☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la antoniopavaroti »

HypnoToad je napisao/la: a) da mi je zanimljivo kako jedna tako 'zloglasna' biljka neometano raste na javnom mjestu, i b) da mi se baš sviđa izgledom, za razliku od inoxie :) .
prije svega vrlo malo ljudi zna za daturu , tatulu , još manje ih zna čemu ona treba da služi a još manje bi je prepoznalo ...
Možda će čudno zvučati , smatram da je ona ta koja poziva i koja omogučava da je se vidi ili nađe .
Govorim to iz vlastitog iskustva ..jer sam je godinama tražio po kojekakvim bunjištima itd a nisam je uspeo nači ..pa sam se požalio prijatelju koji je imao svoje polje datura i koji se dobrano bavio magijom..rekao mi je " Ne možeš je nači zato što ona ne želi da je nađeš" . Zazvučalo mi je to kao preseravanje i bedastoča ..Samo sam se nasmijao , a on mi je rekao " Ako baš želiš da je vidiš , ja ču te odvesti do mog polja pa uzberi koju" I tako sutradan odemo van grada , ne daleko , popodne u ljeto , možda osmi mjesec . Prolazimo po nekom poljskom putu uz sam želježnički nasip sa leve strane a sa desne neka polja , idemo tim putem a on veli " Sad gledaj pažljivo " . Ja prođem sa njim kakvih pedesetak metara ..gledam , nema datura , zaustavimo se on pita, "Jesi li ih vidio?" . " Nisam" , velim ja . Okrenemo se i ajde nazad istim putem .." Ajd sad gledaj pažljivije " Mislim si , nemoj me j...ti , koji k...c me vodaš ko mečku , ali ipak , ajde ..gledam i ništa . Prođemo taj put nazad i ja mu velim " Daj , ne zezaj , pa gdje su ?" Vratimo se opet par metara nazad ,on me gleda ozbiljno i veli "Pa tu , ispred tebe " i pokaže mi laktom ( jer se prstom nesmije u nju upirati) i u tom trenu kao da mi je neko zavjesu maknuo ispred očiju ..vidim čitavo poljence datura ..preko tridesetak komada najmanje , veliki žbunovi , bogati i krasni preko 50-60 centimetara u visinu ...ne mogu da vjerujem ..gledao sam sve oko sebe, prolazio na metar od njih, nema šanse da ih ne vidiš, ali zaista ih nisam vidio . Bilo je to davno , a danas... jednako se ne mogu načuditi tom događaju i od tog dana vjerujem u njenu magičnost a da ne velim da sam se kasnije i dodatno uvjerio u neke njezine moči..
Eto , i to što se ona tebi sviđa je možda baš omogučilo i da je "vidiš"..poput svake žene , ona slabe ne voli i ne pokazuje im se ,nije da su nevidljive ali ne vidiš ih i gotovo, a ako im i omoguči " rendes" onda ih obično iskušava i gadno zna kazniti . Primjetio sam i to da ako jednom odluči da bude stobom uvjek češ je nalaziti na najčudnijim mjestima za koja nikad nebi ni pomislio da češ je naći.
Možda je se Hypno , nebi trebao bojati... makar se svake žene pomalo treba bojati jer su nepredvidljive kako u ljubavi još više i u mržnji.. No , to ne znači da ih se ne treba konzumirati ,.. baš naprotiv .....
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la Echoes »

HypnoToad je napisao/la:Danas sam naletio na desetak lijepih velikih grmova Dature stramonium sa zrelim čahurama (ali vrlo malo sjemenki) neposredno uz nogometni stadion. Pa mi je prošlo kroz glavu da bi možda to moglo objasniti ponašanje nekih navijača. :D
Dugo nisam vidio D. stramonium, obično se D. inoxia viđa posvuda, moram priznati da je simpatična biljčica, sa sigurne udaljenosti.
aha, znači datura prati nogomet potajno.. sad znam gdje moram tražiti. Iako sam ovo ljeto već nabaio 4-5 vrsti sjemena Dature. Naišao na neke čija imena nikad nisam čuo, a svaka vrsta ima zaseban profil alkaloida =)) bolje da nisam krenuo istraživati, jer sad ih želim sve.
inače, navodno sjeme dature očuva klijavost 20+ godina. Na proljeće ćemo testirati

u zadnje vrijeme tu i tamo dodam 3-4 sjemenke dature u joint, skupa s malo harmale i salvie (samo radi okusa). ne primjetim nikakve negativne efekte. pozitivne da, možda je high malo "bistriji", ali to može biti i placebo
tišina je najbolji jezik
Avatar
markomarko
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 16.05.2016, 12:56
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la markomarko »

antoniopavaroti je napisao/la:Možda će čudno zvučati , smatram da je ona ta koja poziva i koja omogučava da je se vidi ili nađe .
Neobjašnjivo istinito i u mom slučaju. Još pre više godina kada sam čitao Kastanedu sam se zainteresovao za ovu biljku i tražio je svuda. Prosto mi je nepojmljivo iz današnjeg ugla da nisam mogao da je nađem jer nakon prvog susreta počinjem da je nalazim svuda. A prvi susret, početkom leta je nađem iza zgrade u kojoj živim! Bez zafrkavanja, raste na parčetu zemlje pored ulice direktno ispod mog prozora! Takođe pored fudbalskog terena, izgleda voli fudbal :) Tuda sam prolazio svaki dan, ali jednog dana je odlučila da se pokaže. Nakon toga sam je našao na još dva mesta u kraju gde sam često prolazio a nisam je video...

Ovu ispred zgrade sam zalivao tokom leta i sakupio malo semenki, listova i cvetova. Par puta sam popušio list i progutao 10-20 semenki ali nisam se usudio da joj se prepustim i uzmem veću dozu, imam strahopoštovanje prema ovoj boljci

Pre neki mesec sam na jednoj od njih slikao ovu zanimljivo obojenu stenicu :)

slika
Avatar
markomarko
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 16.05.2016, 12:56
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la markomarko »

Eh da i nedavno sam razgovarao sa osobom koja putuje po svetu i drži ayahuasca ceremonije. Video sam da na dobošu ima naslikan cvet Dature i pitao ga da li je nekada koristio u ceremonijama. Rekao mi je da lično nije ali mnogi ayahuascero-si je dodaju u napitak. Takođe je i koriste kao zaštitu drugih lekovitih biljaka. Kako to? - pitao sam ga. Kaže druge biljke spakuju i obaviju listovima Dature. Ona ih štiti u torbama kada putuju, na aerodromima i slično...
E sad, praznoverje ili istina, odaberite sami :)
Ali čovek putuje po evropi sa torbom prepunom enteogenih biljaka i nigde nije imao problem. Tehnički ni jedna od tih biljaka nije ilegalna u većini evropskih zemalja, ali carinici znaju da budu sumnjičavi i kad nosim čaj :)
jobah
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 04.12.2016, 20:45
Ima zahvala: 1 put

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la jobah »

par semenki dature moze da pomogne kod drugih halucinogena, i u malioj dozi alkaloidi se koriste u lekovite svrhe.
takodje oko 5 semenki pre spavanja izaziva lucidne i cudne snove.
moja iskustva sa daturom su samo u bezbednoj dozi i u takvoj je idealna.
oko 5 semenki dature sam uzeo uz morning glory heavenly blue (oko 10g) i to mi je smanjilo mucninu i znatno povecalo vizuelni trip
pomazu i kod glavobolje
nikla je sama u mojoj basti kao da je htela da me nadje
NIKAD MI NE BI PALO NA PAMET DA UZMEM VISE OD 10 SEMENKI
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la dafodil »

nije za zajebanciju ... semenka vise i bye bye
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la 123 »

dafodil je napisao/la:nije za zajebanciju ... semenka vise i bye bye
istina je da nije za zajebanciju ali ovo sjemenka vise to nije uopće istina.Ta biljka je na lošem glasu samo zbog ljudi koji požderu hrpetinu sjemenki sam ne bi li se nadrogirali pa ih drugi ljudi moraju drzat dok trče pred auto koji vozi i takve slične stvari(dozivio sam to sa frendom) i bude im užasno i nesjećaju se ničega pa jos uz to ćoravi ko šišmisi dva dana poslje i onda pričaju kak je biljka kriva, ne nije krivi su ljudi i ljudska glupost ali naravno to takvim ljudima nemožeš dokazati.
ja sam imam dosta iskustva s njom i nikada nisam imao loše iskustvo.


EDIT:Možda ovo sto sam rekao malo pregrubo zvuči nije mi bila namjera nikoga uvrijediti :x :x
Avatar
pikacu
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 04.06.2015, 15:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 2 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la pikacu »

Vidjao sam biljku - u pitanju je D.Stramonium jer ima crne semenke, svuda je ima ovde u Vojvodini. Najvise raste pored kukuruza, ali je ima i tamo gde je skoro paljeno-prva izbije posle pozara npr. Ovde sam stekao utisak kao da je retka biljka, mozda je tako u primorju? S druge strane, Slavonija je jako slicna Vojvodini pa bi je i tamo trebalo biti u izobilju. Da se razumem, nisam probao daturu, niti mislim da je probam ali mi je jako interesantna.

Citao sam Kastanedu i sve to oko dature i znam da su koristili koren biljke (kao najmanje potentan deo biljke) a ovde to niko ne spominje, pa jel probao neko? :)
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la Perun »

Mislio sam, ali mi je ionako preteklo sjemenki. Nije bilo potrebe
Ko prije umre duže je vječan
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: ☢ Datura (Kužnjak) Info ☢

Post Postao/la 123 »

Inoxiu ljudi vecinom sade u vrtovima a stramonium ti vecinom rase uz poljske putove i uz sikare ..
Ja sam iz slavonije i najcesce sam je brao na jednom poljskom putu uz potok.
Od korjena sam si znao raditi caj prije spavanja i stvano budu zanimljivi snovi :D
Ma da neznam kako si je sad nasao mislim da je prkasno za nju.
Odgovori