Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Po meni pinanje potice i ispyravanje i cirkulacija zraka i svijetlo i temperatura
vutraorg777
rank2
Postovi: 38
Pridružen/a: 01.12.2018, 11:27
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la vutraorg777 »

Poz drugari potrebna mi je pomoc . Jel trebam da prskam pinove sa vodom ili treba da sacekam da prvi flush prodje pa tek onda , vlaga u boxu je 100 % jako sporo mi rastu ne znam zasto temperatura je 22.5 c ( kolac nisam potapao u vodu ! )
glineni lonac
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.01.2014, 20:20
 pohvaljen: 1 put

Molim pomoć

Post Postao/la glineni lonac »

Pozdrav dragi ljudi,

imam dosad meni neviđeni problem (nemam puno iskustva, ali uzgojila sam 10ak puta naše ljepotice). Stalno mi je pojavljuju mušice u kutijama, prvo sam mislila da su nekako uletjele izvana pa se unutra razmnože, međutim sve više mi izgleda da se one nekako unutra "rađaju". One male sitne mušice koje i u vodi plivaju - neće se utopiti..
Radila sam na raži razmnožavanje, i kasnije pomiješala s kokosom, i više manje tako uvijek radim. Možda je stvar u tome što je kokos duže stajao otvoren u jednom loncu (znate kad ga pomiješate s vodom da ispadne puno tog kokosa, pa je stajao neko vrijeme, a nisam ga sterilizirala jer uvijek uspije i ovako). Malo sam ga opet namočila da ne bude presuh i zamiješala. Sve dobro napreduje (kao i u prijašnjoj turi), međutim, odjednom te mušice i onda počne "rat", pa izvučem bar 2 flusha.. zanimljivo da se zbog ili od njih ne napravi kontaminaciju u klasičnom smislu, npr. pozeleni površina i slično, međutim, zdravo i ugodno ne izgleda taj prizor, iako su gljivice zapravo ok....
jel itko imamo sličan problem i jel zna za rješenje....? Hvala unaprijed, što ovo sve uopće i postoji, a osobito i ova zgodna forma brzih pitanja/odgovora... :))
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Vjerovatno ti je to jer ti je taj kokos stajao tako namočen i otvoren. Trbala si ga bar pasterizirat prije miješanja...
Inače mislim da ide 50g kokosa za teglicu zrnja al nisam dugo radio pa nisam 100% siguran. Izmjeriš jednom pa ti neće ostajat višak...
glineni lonac
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.01.2014, 20:20
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la glineni lonac »

a ima li koji način kako se riješiti tih mušica, ili je kasno sad već čim nastaju? trudim se s eteričnim uljem metvice, bude manje, vidi se da im smeta, ali nije dovoljno... i dalje se rađaju
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Nemam pojma, ja sam isfurao te kejkove dok je išlo ,mislim da su mi se nakraju usmrdili pa sam bacio sve :)
glineni lonac
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.01.2014, 20:20
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la glineni lonac »

znači nema pomoći.... a dobro, idući put biti ću pažljivija :) :) hvala puno na brzim odgovorima!
TeM@
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 02.09.2018, 20:59
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la TeM@ »

Pozdrav, da li mi netko moze reci, oprane tegle sam prvo prokuhao u vodi pa prebrisao alkoholom, corn sam kuhao nekih pola sata dok je nabubrio i maknuo ga s kuhala i ostavio pokčopljenog 30min, procjedio sam, da li ga moram isprat u hladnoj vodi ili samo pricekat da se posuši jer već je skoro suh, hvala
TeM@
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 02.09.2018, 20:59
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la TeM@ »

Ispričavam se jeer pišem post za postom al zaboravih pitat jos nesto.. Frend koji dugo vec uzgaja rekao mi je da on samo corn u teglu stavlja a drugi mi je rekao kokos na vrh da pije vlagu, da li moze bez kokosa kako mi čovjek govori ili mogu sloj perlita na vrh? Hvale unaprijed.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

TeM@ je napisao/la:Pozdrav, da li mi netko moze reci, oprane tegle sam prvo prokuhao u vodi pa prebrisao alkoholom, corn sam kuhao nekih pola sata dok je nabubrio i maknuo ga s kuhala i ostavio pokčopljenog 30min, procjedio sam, da li ga moram isprat u hladnoj vodi ili samo pricekat da se posuši jer već je skoro suh, hvala
Isperi ga i stavi ga na neku čistu krpu da ti se osuši..vlage unutra ima dovoljno tako da ne brini. Nemoraš čekati da se ohladi..jer ga ionako moraš ubacit u tegle i prokuhati u ekspres loncu.
TeM@ je napisao/la:Ispričavam se jeer pišem post za postom al zaboravih pitat jos nesto.. Frend koji dugo vec uzgaja rekao mi je da on samo corn u teglu stavlja a drugi mi je rekao kokos na vrh da pije vlagu, da li moze bez kokosa kako mi čovjek govori ili mogu sloj perlita na vrh? Hvale unaprijed.
Samo stavi kukuruz. Kokos dolazi većinom u briketima koje treba smočiti..nema onda smisla da to mokro pije vlagu.
Neki znaju stavit verm u tegle na vrh kukuruza..po meni nepotrebno..perlit ne stavljaj u tegle.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori