~Osnovne informacije o Gljivama~

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Malbasha »

razvio sam neku teoriju kako napravit gljive malo potentnijim..
kako sam uzimao printove odrezem klobuk i vidim presjek stručka koji poplavi u obliku mjeseca, tj samo na jednoj strani, onda sam skuzio na svim gljivama da je to strana na kojoj je bila zarulja, olitiga psilocibina ima najviše sa obasjane strane.
znaci kad bi okretali gljive dok rastu npr jedanput dnevno da dobiju jednako svjetla sa svi strana bi li bile potentnije?
Avatar
Otto Grunf
rank3
Postovi: 82
Pridružen/a: 26.09.2010, 16:04
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Otto Grunf »

Kako To Mislis?
Meni Sijalica Stoji Iznad Gljiva, Dakle U Strucku Nebi Ni Trebalo Biti Psilocibina Jer Je Klobuk Zaklonio Svjetlost Potpuno :questionn:
Ne Vjerujem Da To Toliko Utice Na Jacinu.
Pogotovo Ako Se Vodimo Teorijom Da Potentnost Opada Od Jakog Svjetla(suncevog, toplote)
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Malbasha »

sigurno nije toliko, ja jesam napisao malo.
ima ga naravno svagdi po gljivi al po meni u tvom slucaju najvise u klobuku.
al nisam ni ja siguran, ovo je samo clue jer kad sam ih prerezao najvise je poplavilo na strani koja je bila obasjana, dalje samo trebas zakljucit.
sad da ja znam detaljnije kako psilocibin nastaje bilo bi lakse zakljucit..
to zadnje ti je nonsense :bigsmilee: ne govorim o suncu, temp mi je 24, a da ih zarulje unistavaju nebi ih koristili :))
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Red »

jedno je sigurno, ono na cemu uzgajate gljive to ce vam dati bolje ili "losije" rezultate. npr. ja uzgojim na kukuruzu i borim se sa zemljom kao kejsingom a ti to odradis kako spada jos sa nekim gnojivom, ima da te lupa sigurno bolje nego mene :ymdevil:

mislim da su sve ostalo finise toliko minimalne da to niti ne primjetite. i da naravno..kako ih susite i skladistite ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
dreaddelic
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 14.06.2011, 11:29

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la dreaddelic »

Ej ljudi imam pitanjce, vjerovatno je večina vas čula za gljive gnojištarke koje rastu iz konjske/kravlje balege..
Imam frenda koji se bavi uzgojem krava i ima balege ko dreka :))

I nakon što padne kiša, te lude gljive stvarno rastu kao lude, ali smo u dilemi dali su to ba TE gnojištarke, jer navodno postoje neke gnojištarke koje su full otrovne.. imam i slike pa molim nekog znalca da mi kaže koje su to gljive

slika

slika

slika

slika

slika

Tnx
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Mary Jane. »

koliko ja vidim to je to, evo i slika jedne Gnojištarke: http://www.freebiking.org/galerije/main ... alNumber=2
a ima ih i drugačijih kao što je ova: http://i48.tinypic.com/ehx95i.jpg
One su uslovno jestive i jako dobre gljive ali neka još netko potvrdi moj odgovor da nebi bilo zabune :D
btw. pogledajte ovu ljepoticu:
http://www.gdnasice.hr/images/stories/G ... 030055.jpg
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
Aquanux
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 26.02.2011, 20:55
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Aquanux »

Jedan zanimljiv clanak :awesome:

UPDATE: Here's a follow-up post on whether magic mushrooms can bring you closer to God.

Here's something a little offbeat for a Friday morning. A team of researchers at the Johns Hopkins School of Medicine has recently documented a safe, long-lasting way of improving both your life and your personal feelings of well-being: shrooms.

slika

Ceo clanak sa dodatnim grafikonima i detaljima oko istrazivanja: Geeky Stats About Magic Mushrooms
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Fig »

Zanimljiva studija koja utvrđuje i poistovjećuje mnoga razmišljanja i osjećaje, Aquanux.

Kiše polagano najavljuju jesen i nicanje većine klobučastih prijatelja diljem šuma i pašnjaka.
Mislim si nabavit već spomenuti omanji ključ od Garnweidnera koji mi se čini kao najpouzdaniji, da ne nosim baš Bošca sa sobom ko inače. Međutim, malo ga je teže nać zbog netiskanja i izdavanja.

Inače, vidio sam da se po netu dosta hvali i ključ Fochta
slika

Ima li netko još kakvu preporuku za dobar gljivni ključ ili opasku na gore navedene?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la HypnoToad »

Imam sve te knjige, relativno su ok, svaka na svoj način.
Fohta nevolim, dosta onako "tvrdo" piše, ima prilično loše slike i podosta zastarjelih informacija, stara imena rodova, vrsta i td.
Ovaj od E.G.-a je dosta dobar za uzet sa sobom u šumu, ali ima jako malo vrsta i nikako mi se ne sviđa to što su gljive razvrstane po "obliku", tj. izgledu, a ne po rodovima. To je za nekoga tko nemože razvrstat gljive po rodovima možda dobro, ali mene samo iritira.
Sad je pitanje što tebe ustvari najviše zanima. Da li želiš sakupljat jestive gljive? Fotografirat i identificirat? Ili jednostavno naučitih ih što više možeš.
Ja se služim Boščevom enciklopedijom, internetom, a ako nešto baš nemogu skužit, odem na Shroomery ili Mushroom expert da mi pomognu identificirat.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Fig »

Hvala ti na pojašnjenju ovih ključeva, inače koristim knjigu od Bošca ''Gljive naših krajeva'', ali bilo bi dobro imat neki omanji ključ uz sebe za po šumi. Garnweidnerov se čini kao da ima manje propusta, pa još razmislim oko toga.

Ma nije da sam zainteresiran baš za neko individualno područje, već me zanima općenito da donekle raspoznam meni nepoznatu gljivu kad naletim na nju u šumi kako bi onda mogao više saznat o njoj, a potom i ostalo popratno zavisno o njenoj ulozi u prirodi.

Inače sam znao fotkat gljive pa doma pomoću neta istraživat (kao npr. i kukce), ali ipak mi bolje na licu mjesta pokušat utvrdit zbog veće vizualne mogućnosti i detalja, ako je to kod dotične vrste moguće, pa onda kod kuće detaljnije. Ne želim da ih bezveze žrtvujem ako nije potrebno, zbog toga bi neki ključ dobro došao, barem za neku većinu na koje bi mogao naletit.
Odgovori