Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

Ma jok, rupa u zemlji napunjena kravljim đubretom i slamom.
Sad još i nije loše, krenulo je dosta pinova, albino inače, beli pinovi, evo slike,

media/images2/1535656424.jpg

Nemam nikakvu literaturu, možda nabavim nešto od Stametsa, šta imaš ti?
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Brain Surfer »

Pozdrav,

dakle nakon par godina apstinencije (da stvarno mi nije trebalo :-) naletio sam na spore print u frižideru koji je star cca 3god.
Pošto je ljeto i nisam imao što raditi uhvatio sam se posla. Nisam niti vjerovao da će biti išta, ipak je print star par godina.

Međutim, stvar je prošla bez problema, a pošto sam od jednog printa napravio samo 4 šprice ispalo je da je micelij dosta agresivan.

No, sada imam jedan problem. Tegle su se kolonizirale i došlo je vrijeme da priredim verm. Uzeo posudu, verm stavio dolje, pa raž, pa gore malo vermikulita. Fino sam prekrio folijom napravio par rupa i čekao. Micelij je počeo izbijati. Međutim, prošlo je 2 tjedna i micelij vrlo slabo napreduje
na površini, više niti ne znam napreduje li. Onda sam jedan dan uzeo čašu vode i zalio malo, emulirao kišu :-) Micelij je sutradan agresivno zahvatio vodu na stjenci posude, ali faking centar vermikulita nikako da krene.

Znači površina je prekrivena nekih 10-15% po strani? Nema nikakve kontaminacije, miriše na zdrave gljive.
Nemrem skužiti radi li se o nedostatku vlage pa da dunkam, radi li se o protoku zraka ili nećemu trećem? Sad sam se sjetio da sam raž trebao miksati sa vermom, a ne staviti dolje i gore sloj, jebemu.

Ima netko ideju kako natjerati micelij na površinu, pa da konačno može na fruitanje? Bilo bi stvarno šteta sada kada sam već došao do ovdje.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

To ćeš pretpostavljam da staviš u SGFC na plodonošenje?
Vermikulit nema nikakva nutritivna svojstva, služi za zadržavanje vode u supstratu i na površini ako radiš kejsing. Trebao si to sve smešati sa kokosovim tresetom da bi micelijum imao više hrane, ali i ovako ćeš uspeti da dobiješ plodove.
Neće da se kolonizuje zbog manjka CO2 na površini substrata, uzmi đubretarsku kesu i prekrij posudu potpuno, da nigde ne ulazi vazduh i probuši nekoliko rupa čačkalicom odozgo, tipa ja sam bušio 4-5 rupica za saksiju prečnika 20cm, ne možeš zajebati sve dok ne izrešetaš foliju ko sir. Možeš staviti preko i providnu foliju al onda moraš posudu držati u mraku da ne bi pinovi krenuli pre nego što se kompletno ne kolonizuje. Stavi to na sobnu temperatutu i za par dana kad se pojave tragovi micelijuma po površini naprskaj dobro i stavi na svetlo sve dok se ne pojavi gomila pinova pa tek onda u fruiting chamber.
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Brain Surfer »

Meh, sve je napravljeno po PS-u, dvije stvari su eventualno mogle poći po krivu. Field capacity ili temperatura. Pošto se u jednom trenu temp digla na 31 stupanj, onda je vjerojatno do toga. Rupe na foliji imam par komada ofc. Ponavljam sve po PS-u.

Al vidi slučajnosti, danas sam upravo i ubacio kokos. Lako se nabavi u kriznoj situaciji :-) Inače, totalno sam bio raskenjao micelij prije miksanja sa kokosom, čisto da se uvjerim im li kontaminacija. Nema, zapravo micelij je bio totalno čvrst, gazi sve pred sobom, miris postojan kao trovremenski taft, ali nešto mu nije bilo po volji. Pa čemo vidjeti za par dana. Temp je sada niža, iako se prije par godina govorilo da za ovu fazu treba između 28-30, sad svi pričaju niže temperature. Go figure.

Čovjek se brzo prisjeti kada stisne, samo šteta što nemam konje kraj sebe lol. Do bi ovaj micelij pojeo za jedan dan haha.

E, al baš me zanima kako će ovaj eksperiment završiti.

Btw, našao sam trgovinu koja prodaje vermikult i perlit za nekoliko kuna po litri, nalazi se na trešnjevci, pa ako netko treba mogu dati link. Na njuškalu ekipa preprodaje za 10x veću cijenu.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

Jesi pomirisao teglice pre spawnovanja? Eno baš malopre sam razjebao monotub u koji je ubačen bakterijski spawn, ako jeste bilo bakterija temp. od 31 im je bila raj

Kakav ti je kokos? Nisam najsigurniji oko ovoga al čini mi se da mora da bude cigla, jer je onaj iz kese sterilizovan, imam 2 kese takvog koje nisam iskoristio, za svaki slučaj

Sa temperaturama ne bih prelazio 26 stepeni, opet zbog bakterija

Je l' ti to monotub ili posuda za SGFC?
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Brain Surfer »

Tegle su bilo pre savršene. Doslovno pre savršene. Toliko je spora bilo da se raširilo 50% u 4 dana, onda sam ih prodrmao i idući dan su bile na 90%. Dan nakon toga 100%.

Kokos je ofc cigla, već sam prije radio sa time i sa konjskim izmetom i sa slamom i svašta nešto. Nemaš beda.

Sada je na čekanju, mogu javiti za par dana što se desilo. Iovak mi ovo dođe kao razonoda
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

Znači inkubirao si ih na temperaturi preko 26? I moje su bile potpuno bele, kolonizovane za nekih 8 dana bez mućkanja pa su blago mirisale na kiselo al sam ignorisao i na kraju propalo

Javi obavezno šta se dešava
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Brain Surfer »

Jedina istina je da uvijek može izbiti kontaminacija, ali btw lagano se već počelo bijeliti na kokosu.
Ako se ovo sada dobro razvije mislim da će biti dobro, jer brate i dobar micelij gazi pred sobom. Bar neko vrijeme :-)

Znam da ništa ne znam, ali sada dajem 50:50, što je puno bolje od 90:10 za neuspjeh, što sam davao na početku ovog eksperimenta.

Držim fige.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Duka »

I ako se pojavi nego govno a micelijum pojeo većinu supstrata uvek možeš to da staviš napolje, bar na terasu, mogu one da rastu i van fruiting chambera, samo ako potraju ovakve temperature
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Brain Surfer »

Nakon dva dana izgleda da će ovo biti super. Širi se ko ludo.

Zato mi je na pamet pala jedna ideja i bilo bi dobro da netko tko kuži potvrdi ili opovrgne ovu pretpostavku. Jel moguće je da sam ubrizgao previše spora, pa mu je bilo premalo supstrata? I onda se nakon određenog trena taj agresivni micelij mučio, zbog premalo hrane? Jel uopće moguće tako nešto?

Hvala
Odgovori