Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Ja sam ga rezao nožem...isto sam imao kao i ti...uzeo sam si koliko mi treba...ja ti ne znam za plijesan ali kazem ti mogao si tako...ne kritiziram....samo kazem, bez ljutnje...poslat cu ti ja 10e :-?
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Ma uzmete u ljekarni staklene ampule sa sterilnom vodom i u tu vodu možeš direktno spore sastrugat bez prethodnog prokuhavanja.Isprobano više puta,uspješno 100%.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Ljacve al kolko sam ja shvatio on se zaebo sa kokosom...ili sam ja malo otisao s glavom sto nije cudno :))
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

@antoniopavaroti kupio lonac, naravno low cost opcija - pušta mi paru PORED ventila.. (je*em ti sreću).
ali 'ajde, nabija kakav-takav pritisak, kuvaću sat i po' i valjda će biti u redu.

još uvijek sam pogubljen po pitanju vermakulita, nekako sam skapir'o da je "bog-otac" za gljivudže, (u mom gradu ga nema kupiti) a sada vidim da se valjda može zamijeniti kokosovim tresetom.

jel' može i kol'ko efikasno??
postoje li još neke jednako dobre opcije?

i, naravno; hvala vam svima drugari!
last minute after last minute after last minute...
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

ljacve55 je napisao/la:Ma uzmete u ljekarni staklene ampule sa sterilnom vodom i u tu vodu možeš direktno spore sastrugat bez prethodnog prokuhavanja.Isprobano više puta,uspješno 100%.
kudos :ymapplause:
last minute after last minute after last minute...
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la antoniopavaroti »

autistic jedi je napisao/la:@antoniopavaroti kupio lonac, naravno low cost opcija - pušta mi paru PORED ventila.. (je*em ti sreću).
ali 'ajde, nabija kakav-takav pritisak, kuvaću sat i po' i valjda će biti u redu.
Imaju neki ventili sa unutrašnje strane maticu pa je probaj klještima stisnuti ili menjaj lonac..jer kolko god ti kuhao ako nemaš u loncu tlak pare slaba če to biti sterilizacija...bar ja tako mislim jer finta i jeste da ne pušta paru i da se stvara tlak i veča temp.Najjednostavnije je vrati lonac , pogotovo ako si ga kupio novog trgovac ti mora vratiti ili lova ili nova roba.. :ymhug:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

@antoniopavaroti, radile su gedore, papagajke i kučina. pušta manje...ali opet pušta.
prilikom "popravke" sam ga (naravno) izgreb'o, pa sada nema teorije da ga vraćam.
šta znam - poduplaću vrijeme i nadati se da je dovoljno. nema mi druge.

nego, narode..možda nisam dovoljno dobro prelist'o forum ali, GDJE da kupim vermikulit u bosni?
u mom gradu ga nema, a banjaluka bi mi bila sledeća najbliža.

ILI

postoji li (za početnika) jednako dobra alternativa vermikulitu?
last minute after last minute after last minute...
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Pojavile su mi se neke plavkaste sive fleke, dali je to kontaminacija ili? Radi se o miceliju od Panelousa
slika
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Horos »

drugari evo ima 7 dana kako su se pojavili knotovi od tada stagnacija nista se ne desava pumpa za vazduh menja vazduh svaki sat 2x pskam nekoliko puta na dan, luftiram dodatno 3 x i nema pinova. pocinje da me hvata strah da ce i ovo propasti. za sada nema znakova kontaminacijama
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

evo jedno moje iskustvo volio bih da se pronađeš u tome a i svi koji žele uzgojiti svoju gljivu, imam par uspješnih uzgoja i nijedan nikad nije propo, vjerovali ili ne, potrošene supstrate sam miješao sa svojim cviječem u teglama koje su mi u kući i na balkonu i svako malo meni izbaci pokoju gljivicu koju sviježu pojedem i radi super, zato nema straha ovo ono, mene je gljiva naučila da sam čist i da su površine oko mene čiste, da ih osječam kao biljke i one same govore kad treba ovo kad treba ono, ne se držati striktno uputa to treba biti samo orjentir, uglavnom kada je kolonizirano i kada je supstrat napravljen ako je u dobroj temperaturi ako je supstrat dobro natopljen i ima malo dnevne svijetlosti netrebaju nike lampe, sigurno će nešto izači sretno
Odgovori