Zanimljive magične biljke za uzgoj

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la luther7hrol »

Možda znate neku "zanimljivu" ili magičnu biljku koja je zahvalna, relativno brzo raste i moguće ju je zasaditi, bilo indoor ili u vrtu? Može biti biljka, kaktus, bilo što, samo da se može naći preko neta ili razmjenom? Tražim ideju jer sam u fazi projektiranja i startanja mog magičnog & psi vrta, volio bih imati svega u iduće 2 godine :)

EDIT: ispričavam se jer zaista ne znam kako je ova tema završila pod Magičnim gljivama :-? Koliko znam, ja sam je postao pod Magične biljke, a sad ju ne mogu izbrisati. Možda je admin može premjestiti tamo? Još jednom: sorry :x
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la Devil'sChase »

Vidim da si jako zainteresiran za magicno bilje pa ti preporucujem da sam jako dobro proucis teme iz ovog podforuma jer mozes puno nauciti. Najbolje bi bilo da sam saznas koje te biljke privlace, a koje ne, jer izrada magicnog vrta je rekao bih ritual cijeli u koji ulazes i usmjeravas puno energije (ako ti je bitan) cak najvise prije nego ga i uopce zapocnes. Ak ti je to sam zajebancija za growanje, gledanje, zekanje onda reci pa ti se nabroji, nije problem no onda sam reci dal si u kontinentu il meditreranu. Indroor ti je kaj se mene tice bzvz za takve biljke, a ni nema puno predispozicija kao vani, svrha mu je samo pocetak-zavrsetak ciklusa biljke, dok je imati ih vani, ili u vrtu, cijelo stapanje s njihovim ciklusom rekao bih i krajnje uzivanje s njima/ u njima :bigsmilee:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la luther7hrol »

Pa, zapravo mi nije svejedno što ću, u biti se slažem s tobom odnosno dijelimo sličan pristup, imam nešto sitno zanimljivog sjemena kojeg sam nabavio a da ga nisam još ni startao, više mi odgovara složiti malu arhivu u špajzu, i uvijek biti siguran da imam prave stvari pa kad osjetim da je pravo vrijeme za sadnju da imam sve što mi treba i ne ovisim od sistema.

Htio sam samo malu inspiraciju od nekog od vas, možda neko vaše iskustvo isto čuti, pa bih razabrao sviđa li se i meni takvo nešto. Inače, jako poštujem biljke pa mi nije svejedno što će tu sve biti, no, skroz sam u početku s ovim malim vrtom, ovo ljeto sam ga prvi put pripremao i okopavao i zamišljao kako bi tu jednom moglo biti svega i onda sam se baš raspalio vidjevši prvo izniklo cvijeće i povrće koje smo ovo ljeto posadili, sve to me jako ispunjava no možda sam ponekada malo nestrpljiv, jel ;)

Forum je predivan i stvarno imam osjećaj da sam mnogo već naučio u ovo malo vremena otkad sam s vama, mada još ima toliko toga. Nekad se tako raspalim oko nečega što mi samo malo kasnije izgleda smiješno s distance, ali šta'š :psy :mushh:
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la Devil'sChase »

Odlican pristup :D evo da te inspiriram lagano onda :) ako si u kontinentu prouci pa ak ti se svidi biljka desmanthus illinoensis, to je mimosa iz sj. amerike no u klimatskoj regiji je negdje slicno nasoj pa moze prezimiti vani, a za mimose je rijetko da mogu prezimiti u kontinentu. Zatim isusova kruna (passiflora caereula) ti uspjeva u kontinentu, a passiflora incarnata koja je obicno svima najzanimljivija ne znam dal moze uspjet u kontinentu, nisam probao i baš bi me zanimalo, možda bi, ali dok su mlade bi trebale biti unutra preko zime, ima tema o isusovoj kruni. Zatim vrtni slak (ipomoea violacea ili tricolor) ti je jednogodišnja penjačica i raste skroz sama i netreba nikakve brige voditi o njoj, prelako za uzgojit, samo treba posadit u dobru zemlju i dati joj nekakvu ogradicu da se penje po njoj. Isto ima tema o slaku. Onda također jednogodišnje biljke iz afrike klip dagga i wild dagga/lions tail (leonotis nepetifolia i leonotis leonurus) su prekrasne i lako rastu vani, a izgledaju jako psihodelično i zanimljivo, isto ima tema o njima. Zatim uvijek možeš naše domaće magično bilje saditi, npr iz porodice pomoćnica kao što su datura ili velebilje, te brugmansia(nije odavde ali pomoćnica)-anđeoska truba no nju u teglu posadiš i preko zime unutra staviš, barem dok je mlada, jer kasnije ona odrveni. Ljudi je po selima imaju cesto u teglama ispred kuce dok je toplo. Isto ima tema o njima. Možeš se i igrati s phalarisima(isto ima tema) budući da su divlji korovi i pa lako rastu možeš ukrašavati puteljke s njima onako uzduž. Plavi lotus (nymphaea caerulea) možeš u neke kante ili ako imas nekakav bazenčić, isto fora i ima tema o njima. Mozes i biljku peganum harmala uzgojiti u teglama no ne znam bas da ce najbolje reagirati na kontinentalne zime buduci da nije iz ovih krajeva (jedino ak nise negdje u konavlama :)) )
Ako si u mediteranu, e onda je stvar malo drukcija jer tamo mozes uzgojiti dosta egzoticnih magicnih biljaka kao sto su hawaian baby woodrose (argyreia nervosa), mimosa hostilis, heimia salicifolia... to ako bi ti Red ili netko s mediterana bolje rekli. Naravno o njima se mora vodit pravilna briga. Preko zime oblaganje slamom ili unutra stavljati u mladosti. Skoro sve biljke uvijek nekako mogu rasti maodkud bile, ali onda se briga o njma povećava, ako su nor iz krajeva gdje je toplo cijele godine, tipa salvia divinorum, coleus blumei itd. jer cim dodu hladnocu moraju unutra ma kako god, a unutra im treba opskrbit svjetla, ili osunčano mjesto pod prozorom. To su ti samo ukratko ovako, primjeri, a na tebi je da Keep srčing :thumbsup: :bigsmilee: Sretno :sunn: :D
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la luther7hrol »

E Devil'sChase mnogo ti hvala što si se potrudio da mi odgovoriš, imam sreće da sam na mediteranskoj klimi, pa ću probati neke od ovih stvari uzgojiti. Našao sam negdje Peganum i Mimosu, a HBWR već imam pa ću ih probati uzgojiti. Jedino, mislim da baby više voli startati u proljeće, ali ispravi me ako griješim. Možda bih ju mogao posaditi u teglice pa držati unutra preko zime. Imam i Daturu a ona bi se trebala moći startati i za zimskih mjeseci ako se ne varam, opet unutra dok ne zatopli, naravno :)

Ako si probao i sam saditi neku od ovih, možda će mi trebati savjet viška :winkk:
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la Devil'sChase »

Sadio sam i peganum harmalu i mimose. HBWR nisam jer sam u kontinentu. Ako sadis harmalu, zvuci smjesno, no buduci da raste prirodno u nekakvim polupustinjskim predjelima, koristis obicnu zemlju slobodno tj mozes probati u crvenici cistoj dole koju imate, nema potrebe za supstratima i sl. Ja sam ih uzgajao u mixu pijeska, površinske ilovače kolko se sjećam, i strugotinama blata s mola na rijeci, i super su rasle. O mimosama imas temu i sve o uzgoju i nije nikakav problem. I preporucujem ti da sve na proljeće kreneš uzgajati, ništa sada.
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la Echoes »

dodao bih još neke vrste koje provjereno uspijevaju kod nas, lake su za uzgoj a sadrže razne zanimljive alkaloide :P rivea corymbosa, phalaris big medicine klon, phalaris brachystachys, acacia acuminata, acacia obtusifolia, trichocereus kaktusi, peyote, banisteriopsis caapi

moj favorit je salvia. može se prilagoditi našoj klimi pa rasti kao sobna biljka. raste poprilično brzo, razlika se vidi iz dana u dan. rijetka je i uzgaja se samo kloniranjem, pa bi morao nabaviti biljku/reznicu. ne treba puno svjetla. ne podnosi temperature ispod 0°C.
tišina je najbolji jezik
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la luther7hrol »

Hvala i tebi :)

Pitanje je, kako uopće nabaviti reznicu Salvie. Ja sam neki dan postao ovdje pitanje kako nabaviti reznicu, ali mi je post izbrisan. Kasnije sam skontao da sam potpuno zaboravio da je biljka ilegalna. Meni je po refleksu ostalo da je legalna, zato što sam ju ja prije desetak godina nabavljao u HR, i sve je bilo savršeno legalno... Šteta jer stvarno ju nigdje ne mogu naći, a ako netko i ima neće reći... Tužno je to, sve skupa, kako zakon štiti bogate kapitaliste, a ljude poput nas koji samo žele imati svoj mir i saditi ljekovite i zanimljive biljke za svoje *osobne* potrebe, proganja i marginalizira... :(
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la Echoes »

Da, u Hrvatskoj je ilegalna već neko vrijeme pa ti ne mogu preporučiti da ju uopće nabavljaš.

Ali kad bi bila legalna - mogao bi do nje doći na razne načine. mnogi strani headshopovi ju imaju, a može se naći i na forumima posvećenim etnobotanici, na oglasima/aukcijama i sl. Također, ako znaš nekog tko ide u Nizozemsku mogao bi ti ju kupiti...
Najbliže gdje znam da ju imaju je u Sloveniji, Zavod Raznolikost. imaju lijep sajt gdje je sve objašnjeno :thumbsup:
tišina je najbolji jezik
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Zanimljive magične biljke za uzgoj

Post Postao/la luther7hrol »

Slovenia, dežela, here I come! :ymhug:
Odgovori