Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Meni je taj sistem dobar, onaj sa teglama za pasteriziranje mi se ucinio kompliciran. A jel se moze koristiti onaj konjski drek u granulama? Treba li ga se pasterizirati?
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

123 je napisao/la:kokosov treset se koristi kao kejsing ali za razliku od verma on je dosta hranjiv za gljive,a može se i miješati sa vermom
a ako bi ga mješ'o s vermom jel' mogu onda da ih zajedno pokvasim, ocjedim, stavim u tegle pa na sterilizaciju ili trebam prethodno da ostavim treset u vodi na neko vrijeme?
tj, jel' treba tresetu neko vrijeme da upije vodu ili ga je dovoljno pokvasiti?

-s vermom sam pri kraju a treseta imam pun k, pa sada kada znam da ih još i hrani, moram probati.
jel' mi bolje sve izmješati ili probati praviti nekakve slojeve?

nekako zamišljam da bi bilo dobro ovo iz tegle i treset dooobro izmješati za prve 2/3 kejsa a poslednja trećina (šlag na tortu :) ) da mi bude samo verm.

takođe, muku mi pravi to što mi se sve to kejsano skupi nakon 1.-2. flusha...dobijem prazninu cjelom ivicom posuda (one od porodičnog sladoleda) da mogu prsti da mi stanu između. jel' to ne smeta/bolje ne dirati ili valja nekako "popraviti".
kako rješavate to drugari?

uspljelo mi sve iz prvog pokušaja (dobro; im'o sam jednu kontaminaciju na jednoj tegli) pridržavajući se ovog guide-a: media/dokumenti/Uzgoj_PC_gljiva_na_raz_ ... eality.pdf
....a tek sada imam utisak da nemam pojma. :-o
last minute after last minute after last minute...
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Ne znam jesam li te dobro shvatio frende? Ti bi mjesao verm i zrnje? Nista ne mjesaj ako ces sterilizirat. Verm posebno u teglu na sterilozaciju i sve ostalo posebno zasebno. Trrset ne moras sterilizirati, odnosno nemoj sterilizirati nego ga samo sa kipucom vodom prelijes i pazis da ne stavis previse vode jer nece biti dobro ako ti bude premokar a niti presuh. Kad zaljevas vodom treset lakse se mrvi a jos lakse ce ti biti ako ti je u manjim komadima. Kad se ohladi mjesas sa steriliziranim vermom i zrnjem/micelijem.
Ovisi koje gliive imas po tome ces znati treba li ti gornji sloj verma. Ja izbjegavam puno gornjeg sloja staviti jer to nekako zagusi i uspori proces i takoder sam primjetio ako stavim previse trrseta i dreka da se dogodi to da na kraju nista ne ispadne. Zato rade manje stavljam i tako sam sigurniji.
Ovo nakon 1-2 flusha je normalno i ne brini oko toga. Micelij se stisce vjerojatno kako se hrani pa je kejk sve manji - na kraku ti iz tih rupa krene najvise gljiva vjerojatno jer je koncentraciha vlage najveca.
Nadam se da sam ti pomogao :)
Avatar
pjegava hijena
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 08.03.2013, 01:02
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pjegava hijena »

Bok ekipa, long time no read! :) Ima li itko saznanje koji je mogući uzrok neravnomjernoj raspodjeli i rastu pinova po supstratu? Kako ih "natjerati" da popune cijeli ili barem veći dio supstrata? Češće luftanje? Konkretno, radi se o raži na kokosu. I koliko često luftati ako box nema rupe? Hvala na odgovoru i laku noć.
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

Vid Svante je napisao/la:Ne znam jesam li te dobro shvatio frende? Ti bi mjesao verm i zrnje?
otprilike ovako planiram/sam planir'o: imam dvije skoro potpuno kolonizirane tegle, izmješ'o u njih raž, kukuruz i slamu u otprilike jednakim odnosima.
pa sam mislio da sterilišem jednu teglu verma i dvije treseta. (imam onaj u "prahu", nema kuglica.)
i onda, da kejsam tako da ovaj kolonizirani mix zrnevlja i slame mješam sa tesetom i prekrijem tankim slojem verma.
kontam, ako hrani micelij da mi mnogo bolja fora od standardnog, u upustvu opisanog; "sloj verma - sloj kolonizovane raži - sloj verma" načina.

ali, sada e'o čitam sa ove kese...."mešavina treseta kokosovog drveta sa vlaknima je sterilan, neutralan organski supstrat. apsolutno ne sadrži hranljive elemente itd..."
-pogubio se skroz.
kako hrani gljivu ako apsolutno ne sadrži hranljive elemente? imam pogrešan? taj u kuglicama drugačijeg sastava? :-?

generalno = gledam da u kejseve dodam nečeg hranljivog da mi mica ima klope i pored onog na čemu se kolonizovala.
a možda najbolje da ništa ne diram jer evo ga jedan od kejseva iz prvog pokušaja: https://ibb.co/ckoHF6

svi imamo neke svoje fore i fazone a svima uspjeva..
ne prestaje da me fascinira koliko su gljivice prilagodljive. :lovee:

hvala na pomoći! :thumbsup:

pjegava hijena je napisao/la:Kako ih "natjerati" da popune cijeli ili barem veći dio supstrata? Češće luftanje? Konkretno, radi se o raži na kokosu. I koliko često luftati ako box nema rupe?
ja ostavim kejseve u mraku na 28-30 stepeni par dana (na isto mjesto i temperaturu gdje mi i tegle budu) pa čekam da mi mica izbije na površinu.
po mom zaista skromnom iskustvu mi izgleda da:
-ako pustim da mi prekrije manje površine onda mi raste manje gljiva i guraju neravnomjernije, ali mi narastu džinovske (jedna sama imala preko trideset grama).
-ako ostavim duže pa mi mica prekrije veći dio površine onda mi raste više "normalnih" i manjih gljiva ali onda takođe imam i problema sa abortusima.
izgleda da one izguraju svoje dok klope imaju na onaj ili ovaj način... ;)

luftanje valjda ide dvaput dnevno minimalno, četiri puta optimalno.
mislim da su rupe na boxu mnogo bolje rješenje i mnogo manje za*ebancije.
last minute after last minute after last minute...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

autistic jedi je napisao/la: pa sam mislio da sterilišem jednu teglu verma i dvije treseta. (imam onaj u "prahu", nema kuglica.)
i onda, da kejsam tako da ovaj kolonizirani mix zrnevlja i slame mješam sa tesetom i prekrijem tankim slojem verma.
Naravno, tako se i radi.
autistic jedi je napisao/la:standardnog, u upustvu opisanog; "sloj verma - sloj kolonizovane raži - sloj verma" načina.
To je bez premca najgori način, i ne znam zašto se još uvijek koristi i uopće spominje, zašto nije potonuo u zaborav. Čak i da se samo pomiješa sa vermikulitom, bez tih slojeva, opet bi davao značajno bolje rezultate.
autistic jedi je napisao/la: ali, sada e'o čitam sa ove kese...."mešavina treseta kokosovog drveta sa vlaknima je sterilan, neutralan organski supstrat. apsolutno ne sadrži hranljive elemente itd..."
-pogubio se skroz.
kako hrani gljivu ako apsolutno ne sadrži hranljive elemente? imam pogrešan? taj u kuglicama drugačijeg sastava? :-?
Zato jer nisu panirali da će ga netko koristiti za uzgoj gljiva, već za uzgoj bijaka. Kad su biljke u pitanju je inertan jer biljke crpe anorganske soli kao svoje hranjive jedinice. Gljive razlažu stanične membrane i doslovno jedu supstrat. Kokosov treset nije nešto ekstra hranjiv gljivama, ali je hranjiviji od vermikulita.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la drimena »

Pozdrav ljudi, imam pitanje i postavicu ga ovdje jer je kratko da ne bih otvarao novi topic.

Jutros sam primio print od FSRE-a i prvi put mi se dogodilo da folija nije u zip kesici vec samo onako stavljena u kovertu. :confusedd: Folija je preklopljena tako da su spore onako unutar folije. Da li to znaci da je print propao i mogu da ga bacim ili ipak postoji mogucnost da te spore nisu kontaminirane i vrijedi da ih oprobam?

Hvala svima
Download complete
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

probaj, mogućnost uvijek postoji. ;)
last minute after last minute after last minute...
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la drimena »

Hvala ali sam se nadao da neko ko ima iskustva može da mi kaže da li uopšte ima smisla da pokušavam. Malo mi je nezgodna situacija i ne bih se upuštao u čitav proces ako su šanse da uspijem praktično nikakve. Koliko su te spore zapravo osjetljive? Ja sam ih stavio odma u zip kesicu cim sam ih izvadio iz koverte.

Pozdrav
Download complete
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Pa nemas puno izbora bas, ili mozes zakljuciti da neces uspjeti i ne kretati u citav proces ili ipak pokusati i vec za dva tjedna ces vidjeti micelj ili kontaminaciju, jer print i u zipu moze biti los vjerojatno je bez njeg veca vjerojatnost, ja mislim da i moze uspjeti s obzirom u kakvim sam ja uvjetima radio print pa na kraju ispale mica i gljive
Odgovori