Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la drimena »

24h
Download complete
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la CroOyster »

drimena je napisao/la:24h
to je previse, 12-15h je nesto optimalno.. ljepljivo je iz razloga sto si zitaricu potako na klijanje pa je nakupila secere za energiju da izbaci klicu to je ustvari ljepljivo...
sad to osusi i samelji i napravi pivo od toga to je ustvari sad slad iliti osladjena zitarica.. :)
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la drimena »

Aha, to ima smisla. Znači, sve isto da radim i da kuvam 10min samo da je potapam 12 h. Ok probacu tako nadam se da ce bit bolje. Ako jos neko ima koji savjet nek izbaci.

Hvala CroOyster
Download complete
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la CroOyster »

viewtopic.php?f=45&t=2658&start=30

ovdje imas nesto po temi kuhanja
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la drimena »

Znači ovako, prvi dan sam isprao raž u toploj vodi 6 puta dok voda nije bila čista. Nakon toga sam ubacio malu kašiku gipsa i ostavio da stoji 12h. Nakon 12h sam opet isprao raž 2 puta i stavio da se prokuva 10 minuta na tihoj vatri, tzv. simmering. Procijedio sam raž i ostavio da se suši tako dok je vruća i dok isprava vlaga protresajući dosta puta da potaknem isparavanje. Nakon pola sata izbacio sam raž na ručnik i ostavio da se dodatno prosuši jer se i dalje činila vlažna i pomalo ljepljiva. Nakon pola sata na ručniku raž mi je izgledala lijepo, nije se mnogo ljepila i test sa toalet papirom je prošao. U jednu teglu sam ubacio raž i malo gipsa a u drugu samo raž. Obje tegle su izgledale lijepo, raž rastresita, pogotovu ova gdje sam stavio malo gipsa. Nakon sterilizacije u ekspres loncu od 90min ostavio sam da se hladi skoro 24h i kad sam izvadio tegle posle toga, raž se opet slijepila u veliku grudvu. Uopšte nije rastresita i ne sviđa mi se kako izgleda. Izgleda gnjecava i ljepljiva. Molim za savjet. Dosta puta sam probavao ovu metodu sa raži i uvijek imao ovaj problem i na kraju se vratim BRF kejkovima. Nisam siguran šta pogrešno radim, čini mi se da sam ispratio sve po pravilima.

Please help! :-s
Download complete
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la HypnoToad »

Pa stvarno se čini da sve dobro radiš. Moram provjeriti, da li je to stvarno raž? Nije ječam ili nešto takvo? Raž obično ne bude uopće ljepljiva.
Drugi put pokušaj s pšenicom ili prosom.
A sada rastresi tu sljepljenu raž udaranjem o gumu od bicikla ili o vlastitu podlakticu (ako ti je dovoljno jaka). Trebala bi se odvojiti zrna, i onda jakim mućkanjem ih probaj potpuno odvojiti. Zato je dobro puniti tegle samo malo više od pola, da ima mjesta za treskanje kasnije.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la drimena »

:) Moram da priznam da je fora sa udaranjem u podlakticu odradila posao, doduše, malo sam koristio i kvadriceps. Grudva se raspala i zrna se razdvojila i sad se čini ok ali se i dalje vidi na tegli sa unutrašnje strane da ima onaj sloj muljavi, ne znam da li treba tako. Prilično sam siguran da je u pitanju raž jer mi to prodaju u prodavnici kad tražim a i kad poredim sa slikama na netu i sa onim na video guide-u, izgleda potpuno isto. Sad ne znam ima li veze to da li je bio raž ili nije.
Uglavnom, ako koristim pšenicu ili proso da li je procedura ista? Čini mi se da sam negdje pročitao da je raž najbolja ali nisam siguran zašto.

Hvala!
Download complete
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la HypnoToad »

Raž je "najbolja" jer je prikazana kao najboljom u prvoj knjizi o uzgoju gljiva, The mushroom cultivator, jer je bila autoru najdostupnija i najjeftinija. I od tada se to samo ponavlja, "stara škola" koji su prije pojave interneta naučili uzgjati iz knjiga i usmenom predajom prenijeli su to na ove mlađe, i sada to svi ko papige ponavljaju na internetu. Što ne znači da je raž loša, daleko od toga, ali ima i drugog dobrog zrnja. Pšenica ima gotovo jednake karakteristike hranjivosti i konzistencije, dok je proso možda mrvicu lošije za "kejsing", ali zbog puno manjeg zrna je puno bolje za miješanje u substrate. Pšenica se priprema jednako kao raž, a proso se ne treba tako nego se samo izmjere odgovarajuće količine zrnja i vode, sve se pobaca u teglu i stavi na steriliziranje.
Inače svako zrnje će ti se slijepiti nakon sterilizacije, zato ga treba dobro izlupati i razdvojiti prije inokulacije.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la drimena »

Fantastično! Hvala Hypno! Sada mi ove tegle izgledaju mnogo ljepše kad sam ih razlupao. Sledeći put ću da probam i sa pšenicom jer je lakša za nabavit. Nadam se da će ovo na kraju ispasti dobro da mogu izvuć makar novi print...
Download complete
Razgaljeni
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 30.04.2019, 13:31
Ima zahvala: 3 puta

Re: Let's grow mushrooms ~ Video Guide za Početnike

Post Postao/la Razgaljeni »

Ljudi, moze link za neki video? Nijedan ne radi. Bas nista ne znam, pa bih najlakse naucio iz nekog videa za pocetnike
Odgovori