Opijumski Mak (Vrtni mak, Papaver somniferum L.)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Red »

Krasna!

Sjeme maka volim laganu stratifikaciju, sto znaci da voli da se sjeme malo ohladi prije nego krene sa klijanjem. Imaju vrlo dobru klijavost, treba im nesto vise da prokliju, oko tjedan dana.

Mogu se saditi od jeseni do ranog proljeca, ako nema mraza vani.
ili u teglicama. Kako god ih sadis i gdje god ces ih zasaditi racunaj da ce kroz 7 dana nesto krenut. Sjeme zasadi i drzi zemlju vlaznom, dok ne niknu.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
jackal83
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 05.12.2011, 18:34
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la jackal83 »

nisam citao sve postove al sto se tice sjemennki ima jedna isprobana fora iz prve ruke :thumbsup: MOJE he,he,,nemojte se zajebavat po netu i slicno narucivat sjemnke,bacat pare i cekat murju,,,,ako na Dolcu nemozete nac kod kumica strucke osusenih glavica maka,,onda kupite u PRODAVNICI cjelu kesu od pola kile nije skupa opce,,,znaci sjemenke maka za kolace ne mljeveni,vec sjemnke,,i OBAVEZNO gledajte uzet plavi makedonski najbolji,,e sad u cemu je caka ;caka je u tome da sjemnke prije nego sto odu u prodaju se steriliziraju a posto recimo u jednoj vrcici od pola kila ima milion sjemenki ne uspje se sve sterilizirat(da ne raste) po mom iskustvu oko 30 posto iz kesice od pola kila nikne i raste ko ludo,,doslovno raste ko neka travuljina ja sam 3 sezone sadio na ovaj nacin i imo sam vise nego dobar uspjeh :cheesy: za bolji prinos na livadu na koju mislite zasadit malo razgrabite zemlju da bude rahlija ((nemorate sada kopati cjeli dan))i bacite saku umjetnog gnoja i priroda ce ucinit svoje,,
Ps;kad pocne nicat iznenadit cete se kolicinom mladih "klica" tako da ce te morat obavezno uvest neki red znaci u stilu kidanja viska mladica tako da ne rastu previse zgusnuto

E sad cu vam odat jos jednu moju tajnu di cete nac SVAKOJAKIH VRSTA sjemenki MAKA od Turskog A fganistanskog i slicno..... :delicious: :delicious: u botanickom vrtu :ymdevil: :ymdevil: ja sam u ZG obilazio onaj dio vrta di su makovi ,cjeli 7 mjesec dok nije bilo spremno za branje CAHURA,,
CAHURE ZA CAJ ISTO SU ODLICNE ko nije naviko na jace opijate :delicious:


bas me zanima jesam li jedini koji obilazi botanicke vrtove u potrazi za nama dragim svakojakim biljkama :lovee: imal jos koga
Ja sam osoba sa dijagnozom shizofrenije poremecaja osobnosti,Ovo navodim radi toga, posto zbog moje dijagnoze nemogu odgovarat za svoje upise,na internet forumima SVE VRSTE,koji su vecinom produkt mog alter ega(koji se naziva"jackal83"
Zeleni dašak
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 23.04.2012, 17:56

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Zeleni dašak »

Hej, haj! ... pridružujem se raspravi s linkom na kojemu je opisan Mak opijumski i njegov uzgoj, uvjeti, upotreba ... obožavam mak .. kad sam bila mala, baka nam ga je davala tako da nas smiri i uspava da joj ne trčimo uokolo .. he he he ... ;) http://www.agroklub.com/sortna-lista/ul ... jumski-86/
sagittarius83
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 28.05.2012, 09:10

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la sagittarius83 »

Pozz ljudi ja sam novi na ovom portalu može li mi tko reći gdje se može kupiti sjeme plavog maka? hvala puno...htjela bi svoj vrt urediti sa njim ima prekrasne cvijetove ali ne znam di ga mogu kupiti zna li itko, molim vas...
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Mary Jane. »

Ja se skitam redovito po Botaničkom :ymdevil:
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la dr.manijak »

Registruj se ovde : http://www.freeseedring.nl

I onda ces sve naci ovde: http://www.freeseedring.nl/viewtopic.php?f=90&t=11

Mislim da trenutno nisi u mogucnosti da vidis ovu drugu stranicu jer nisi registrovan clan.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.gonzo
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 10.11.2012, 01:01
Ima zahvala: 2 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la dr.gonzo »

pozdrav ljudi,vreme za sadnju maka ;)...uzeo sam seme od jednog dobavljaca iz Subotice,seme je madjarsko,tamo je pakovano :). u pitanju je mak belog cveta sa ljubicastom tufnom na donjem delu latice...nadao sam se da je u pitanju azijski beli :cheesy:,seme je neko svetlo sivo, neko malo tamnije.... uglavnom nije cisto plavo. E sad jedini problem je sto na poledjini kesice pise da je to mak sa JAKO MALOM koncentracijom morfina :-? !!! da li to pise da bi odvratili ljude kojima on treba iz tog razloga ili je stvarno genetski ociscen(modifikovan)od morfina??? da li se neko susreo sa ovakvom problematikom?
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Horos »

ALO BRE!!!! Ljudi da li ste vi svesni cime se igrate???? da li ste uopste iole citali o caju od caura maka, da li ste se informisali o tome koliko jaku ovisnost izaziva, koliko je tesko doziranje i da se desavalo da ljudi umiru od toga jel nisu umeli da doziraju jacinu caja.
a na stranu to sto se postaje rob morfina za ceo zivot!!! ja sam neko ko vam to prica iz prve ruke, jedan sam od retkih ko se izborio sa zlom. a znam jako puno ljudi koji su se uvek iznova i iznova vracali posle perioda kada su bili skinuti i cisti. i jako me iritira to sto pojedini ljudi ovde pisu o caju od maka u superlativima, kao da je to nesto dobro zdravo i lekovito!!!
caj od maka=heroin a i gore od njega po meni, jace su krize i duze, a plus caj pored morfina i kodeina ima u sebi i jos pun kurac raznih drugih otrova koje caura sadrzi u sebi, oko 20 raznih alkalkoida kojih nema u heroinu. Svako radi i koristi sve na licnu odgovornost, ali barem ne treba kako pojedini ovde rade malte ne propagirati konzumaciju caja i deliti savete kako doci do caura za konzumaciju.

SADA APELUJEM NA RED I OSTALE ADMINE I MODERE!!
Uklonite temu opijumskog maka sa foruma, ili cu u protivnom demonstrativno napustiti forum i apelovacu na sve druge ljude i prijatelje koji imaju imalo svesti i savesti da ucine isto!! ovo je otislo daleko i predaleko, i jako bi zlo bilo da se ma i jedan mladi covek sjebe u zivotu tako sto ce procitati ovu temu i pomisliti da je caj od maka nesto jako cool i fino, i pozeleti da ga proba. nas forum nije barem ja mislim napravljen sa ciljem da ljudima sjebava zivote
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la muscaria »

Frende, moje je mišljenje da nema potreba da se tema ukloni. Tema je ovdje prije svega da educira ljude, i kao takva mislim da treba ostati. Zašto ovo pišem??? Pa evo bio sam potencijalno zainteresiran za taj mak, pošto je relativno jednostavno za doći do sjemena, a i sam uzgoj ne bi trebao biti problematičan. No ODUSTAO SAM samo zato što sam čitajući ovu temu pročitao tvoj post, i tvoje iskustvo sa makom. Molim te, nemoj postavljati ultimatume, jer to nije u duhu ovog foruma, i zaista bi mi bilo žao da odeš. Tvoje iskustvo je dragocjeno, kao i savjeti vezani uz opijate, i baš zato treba da budeš tu i dijeliš to sa nama koji ne znamo. Zahvaljujem ti na tome što si me odgovorio od maka,!!!! Živio
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la oseloth »

Ali opijum i heroin nisu ni blizu isti po jačini. Opijum je od davnina lijek. Heroin je pak od davnina droga. Naravno da se ničim ne treba igrati ali nije da ne treba pričati o tome. Forum je uvijek bilo mjesto glasa naroda. Svatko ima pravo na mišljenje.
Odgovori