Zemlja za sadnju

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Odgovori
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Zemlja za sadnju

Post Postao/la luther7hrol »

Imam neke zanimljive sjemenke: opijumski mak, daturu, HWBR. Nabavio sam supstrat za sijanje "Florafin", navodno je prirodni (tako piše). Stvarno sam tudum na ovom području jer sam novi u growanju, i zanima me je miješa li se taj supstrat sa zemljom vulgaris, ili je on all-in-one-and-ready-to-sow-into? Ako se miješa sa zemljom, u kojem omjeru da to učinim dok pripremam male lončiće za sadnju, i treba li još nešto dodavati smjesi za prvih par tjedana od germinacije? Imam i vermikulita, pa me zanima trebam li i njega dodavati u kickstart pitar (vazu).

Hvala :)
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Zemlja za sadnju

Post Postao/la Devil'sChase »

Vidim da si u panici malo oko tog svega, pa da ti odmah kazem. Sve tri biljke koje si nabrojao u divljini rastu i rekao bih po nekom "standardu" - "nekvalitetnijoj" zemlji (premda ne postoji nekvalitetna zemlja). Te biljke nisu znanost, nego priroda, i ono sto treba je samo saditi ih tim putem. Ne znam za taj flora-fin sta je. Ono što je inaće najbitnije za početni rast biljaka je da ako već kupuješ zemlju, nesmije bit prejaka, a to znači da ne smije imati previše dodanih mineralnih gnojiva. Tipa čisti humus je prejak. Ako te strah, onda pomijesaj s nekom drugom zemljom laksom. Omjer za mješanje ne znam, jer ne znam kakva ti je zemlja, al otprilike zamješaš po osjecaju. A dodatke definitivno nikakve ne trebaš stavljati. Al inace, jesi vidio u cemu mogu rasti mak i datura u divljini? Nekakva mjesavina betona, šljunka i kamenja s tragovima zemlje. :sunn:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Zemlja za sadnju

Post Postao/la luther7hrol »

Devil'sChase je napisao/la:Vidim da si u panici malo oko tog svega, pa da ti odmah kazem. Sve tri biljke koje si nabrojao u divljini rastu i rekao bih po nekom "standardu" - "nekvalitetnijoj" zemlji (premda ne postoji nekvalitetna zemlja).
Istina, to i meni logika govori :), no, da si prošao što i ja, i ti bi bio paranoid ;)
Naime, imao sam davno, davno (u osmom razredu) jednu biljčicu za koju sam se jako vezao, i ja, budala, da joj priuštim sve najbolje, zalio sam je jednom vodom u kojoj sam rastopio šumeću tabletu kalcija, poslušavši nekog "visokog" growera na Njuzama. Idući dan se osušila :( pa mi je to bio šok i odustao sam od sadnje na dobrih XY godina, sve do sada. Možda stari strahovi, tko zna...

Evo, zasadio sam svoje makove u dvije veće teglice, u svaku po tri. Sjeme je toliko maleno da se ni ne vidi. U jednu teglicu sam stavio supstrat, a u drugu čistu zemlju iz mog vrta. Pa ćemo vidjeti, najbolja je iskustvena provjera ;)
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Zemlja za sadnju

Post Postao/la oseloth »

Pravilo sve sadnje je što se manje pleteš to ona bolje raste. Ljudska je navika paziti na sve kao na živo biće pod živo mislim na ono sa srcem. No biljke au kompletno druga priča. Nismo uopće na istoj bazi. Bilje ne voli pretjerivanje ali opet ni premalo svega. No puno će lakše preživiti manjak nego višak. Zemlje su najbitnije. Jefina zemlja je proporcionalno loša zemlja. Često umjetbo zagnojena do toga da iz nje može rasti hrast ali cvijeće će umrijeti od toliko soli.

Zemlja loše drenaže držat će previpe vode - loše

Gnojivo. Bolje kupiti organsko nego mineralno. Mineralno se usoli i postane otrovno. Treba zemlju ispirati. Organsko samo procuri. Također se ne smije pretjerivati. Zato najbolje nabaviti ppm metar. Ima kineskih za 100kn i kod nas na njuškalu. Ph metar je bitan jer je naša voda redovito lužnata. Biljke vole više neutralno ili kiselije. Naravno organsko je skuplje ali traje.


Najbolje koristiti kišnicu, potok ili rijeku.

Svakakvu sam zemlju isprobao i terra magma se za sve pokazala najbolja.

Lišće svega treba tu i tamo oprati ali nikad na direktnom suncu. Neko bilje voli jako sunce neke hladovinu. No o svemu možeš naći nešto na netu.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Zemlja za sadnju

Post Postao/la luther7hrol »

Hvala ti na odgovoru :thumbsup:
Imam zemlje u vrtu koja zaista sliči na crnicu, skroz je tamna i ne izgleda presuho. Vidjet ćemo kako će se biljka razvijati u njoj, a kako u ovoj supstratnoj. Ta terra magma je skroz organska zemlja? Pobornik sam eko-uzgoja, i protivnik bilo kakvih kemikalija.
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Zemlja za sadnju

Post Postao/la oseloth »

Skroz na skroz organska sa finim tresetom, vulkanskim kamenjem i svačim dobrim. Skupa. Oko 100kn 80L ali isplati se svake kune
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Zemlja za sadnju

Post Postao/la luther7hrol »

oseloth je napisao/la:Skroz na skroz organska sa finim tresetom, vulkanskim kamenjem i svačim dobrim. Skupa. Oko 100kn 80L ali isplati se svake kune
Odlično, sada znam što moram kupiti :)
U nju stavljaš i klice/sjemenke bez problema?
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Zemlja za sadnju

Post Postao/la oseloth »

Bez problema. Baš lagano iskoče
Odgovori