Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Dukey »

Aniruddha je napisao/la:Pozdrav, razmišljam da radim brf cakeove u starim teglama za eurokrem(zapremina 300ml) . Da li mogu da koristim mere za supstrat kao za čase od 240ml (140 ml vermikulita , 40 ml brašna od braon pirinča) pa da stavim malo vise verm-a na vrh ili da ostane prazan prostor..? Ili da promenim mere..
Povećaj volumen za 1/4 iliti 25% - 175ml verm i 50ml brašna. Sve ostalo radiš dalje po tek-u.
Takođe, te tegle imaju neki reljef, ukrase po sebi, možda bi to smetalo da lepo vidim micelijum/kontaminacije?
Malo će biti teže uočiti detalje, ali ćeš i jedno i drugo svakako moći razlikovati. U svakom slučaju nadam se čistom miceliju :)
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Aniruddha
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 05.08.2019, 17:43
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Aniruddha »

Da li čase/tegle zatvorene alu folijom mogu da se ređaju jedna na drugu u ekspres loncu(ne direktno,naravno ide neki metal između njih)?
Think in terms of energy, frequency and vibration :psy :mushroom:
Avatar
perke
rank4
Postovi: 115
Pridružen/a: 30.08.2019, 10:13
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 29 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la perke »

Aniruddha je napisao/la:Da li čase/tegle zatvorene alu folijom mogu da se ređaju jedna na drugu u ekspres loncu(ne direktno,naravno ide neki metal između njih)?
Gledao sam neke klipove gde ih redjaju jedne na druge, to jest, ove sto su stavljali odozgo, bile su horizontalno i sve je proslo ok. Ali da sacekamo nekog iskusnijeg.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Tegle da pošto imaju poklopac, čaše ne.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Vrucko topli
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 19.12.2019, 00:44
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vrucko topli »

Bok ljudi, sta mislite oce biti ista od ovoga? 20 dana proslo od ubrizgavanja spora u cake.
Ubrizgan je 1 print Golden teachera u 5 teglica pa me zanima da lije to dobar omjer.
Dobra kritika i savjet dobro ce doci.
Hvala unaprijed.
Privitak/ci
IMG_20200302_112020.jpg
IMG_20200302_111741.jpg
IMG_20200302_111314.jpg
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Pomalo..bit će, hladnije vrijeme, kolicina spora, medij..sve to utjece na brzinu
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Ovisi kakav je print bio. Nije isto je li od velike ili male gljive i koliko je gust (crn). Ali čak i sa nekim prosječnim ili ispodprosječnim printom možeš slobodno napraviti 4 šprice od 10mL ili 4 šprice od 20mL, nije uopće toliko bitno. S obzirom da su ovo male tegle i u jednu se uštrca 1 do 2 mL mogao si s jednim printom napraviti bar 20 ovakvih tegli i bio bi siguran da će se micelij uhvatiti. Ovo zatamjenje na prvoj slici na prvi pogled izgleda kao kontaminacija ali vjerojatno se radi samo o osvjetljenju fotografije. Ako taj dio vermikulita izgleda obično onda je ok, ali ako je dosta crn onda je možda kontaminacija. Ove narančaste "mrlje" su ok, to je "mycelium piss" ili produkt metabolizma micelija.

Ako si siguran da je nešto kontaminirano najbolje baci, ili ako baš želiš sačuvati staklenke možeš baciti u smeće, oprati staklenke i sterilizirati ih u loncu. Ali nemoj nikada otvarati kontaminirane staklenke u radnom prostoru jer možeš kontaminirati prostor. Ako nisi u nešto siguran kad otvoriš staklenku i/ili izbaciš cake treba mirisati svježe po gljivama, ako se osjeti trulež onda je naravno kontaminiran ;)
Avatar
Vrucko topli
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 19.12.2019, 00:44
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vrucko topli »

Ma mali print zato i nisam htio na vise teglica (2 ml printa po tegli). Inam jos jedan GT mali print pa probam na vise, tnx :)
Slabo osvjetljena prostorija, znao bi da je mufa al hvala na opazanju.. Drzite fige, slikam novije rezultate.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Pozz ekipa, trebao bi pomoć, nadam se da će mi netko iskusniji uspjeti pomoći. Radi se o tome da sam danas trebao napustiti stan zbog korona virusa, roditelji su inzistirali da se vratim u rodno mjesto, a baš danas sam dobio prekrasan pinset na kutiji koju već čekam više od mjesec dana. Na brzinu sam napustio stan i nisam uspio prebaciti grow... Upitno je hoće li uopće biti otvorene međugradske linije naredni tjedan.

Ostavio sam ih u sobi sa dosta svjetla da rastu i vlaga je ok tako da će sigurno izrasti ogromna količina gljiva. Planiram se opet vratiti za vikend i pobrati što stignem, makar i preuranio ali jbg bolje da dobijem 10 g nego da mi propadne 200.

Moje pitanje je, ako slučajno ne uspijem vratiti se za vikend nego ostanu takve kakve jesu, ako je prosječna temp u sobi preko dana recimo 22 stupnja, a preko noći 18, i imaju dosta svjetla, koliko mogu trajati ako ih ne poberem a bez da počmu trunuti?

Ako izrastu skroz za tjedan dana, bi li bili realno očekivati da će biti upotrebljive i za 2 tjedna ako tek tad stignem? Pretraživao sam malo, ali nisam našao na informaciju koliko mogu trajati u kutiji ako ih se ne ubere...
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

mozda bi i mogao nesto spasiti do drugog vikenda ali sumnjam da ces se uspjeti vratiti javnim prijevozom, poslije ce sve istrunut, a ako nemaju izmjene zraka mogle bi izrasti tanke deformirane
Odgovori