Mandragora

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Mandragora

Post Postao/la Red »

mmmm.png
mmmm.png (472.68 KiB) Pogledano 5140 puta.
Povijest:
Ta biljka (i njen korijen koji ima formu koja podsjeca na covjeka), ima veliku ulogu u magiji, prvo zbog jakog halucinogenog efekta i cudne (covjekolike) forme! Zbog te cudne slicnosti, nastalo je vjerovanje da Mandragora ima nadprirodne moci iznad covjekove duse i tijela, i ako je analizom dokazano da sadrzina psiho-aktivnih substanci nije veca od gore spomenutih biljaka. U Egiptu, Mandragora je bila visoko cijenjena kod Faraona. Na odorama Faraona cesto se nalazi motiv od ove biljke, a u cvijetnom vijencu koji je pronadjen pored Tut-Anch-Amona-a nadjen su nekoliko upletenih stabljika Mandragore. U procesu protiv Jovanke Orleanke - (Jeanne d’Arc) jedna od tuzbi bila je zbog posjedovanja Mandragore!

Od davnina postoje komplikovani rituali u iskopavanju ove biljke i njenog korijena. Theophrastus pise u 3.vijeku p.n.e. da beraci ove biljke naprave prvo krug u zemlji, i prvo odsijeku stablo od korijena gledajuci prema istoku. Ostatak korijena iskopaju govorci tajne formule i odigraju odredjeno kolo. Dva vijeka ranije, Pithagoras opisuje Mandragoru kao ,,antropomorf’ ili ,,mali covjek". U rimsko doba kada su psiho-aktivne biljke pocele da igraju vaznu ulogu u magiji, u prvom vijeku nove ere, pise Flavius Josephus: da u krajevima oko Mrtvoga mora ima jedna biljka koja nocu siri crvenkasto svijetlo i da se ona sakriva od ljudi. Ali ona se moze otkriti ako se poprska sa urinom ili krvlju od menstruacije.
slika

Takodje opasno je tu biljku licno iscupati iz zemlje, zato je najbolje da to uradi pas, koji ce poslije toga umrijeti"! Mitovi oko Mandragore postajali su sve cudniji, vjerovalo se da prilikom cupanja ova biljka toliko jako vristi, da onaj koji ju cupa mora umrijeti. Kada su u mracnom srednjem vijeku ljudi poceli da sade ovu biljku u Evropi, vjerovalo se da moze samo da raste ispod vjesala gdje urin i sperma od objesenih kaplje. Zato Njemci zovu ovu biljku ,,covjeculjak sa vjesala"!

Godine 1526, engleski botanicar Turner, odbijo je da prizna da ova biljka uvijek ima ljudsku formu i suprostavijo se narodnoj lakovjernosti u vezi prica sa iskopavanjem Mandragore. Od ove biljke koristi se korijen (pored magicne upotrebe) za pravljenje ljekovite masti protiv reume. Za magicne eksperimente uzmite samo pola ili jos manje od male kasicice samljevenog korijena, koji izmijesate sa nekim sokom od voca. Efekat je prijatan, i za kratko vrijeme zapadnete u dugom sanjivom transu. Plodovi-(maline) se ne jedu, jako su otrovne i ako se tvrdi da u okolini Sredozemlja nijesu otrovne, i cak se od njih prave domaci secijaliteti! (preuzeto sa vutra.org)

http://img.tfd.com/thumb/c/c1/Mandragor ... b]Mandrake[/b]
Botanical: Atropa mandragora
Family: N.O. Solanaceae

O biljci i uzgoju:
Mandragora je visegodisnja biljka, ima vrlo velik korijen, najcesce podjeljen u dva ogranka, listovi su tamnozeleni i oštri i cudnog mirisa. cvijetovi su hemafroditi i oploduju ih insekti. daje plodove slicne mladim jabukama. zute boje i jabukastog mirisa.

Madragora se razmnožava korijenskim reznicama zimi ili sjemenom u jesen, jer sjeme treba period hladnoće da prklija. Podnosi temperature do -10 °C, ali ne podnosi mraz.

Može se uzgajat u posudi napunjenoj mješavinom vrtne zemlje i pijeska, ali posuda mora biti dovoljno duboka da bi biljka razvila korijen.

Najbolje ju je uzgajati na zaštićenom i sunčanom mjestu, primjerice blizu zida ili u kamenjaru, u propusnom i dosta plodnom tlu.
U umjerenim područjima prezimljuje na otvorenom, ali biljku u kasnu jesen treba pokriti lišćem kako bi se zaštitila od hladnoće zimi.


slikaU proljeće počinje sezona rasta: najprije izbiju listovi a kasnije cvjetovi.

Kada se jednom ustali, mandragora se ne voli uzmeniravat i presađivat.

Dakle- Sadimo u zimi, sadnice presadujemo u proljece, korijen skupljamo u zimi.

Bitno je da je zemlja prohodna i lagana da se korijen moze razvijati. ovo je bitno kod vanjskog sadenja jer ako je zemlja puna kamenja i korijenja Korijen mandragore se nece moci pravilno razvijati.

Nesmije se previse zaljevati jer korijen ima tendenciju da trune ako je zemlja previse vlazna. dakle minimum zaljevanja, direktno sunce.

Njeni plodovi se mogu jesti i sirovi i skuhani (oprez!), a listovi su se koristili za ljecenje vanjskih ozljeda. sam korijen se koristio za anesteziju ali u vrlo malim dozama.

Mandragora sadrzi Hyoscyamine, kojeg mozemo naci u Solanaceae porodici biljaka, npr. henbane, (Hyoscamus niger) mandrake (Mandragora officinarum), jimsonweed (Datura stramonium), and deadly nightshade (Atropa belladonna)

Mandragora je kritično ugrožena biljka u RH, tako da je nemojte čupati u prirodi. Ako ste zainteresirani za uzgoj ove biljke, sjeme možete naručiti iz raznih online sjemenarna
Zadnja izmjena: Devil'sChase, dana/u 21.06.2021, 09:54, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: Info da je manda kritično ugrožena
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Mandragora

Post Postao/la Wolfshade »

Imao sam dvije prošle godine, sjemenkama treba nevjerojatno dugo da proklijaju, nakon 7 dana močenja u vodi zasadio sam ih u duboke pitare i čekao...čekao...čekao...nakon određenog vremena odustao od njih, prestao zalivati i šusno pitare u neki kantun. I onda su nikle. Nakon više od 2 mjeseca. Sad imam u ladici 2 lipa korjena ali nekako sam skeptičan da ih probam iz razloga što nisam 100% siguran ni za dozu ni za rizike. Čuo sam dosta različitih verzija.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mandragora

Post Postao/la Red »

Više o djelovanju i upotrebi procitajte ovdje http://themajka.com/viewtopic.php?f=30&t=237

:ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
nuct9meron
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 28.11.2012, 22:55

Re: Mandragora

Post Postao/la nuct9meron »

:D
da li je moguce nabaviti semenke, ili biljke mandragore?
:psy
hvala
N.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Mandragora

Post Postao/la Devil'sChase »

Da
nuct9meron
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 28.11.2012, 22:55

Re: Mandragora

Post Postao/la nuct9meron »

Brbljivac, a? Ne zatvaras, a ko zna ko sve motri na ovu prepisku...tc tc tc
Stani ako sam dobro razumeo, mandragora je legalna? Kako do nje dobri moj D_C :x :questionn:

N.
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Mandragora

Post Postao/la Fig »

nekoliko drevnog magičnog bilja iz porodice Solanaceae je autohtono na našem balkanskom području, a i legalne jer se njihovi delirični spojevi ne nalaze na popisu opojnih droga. Mandragora raste na dobro dreniranim pjeskovitim tlima, zato razvija tako stabilan i velik korijen kao višegodišnja biljka. znam za lokalitete dole po osunčanom dalmatinskom kršu, prema zagori i u unutrašnjosti Hercegovine.

inače, sjeme i dijelove korijena možeš nabaviti i preko raznih internetskih stranica, npr. na ebayu, bouncingBear-u i sl. stranicama.
nuct9meron
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 28.11.2012, 22:55

Re: Mandragora

Post Postao/la nuct9meron »

...bingo!...To mi je trebalo, proveren link, sa koga je neko narucivao.
Sto se tice prirode nisam neke srece u pronalazenju, uvek su me nervirali
tipovi koji nadju sve u prirodi i onda sole kako je to svuda oko nas samo
treba da trazis.E pa nema u prirodi, ili su sve pojeli u mom kraju, kako
god, link pa dobar dan izvolite :ymdevil:
hvala na vremenu
N.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Magično bilje

Post Postao/la luther7hrol »

Ima li netko iskustva sa sadnjom i povezivanjem s biljkom moći Mandragorom?
Također, možete li mi preporučiti neku dobru knjigu o korištenju bilja u magiji, na kojem god jeziku?
MysticMac
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 05.03.2019, 17:57
Ima zahvala: 1 put

Re: Mandragora

Post Postao/la MysticMac »

Lijep pozdrav imam par pitanju uz biljku pa ako netko može pomoći.Zanima me da li je to mandragora?,ako da.Pod koju vrstu spada?,štoviše opširnije objašnjenje je također dobro došlo.Zahvaljujem unaprijed.
media/images3/1634583066.jpg
media/images3/1634667383.jpg
media/images3/1634644246.jpg
media/images3/1634680037.jpg
[https://themajka.com/media/images3/163 ... 646106.jpg
Odgovori