Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
dijamant
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 13.02.2018, 12:31

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dijamant »

Pozdrav , da li ima neko resenje za sledecu situaciju, rano jutros sam sterilisao tegle,i kada sam ih izvadio na hladjenje nisam skinuo foliju i izasao sam,vani, i zbog toga se nakupilo viska vode od pare u tegli po zrnevlju,koja kapiram nije mogla da izadje zbog folije... kako da ispari ta voda jel imao neko slicnu situaciju
dijamant
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 13.02.2018, 12:31

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dijamant »

Da li ima neki nacin,da ih grejem da ispari to ili da cekam dan dva da ispari voda vrucina je,mada neverujem u to
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

Isto je i meni bilo, pre sterilizacije savršen sadržaj vode, a posle gomila kondenzacije, ja sam tegle okretao pod lampom od 40w na nekih 28 stepeni pa su mi se kontaminirale, najbolje bi bilo da ih dobro promućkaš da zrnje upije ponovo vodu i da ih ne izlažeš temperaturi višoj od 25-26 stepeni
dijamant
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 13.02.2018, 12:31

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dijamant »

Najbolje bi bilo da ih otvorim istresem kukuruz na peskir ,osusim, pa nazad u teglu opet na steril. i gumica preko folije. Kad ih izvadim da se suse odmah sklonim foliju a ne da je ostavljam vecito se zajebem
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

nije to nikakav problem, promućkaj tegle i teraj dalje :)
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Nije ti to ništa,malo kondenzacije ne šteti.
dijamant
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 13.02.2018, 12:31

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dijamant »

Poslusao sam vas i to je to, moze dalje :D . Nego imao sam prosli put tu kondenzaciju i nisam promuckao tegle, inokulirao i krenuo odlican mic.
medjutim, kad je skoro cela tegla bila kolonizovana, BAM pojavljuje se voda do preko pola tegle po ivicama i unisti mi sve sem jedne tegle, tada sam se setio da nagnem teglu i spricem izvucem visak vode ,al jbg kazem jedna je prezivela ovo ostalo se uljigavilo na dnu i jbga
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

Kolika je šansa da mi se monotub kontaminira ukoliko spawnujem zrnje u malo suvlji kokosov treset? Onaj takozvani "field capacity", stisnem šaku jako i tek par kapljica vode da izađe.
Eno mi gore slika tegli, blage bakterijske kontaminacije koje bih bar delimično odstranio
Takođe bi temperatura bila dosta niska, tipa 24
Ima li šanse, šta cenite?
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

Ima li neko da je gajio gljive napolju? Tehnički sam uspeo da ih nateram da izrastu, ali krenu po samo 2-3 odjednom umesto da krene flush kakav bilo, ako neko ima bilo kakav savet valjaće
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Ovdje govorimo o monotubu ili?
Daj neku sliku no vjerojatno se radi o tome što nema razlike u temperaturi u boxu i izvan.
Gljiva raste na principu isparavanja te ako nam je temperatura ista van/nutra nema je što tjerati na rast.
Provjetravaj češće uz dulje intervale i obavezno da stranice boxa budu vlažne.
Jel imaš kakvu literaturu vezanu za uzgoj gljiva?
Ako se zaista želiš u slobodno vrijeme baviti mikologijom literatura je neophodna.
Ima je na našem jeziku no ja preferiram na engleskom jer je izbor zaista velik.
Odgovori