Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

To ti se radi s vermikulit/smeđa riža kolačima. Kad je potpuno kolonizirana tegla, izvadiš kolač van, baciš na 24 sata u vodu, zatim izvadiš van i uvaljaš u suhi vermikulit. Tako se micelij napije vode, a vermikulit služi kao kejsing sloj za kasnije.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Zagber

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zagber »

Hvala, ima mi logike u tome.
Kad se kejk stavi na perlit on povuce vode i natopi se. Bide jako vlazan, ali ovo za stavljanje u suhi verm. mi zvuci ok, potice pinanje...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Da, povuče vodu zato jer se isuši pri kolonizaciji. Al nikad nesmiješ stavit kejk direktno na perlit, gubi energiju pokušavajući kolonizirat taj perlit, obavezno komad aluminijske folije treba bit između.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Bobsberry

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bobsberry »

ljudi imam zanimljivu pojavu,radim uzgoj na zitu i tegle su kolonirale oko 50% (mada u nepravilnom obiku,krivuljavo vishe gornji sloj)i tako stoji tegla mesec i po mozda i dva,nema kontaminacije odgore je belo i ne smrdi,neznam zasto se to desava mislim da je sve o.
Negdje rekao bih zito krenulo da se razlaze kao da ga mici jede...Znam sta su kontaminacije... i ovo mi ne lichi na to,jednostavno je stalo,.dali moze da se porodi pola tegle???Radio neko to???...

ochajan Bobs u decembru ce biti godina mog Ne uspeha :-w X( :-ss :( :-s
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mandelbrot »

Mora ti biti cijela tegla kolonizirana...od pola ti se nece nista desit...samim time sto je stalo, to ti govori da nesto nije u redu....baci to...btw. probao sam i ja davno tako pola tegle porodit i jedino sto sam porodio je bila zelena pljesan :D
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

Ti se uvijek MOZES igrati sa micelijem koji ti je sumnjiv. nista te ne kosta. eventulano odstraniti samo pola tegle (do kuda se micelij razvio) sa cistim nekim priborom, staviti to u kutiju i baciti sloj vermikulita preko pa cekati i vidjeti jel ce se nesto desiti... dok u isto vrijeme radis novu turu. :)

ali kako ti kaze mandelbrot, ocito nesto nije uredu ako se mica ne razvija dalje. pretpostavljam da je mozda presuho/prevlazno u tim dijelovima o kojima pricas i jednostavno micelij ne napreduje jer mu nisu optimalni uvijeti.

Zito mi nikada nije bilo number one i nisam bas imala dobra iskustva, kao ni sa rizom i ječmom i slicnim bobama. Preporucila bi ti rade raž, kukuruz, sjeme za divlje ptice ili pir. pokusaj sa nekim drugim supstratom se igrati... mozda budes imao vise srece

ako moze slika tegle... da vidimo u cemu je poroblem :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mr. gljiva »

Pšenica može samo ako je zrno optimalno vlažno i ako je sređen ph. Imao sam prilike fruit-ati
micelij takav,ali kroz igu i probavanja se kontaminiralo pa je poslije kejsa
propalo sve :D

Inače nisam još vidio micelij cubensisa toliko luuuud da se zrno nije vidjelo koliko
ga je pojela mica kao na pšenici :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Bobsberry

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bobsberry »

e hvala vam ljudi..slikacu chim nadjem tootblue tu mi je negde,a i imam da uchim bash..paa..gledacu da okachim..imam jos 1 gloopost da se pohvalim :D DA sam ja Djubre Mudro i da sam zaboravio zaporku pa sam otvorio drugi profil POTHEAD i tu bi mi pomoc dobrodoshla ako smeta a ako ne seni sve jedno(nisam se snasao sa tim).
chekam i kejkove i sa kejkovima i oni mi stoje i luftam i prskam i grejem i bedak u krug X( ...ja vam dodjem kao TALICHNI MUDRAC :)) bas se osecam stupid zbog svih pokusaja i neuspeha
mozda sam zarazio i kucu sa kontaminacijama ali me ohrabruje sto se selim kad dodje zima a imam jos 2 printa.nepredajem se nacicemo belog zeca nezvao se ja BOBS!!!! ;)
kusur
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 02.11.2010, 17:56

pocetak

Post Postao/la kusur »

stigli su mi spore i sad posto je hladno kako da postignmem temperatura od 28 stepena?????????
moze li mala pomos?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: pocetak

Post Postao/la Red »

Vrlo jednostvano, grijanjem...

Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

ili

Inkubator za Uzgoj od Stiropora

mada to i pise u tutorijalima i grow dnevnicima...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori