~Osnovne informacije o Gljivama~

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la HypnoToad »

Fig je napisao/la:Ne želim da ih bezveze žrtvujem ako nije potrebno.
Vidi, ti kad ubereš plodno tijelo, gljivu definitivno ne žrtvuješ! To je ustvari upravo ono što ona "želi". Kad ju ubereš i odneseš, širiš spore na velikom području i omogućuješ dalje razmnožavanje na novom staništu. Tako da se toga stvarno netrebaš ustručavat, jedino je mlade gljive koje još nisu započele produkciju spora bolje ostavit da se razviju do kraja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Fig »

A predivno, tnx... inače sam i imao takvo mišljenje, doduše nisam mislio da vrijedi za sve vrste i u većini za cijeli svijet gljiva, već donekle individualno zbog nekog čudnog kuta gledišta. Nije da sam išao u dublje razjašnjavanje, al kad ovako pogledaš, sasvim logično kao analog samom plodu listača na neki način... micelij kao jedna velika podzemna krošnja sa nadzemnim gljivnim plodovima za mase.
A mlade uvijek ostavim, svakako, kako bi došle do svog punog potencijala, dok odrasle potapšam po ''ramenu'' :mushh:
jackal83
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 05.12.2011, 18:34
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la jackal83 »

POZDRAV gljivo-ljubci :mushroom: nego zanima me koja je gljiva, raste uz more vidjo sam je u rasponu od splita do dubrovnika dosta je rasirena,,vrlo je cudna za razliku od drugih gljiva,ja sam je jedino vidio u formi (mislim)kad sazri jel tad kad je stisnes klobuk DOSLOVNO pukne i iz nje se rasprsi zuti prah,,ko klinci smo uvjek trazili te gljive, pa kad bi ih nakupili gadjali bi se snjima((nemojte me sad drvljem i kamenjem ipak sam klinac bio :-s ))

stariji su uvjek govorili da se neigramo stim jel je to muhara i da je otrovna i ja sam bio uvjeren da je to prava muhara dok nisam saznao sta je prava muhara,,,a ime muhara je vjerovatno urbani naziv,,,,

znaci klobuk je zatvoren i kad nekog pogodis s njome on pukne/explodira u masu zute prasine ((sto je veca to vise zute prasine,i pogodjeni ti jebe sve po spisku =)) ))

i vecinom smo ih trazili kraj skole svake godine,i mislim da je taj zuti pprah su spore jel oko skole ih je bilo FUUUL,pa smo ih mi nasim gadjanjem vjerovatno rasirili masovno,,ustvari neznam samo prepostavljam.... :-?

OF TOPIC;U 8 razredu kad smo vec,poceli pusit tavu na veliko culi smo za muharu i da je haluciogena i jednom smo zbrisali iz skole nas trojica i izvlacili slamke ko ce je probat,da vidimo kako ce to djeloovat((kazem mislili smo da je muhara a kod nas se muhara zove ludura)) i ja saam izvuko najduuzi kraj i uzeo mrvicu one opne sto drzi zuti prah unutra,i pojeo NISTA MI NIJE BILO,,,Naravno
Ja sam osoba sa dijagnozom shizofrenije poremecaja osobnosti,Ovo navodim radi toga, posto zbog moje dijagnoze nemogu odgovarat za svoje upise,na internet forumima SVE VRSTE,koji su vecinom produkt mog alter ega(koji se naziva"jackal83"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la HypnoToad »

Neka vrsta puhare. I da, to su spore.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Minja
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 09.04.2012, 22:31
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Minja »

Amanita pantherina
slika

Hygrocybe psittacina - papagajka
Za druidovu supicu ...
slika
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 433
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 273 puta

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la storm.raver »

Pozdrav !
Zamolio bih nekoga ko se razume da mi objasni sledece jer sam poceo da izucavam gljive i svakim danom su mi sve interesantnije.

U zadnje vreme ovde gde ja zivim bilo je suncano i suvo, zatim hladno i suvo, i slabo sam vidjao gljive u prirodi. Zatim je kisa pala, gljiva se i pojavilo nekoliko (ipak je proleće).

Sto me dovodi do sledecih pitanja ...

Zasto gljive toliko vole vodu (kisu)? Da li postoje neke koje ne vole ? Da li je bitnija vlaga vazduha ili tla za gljivu? Da li micelijum ne moze da transportuje vodu pa zato toliko ceka kisu da bi upio sve hranljivosti kad kisa konacno padne ?
Da li micelijum moze da raste bez vlaznosti tla i vazduha i da formira primordij i pecurku bez vlage ?
Sta radi micelijum kad nema kise, da li moze da jede, da razlaže, da apsorbuje, da pinuje ?

Neverovatan organizam, obožava vodu, razlaze ono sto niko nece u prirodi i jos uziva u tome.

Hvala.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: ~Osnovne informacije o Gljivama~

Post Postao/la Spunk »

Bubat ću, al aj da probam, onako logikom. Naći će se već netko ko zna
Valjda je svakom organizmu osnovna funkcija razmnožavanje, a plodna tijela su upravo to. Reproduktivni dio. Vjerujem da micelij počme stvarat gljivu kad je pogodna situacija za to, a ne za sam micelij. Vlažno tlo, vlažan zrak, poslje kiše, jel, kad stane padat da se spore mogu raznjet okolo i germinirati. A i za sama gljiva je 90% i više voda, a treba dovoljno brzo izrasti dok su uvjeti povoljni
Jebivjetar
Odgovori