Hawaiian Baby Woodrose

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la Red »

HAWAIIAN BABY WOODROSE
Argyreia nevosa Bojer.;
Morning Glory family (Convolvulaceae)
pic27.jpg
pic27.jpg (25.92 KiB) Pogledano 5492 puta.
Ona je visegodisnja biljka, puzavica. velikih srcolikih listova i lagano rozih cvjetova. Kada se cvjetovi osuse, naci cemo 1- 4 sjemenke u osusenim kapsulama. Raste u Aziji, a uzgaja na Hawaiima.

Uzgoj:

Moze se uzgajat vani ako zivis u toplim krajevima, poput floride i californije, ali posto mi znamo imat jake zime trebalo bi je uzgajat u velikim posudama ili kadama tokom ljeta a preko zime je unjet unutra na toplo. Moze se razmnozavat pomocu Cuttinga ili sjemenja, a u proljece djeljenjem biljke na pola i presadivanjem.

Sjemenke ce proklijat ako napravimo mali rez na vanjskoj omotnici sjemenke, dalje od "oka klijanja". tako zarezanu sjemenku ostavimo u vodi da se namace dok ne natekne i ne udvostruci se. zasadimo sjeme 1 cm duboko u zemlju. zemlja ne mora biti nesto posebno bogata i hranjiva ali voli dobro i prozracno tlo. dok ne proklije zemlja mora biti vlazna i na toplom mjestu. kada proklija zaljevanje nesmije biti ucestalo, i mozemo dozvoliti lagano isusivanje tla jer prekomjerno zaljevanje moze dovest do truljenja korjenja.

Biljka voli osuncano mjesto i dosta je izdrzljiva, tako da sa zaljevanjem ne treba pretjerivat.

Posuda od 20 lit je dovoljna za uzgoj dvije biljke, ali posto brzo raste treba je presaditi u vecu nakon god dana. ako je planiramo uzgajat u posudama moramo joj obezbjediti ogromnu posudu ili kadu od oko 200 lit da bi se korjenje i biljka normalno razvijala. ako korjen i biljka nemaju dovoljno prostora za rast tesko da ce cvjetat.

Na pocetku sporo raste dok ne oformi nekoliko parova listova a kasnije se ubrza drasticno rast. prvu godinu naraste vise u obliku zbunja i zato bi je nakon ljeta trebalo po zimi unjet negdje na toplo.
ali druge godine, u proljece, mozemo je zasaditi vani u zemlju ili u veliku kadu, jer ce se rast jos vise ubrzat i narast ce u predivnu i ogromnu puzavicu koja bi sada trebala dati cvjetove i dakako sjeme. moguce da se cvjetovi i sjeme ne pojave prvih 2-3 god. zavisi od uvjeta u kojem raste.
kada dode zima biljku treba ili izvaditi iz zemlje da se korjen ne smrzne i sacuvat, ili jednostavno kadu preseliti na neko toplije mjesto do proljeca.

Kapsule sa sjemenjem skupljamo kada se potpuno osuse.

slika

Sjemenke treba cuvati na suhom i hladnom mjestu.

Potencija sjemenja se moze smanjivati nakon 6-9 mjeseci
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la dr.manijak »

Imam dil sa jednim šopom iz afrike da mi posalju 100 semenki za neke sitne pare, kazu da su vec slali za srbiju i da nije problem. mada meni je sigurnije vas da pitam. zanima me jel je seme ove biljke zabranjeno u srbiji, ako ne znate za srbiju recite mi jel je zabranjeno u hrvatskoj? jer nam je slican popis nelegalnih stvari.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la Red »

koliko znam LSA i biljke koje ga sadrze su jos uvijek legalne. tako da ne vjerujem da ces imati problema ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la wizard.hannah »

HBW je dobar izvor lisergične kiseline koja je grdo zabranjena i teško nabavljiva.
A zašto velim? Ako netko ima volje za Acid kuhanje...ovo je najbolji izvor/izbor
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la Proximus »

Ja bi samo napomenuo da se klonite "ghana" straina HBWR-a jer je neaktivan (osim ako zelite uzgajat zbog samog uzgajanja jel, posto je sjeme ghana straina i do 10 puta jeftinije).

Sjeme od ghana straina je vecinom golo, odnosno ima malo ili ništa dlaka po sebi, sjeme ostalih aktivnih strainova je dlakavo. Indian strain je također umjereno do veoma slabiji od Hawaiian straina, koji je najbolji izbor.
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la Red »

jeste, slazem se. Imala sam neko sjeme, koje nije bilo aktivno, ali je bilo odlicno za sadnju :D imajte to na umu ako planirate kupovat ili nabavljat sjeme....
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la wizard.hannah »

"ghana"

Dali je to uopče HBW? Mislim dali je ista porodica? Ili pak jedan drugi ogranak?
Da znam latinsko ime "ghana" HBW-a lagano se bi moglo utvrditi... :questionn:
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la Proximus »

Sve je ista biljka, argyreia nervosa, samo razliciti strainovi. Isto kao sto je pas u biti jedna zivotinja jednog latinskog imena (canis lupus familiaris), ali postoje različite pasmine.
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la wizard.hannah »

Proximus je napisao/la:Sve je ista biljka, argyreia nervosa, samo razliciti strainovi. Isto kao sto je pas u biti jedna zivotinja jednog latinskog imena (canis lupus familiaris), ali postoje različite pasmine.

Imaš koji link da vidim? O "ghana" HBW :questionn:
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Hawaiian Baby Woodrose

Post Postao/la Proximus »

guglaj hbwr ghana i dobit ces brdo forum rasprava :mushh:
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Odgovori