Opijumski Mak (Vrtni mak, Papaver somniferum L.)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Mimi0702
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 16.02.2017, 01:20

Re: Opijumski Mak (Vrtni mak, Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Mimi0702 »

Pozdrav svima :)
Nova sam ovdje i procitala sam cijelu temu uzduz i poprijeko. Moram vas pohvaliti, neki postovi su zaista odlicni i detaljni, sa vise nego korisnim savjetima. :ymhug:
E sad... Upravo sam nabavila sjeme prekrasnog "danish flag" maka i planiram ovih dana dio sjemenki posaditi u teglice, a drugi dio cim malo zatopli, direktno u dvoriste. Imam cca 600 sjemenki. Odlucila sam tako napraviti jer ce mi ovo biti prvo sadjenje maka, pa zelim vidjeti na koji nacin ce bolje uspjeti.
Nasla sam na vise mjesta savjet da ako se sadi u teglice ili casice, da se ne stavlja puno sjemenki na isto mjesto jer korjenje iz nekog razloga ne voli presadjivanje. Kazu da bi bilo najbolje da biljka kada nikne ima dosta mjesta oko sebe, kako bi je se moglo sto bezbolnije presaditi ako se bas mora.
Zanima me kakvo je vase iskustvo sa presadjivanjem biljcica? I zanima me ima li netko iskustvo s ovom sortom? Kazu da je "danish flag" (inace iz Afganistana) super kvalitete, s tim da je meni taj cvijet i jako lijep i na prvi pogled cak ni ne izgleda kao opijumski mak. Tako da nekako nemam brige imati ga u dvoristu :D
I jos jedno pitanje; koliko bih otprilike cvjetova mogla dobiti od 600-tinjak sjemenki?
Unaprijed hvala :)
I refuse to join any club that would have me as a member.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Opijumski Mak (Vrtni mak, Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Beyond Le Fov »

puno, samo nemoj se zezati s opijumom jer će se više on zezati s tobom i to na mučan način.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Mimi0702
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 16.02.2017, 01:20

Re: Opijumski Mak (Vrtni mak, Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Mimi0702 »

Tenks na odgovoru, kad nesto krene stavim koju sliku i popratim napredak. :)
Ma naravno, ne mislim se puno igrati s opijumom kao takvim, niti bih ikome to preporucila. Potpuno mi je jasno sve vezano za moguce posljedice koristenja opijuma i morfija u bilo kojem obliku, a pogotovo pijenja caja od maka. To je gadno navikavajuca stvar. Drago mi je da se ovdje nije detaljnije opisivao proces dobivanja caja i doziranje i zaista se nadam da netko neupucen nece krenuti na svoju ruku pripravljati isto. Jer ne samo da je to jako navikavajuce, nego pogresno pripravljanje i doziranje moze zavrsiti i fatalno!
Na ovo vise gledam kao na neki eksperiment. Makovi su mi oduvijek lijepi i voljela bih ih imati u vrtu.
Ako biljcice uspiju, planiram eventualno zarezati koju cahuricu pa u dobrom drustvu napraviti degustaciju nusprodukta iz vlastite proizvodnje, putem pokojeg dima :sunn:
To takodjer nikome ne preporucam!
I refuse to join any club that would have me as a member.
Odgovori