Uzgoj Calee Zacatechichi/Dream Herb

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Odgovori
Avatar
disibio
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 29.04.2012, 21:16
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 4 puta

Uzgoj Calee Zacatechichi/Dream Herb

Post Postao/la disibio »

media/images/1360700637.jpg[b]Calea zacatechichi[/b] je najpoznatija od nekoliko biljaka sanjalica koje cine klasu Oneirogen. (grc. oneiros - sanjati, gen - stvarati)








media/images/1360696962.jpgOstale biljke sanjalice su Silene Capensis (African Dream Root), Entada Rheedii i Artemisia Vulgaris (Mugwort).
Biljke sanjalice sluze za induciraje lucidnog sanjanja, poboljsavanje dream recalla opcenito, ili jednostavno svijesnost da sanjate ali nemozete kontrolirati san.

Više o ovim biljkama: (◡‿◡✿ Dream Herb's za poticanje snova







Kloniranje Calee Zacatechichi

Calea u vecini slucajeva ne daje sjemenke, a ako ih da vecinom nisu iskoristive ili imaju jako malu sansu za klijanje.
S druge strane klonovi su relativno lagani za zakorjenjivanje, a samim time i za uzgoj.
Klonovi/reznice Calee mogu se zakorjeniti u bilo kojem mediju za uzgajanje, ali najlakse i najjeftinije ih je zakorjeniti u vodi. Hormoni za zakorjenjivanje nisu neophodni, ali uz njih cijeli taj proces traje krace.

Nakon što ste odabrali dio majke koji planirate klonirati, možete se pripremiti za skidanje klona. Obično je dobra ideja da zalijete vasu biljku oko sat vremena prije rezanja klona, da bi klon bio hidratiziran. Takoder mozete stelirizirati alat s kojim cete rezati klon, ali nije neophodno, mozete ga odrezati obicnim skalpelom, ili ako ste spretni, sa skarama.

media/images/1360729279.jpgNakon sto ste odrezali klon,vrijeme je za nanosenje hormona za zakorjenjivanje (ako ga koristite). Gel cete lagano nanjeti na dno reznice, a ako koristite puder morat cete prvo namociti dio na koji ga ocete nanjeti.

Obicno se klon stavlja u oko 5-7 cm vode, ali ako ste koristili puder za zakorjenjivanje morat cete to napraviti pazljivo da se puder ne opere sa stabljike.
Nakon sto ste ga stavili u posudu sa vodom, prekrijte ju sa komadom prozirne plastike. Ona vrecica za duboko zamrzavanje dobro sluzi svrsi. Nakon sto ste to napravili osigurajte vrecicu sa gumicom da ne ulazi zrak unutra, posto mora biti jako vlazno da se klon ne osusi dok ne pusti korjenje. Stavite posudu na dobro osvjetljeno mjesto, i temperature oko 20°C.
Formiranje korijena moze zapoceti za oko 6 dana, ali ako je okolis hladniji moze potrajati i do nekoliko tjedana.

Nakon sto se korijen formirao, presadite ju u zemlju sa dobrom drenazom, i bilo bi dobro da simulirate mini staklenik zato sto obozava vlagu kad je mlada, i naviknuta je na visoku vlagu od procesa zakorjenjivanja. Mozete maknuti improvizirani staklenik nakon par dana, ali morate ju kroz par sati nakon micanja staklenika paziti. Ako pocne spustati lisce jednostavno ju stavite natrag u staklenik.

media/images/1360721887.jpg[u]Uzgoj Calee iz sjemena[/u]

Iako je uzgoj Calee iz klona laksi i brzi, uzgoj iz sjemena je zahvalan. :)
Bilo bi pozeljno da klijate svoje sjemenke Calee unutra, da bi ju zastitili od nametnika, zivotinja, eventualnog mraza i vjetra.
Sjemenke Calee klijaju se na povrsini zemlje, gdje vrh sjemenke gleda prema dolje. Vazno je da je zemlja na kojoj klijate Caleu bude vlazna. Ne mokra, nego vlazna, kroz cijeli proces.

Kada ste posadili sjemenke svoje Calee, prekrijte teglu/saksiju/posudu sa vrecicom za duboko zamrzavanje, da bi vlaga bila visoka. Svakih nekoliko dana skinite vrecicu da se provjetri zrak iznutra.
Sjemenkama treba nekolko tjedana da puste klicu, ali ako ih imate vise nemojte se cuditi ako ne proklijaju sve odjednom, to je normalno.
Kada pocne rasti, mladu biljku bi trebalo provjetravati iz staklenika sto cesce je moguce, da se ne razvije plijesan.
Kada su vase biljke visoke oko 1 cm mozete maknuti vrecicu, i po mogucnosi spojiti neki ventilator (najbolje bi bilo vent za hladanje procesora u kompu spojen na napon 3V) da puse po biljci, da bi stabljika ojacala.
Zaljevajte mladu biljku samo tako da ju spricate, zato sto su ektremno male, i mlaz vode mogao bi unistiti potporanj korijenu i vasa Calea bi otisla u smijeru vode.
Ukoliko zelite da se korijen brze razvije u vodu sa kojom spricate, dodajte hormon za razvoj korijena.
Nakon sto je vasa Calea dosegla visinu oko 10 cm, mozete se nastaviti brinuti o njoj kao i o klonu.

To je to! Ako ste napravili sve gore navedeno imate vasu biljku sanjalicu. Calea ne zahtjeva previse sunca za rast, mozete ju drzati na prozoru bez problema. Sto vise sunca ima, to ce imati deblje i tamnije listove. Ali previse sunca moze joj nastetiti. Biljka vice "previse sunca!" ako joj listovi pocrvene ili se pretvore u ful ljubicaste.

Evo nadam se da sam nekome pomogao, sretan uzgoj :thumbsup:
True happiness does not lie in the external world, it is not dependent on the acquisition of material comforts or other people. Your happiness lies within you.

C12H16N2
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Uzgoj Calee Zacatechichi/Dream Herb

Post Postao/la Svilaja »

disibio je napisao/la:Biljka vice "previse sunca!" ako joj listovi pocrvene ili se pretvore u ful ljubicaste.
Intuicija mi govori da su ovi najpotentiji i da je manje gorak čaj od takvih listova jer imaju manje klorofila (zato se vidi ljubičasta boja).
Doleti do mene na čaj.. Donesi zemlje da stavim oko kapule izlazi mi korijenje van.
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Uzgoj Calee Zacatechichi/Dream Herb

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Mene zanima da li je netko imao iskustva s ovom biljkom?
Htjela bih čuti iskustva i prvenstveno doziranje. Meni je slučajno došla u ruke, pa sam ju odlučila probati, prije toga sam se informirala kako se uzima - kao čaj ili se puši. Problem je što nisam znala odrediti dozu i meni se čini da sam uzela daleko premalu dozu jer nisam osjetila nikakvo djelovanje, osim omamljenost i sve to (slično ko sa marihuanom) kad sam tonula u san.. ali u snovima uopće nije bilo djelovanja, lucidnih ili vividnih snova ili nečeg sličnog. Pa pretpostavljam da nisam dobro dozirala. Popila sam šalicu čaja (stavila sam 4 žlice meda u nju i još uvijek mi je bio pregoooooooorak, užasno užasno gorak, za bljuvanje gorak :bigsmilee: , bilo je čaja za još jednu šalicu ali jednostavno nisam mogla popiti drugu šalicu), i popušila jednu pljugu, same biljke. Da li je to dovoljno? Samo sam umetnula biljku u vruću vodu, ko normalan čaj, nisam znala jel se to treba nešto posebno kuhati ili stajati..
Pa me zanima.. zašto nije djelovalo? :D Ostalo mi je još malo te biljke ali nekako mi se čini da je to premala doza.
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj Calee Zacatechichi/Dream Herb

Post Postao/la Red »

Baci oko na ovu temu: (◡‿◡✿ Dream Herb's za poticanje snova

Piše ponešto i o doziranju i o konzumiranju. Nisam probala pa neću ništa govoriti :P
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Raziel_nx
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 28.02.2013, 00:35

Re: Uzgoj Calee Zacatechichi/Dream Herb

Post Postao/la Raziel_nx »

jel neko zna gde nabaviti ovo u srbiji?
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Uzgoj Calee Zacatechichi/Dream Herb

Post Postao/la Devil'sChase »

Popila sam šalicu čaja (stavila sam 4 žlice meda u nju i još uvijek mi je bio pregoooooooorak, užasno užasno gorak, za bljuvanje gorak , bilo je čaja za još jednu šalicu ali jednostavno nisam mogla popiti drugu šalicu
Heh, sve je gorko :bigsmilee: tebi ovaj čaj, neko je još rekao da mu je i čaj od kadulje pregorak :p Ma niste vi probali čaj od vrbine kore na kojeg ste zaboravili, pa nakon par sati što je stajao išli ga piti :ymdevil: Tada ni cijela košnica meda neće spasit stvar :ymdevil:
Odgovori