i zelenila. jel znas od koliko su posude?

slak se penje i po grubim zidovima, stapovima i zicama. sto god da stavis bit ce dobro, ali najbolje bi bilo mrezu neku, na taj nacin moze prekrit cijelu povrsinu

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Duke
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 20.02.2012, 22:15
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Duke »

sad cu pogledat kolike su te kofe, palo mi je na pamet, sad posle buxne, da stavim kofu na vagu, sipam vode, pogledam koliko je tesko, i to bi trebalo da bude toliko litara :) uzimajuci u obzir da je kofa plasticna i nije ni 1kg teska
EDIT: eo izmerio sam je i teska je 2okg :) znaci 2oL ima. druga je manja, od oka bi rekao da ima otp 1oL jel ova od 1ol moze posluziti za nesto, i koliko bi mi moglo stati u obe kofe semena ?
Zadnja izmjena: Duke, dana/u 13.03.2012, 18:34, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Red »

jel su dugacke plitke ili one standardne okrugle?

po meni bi mogao staviti po 5-10 komada, pa vidi kako ce se razvijat. iskoristi obije, samo stavi manje sjemena. mozes prvo zakorijeniti u zasebnim casama pa kada izbiju prva 2 lista presadi u te velike na finu udaljenost jednu od druge, da se mogu fino razvijat. puno zemlje imaju, bit ce im savrseno.
postavi neku mrezu od dole prema gore po zidu i cijeli zid ce prekriti. zemlju odrzavat vlaznom u veoma vrucim danima.

sretno!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Duke
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 20.02.2012, 22:15
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Duke »

e ima jos nesto, jel slak privlaci neke insekte ? ne bih bas volio imati nepozvane goste na terasu toko leta, jel znas nesto o tome, inache sad mi preostaje i extract napraviti pa da vidimo...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la Red »

nista opasno, leptiri, bumbari...nista skerij :) tim bolje jer oprasuju cvjetove, i rade sjeme :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
natura_naturata
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 28.04.2010, 14:57

Re: Morning Glory / Vrtni Slak

Post Postao/la natura_naturata »

ima li kakvih zaključaka, po pitanju nabave sjemenki?
osim smartshopova, nešto dostupnije možda? (nisam iz zg-a)
Odgovori