Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Punxerklc

Last minute pitanja

Post Postao/la Punxerklc »

Ovako, sutra počinjem sa sterilizacijom i općenito pripremom za grow. Rasporedio sam si na 3 dana (sterilizacija tikvice i namakanje raži / sterilizacija raži i verm, pravljenje šprica / inokulacija)
E sad pošto imam posuđen express lonac samo ta 2 dana, zanima me mogu li ja sterilizirat vermikulit pa da ga ostavim sa filter vatom i folijom na poklopcu u ormaru ili na polici dok mi se micelij ne razvije?

Drugo me zanima kolike su točne temperature za uzgoj. Na istom gajdu sa raži sa sajta se spominje više temperatura (28-30 i 26-28 za micelij i 20-25 i 23-26 za gljive) pa sam sad malo zbunjen. Ako mi netko može ovo razjasniti bio bih zahvalan?

I da, zašto sterilizirat iglu ako ju iz ljekarne kupujem sterilnu?
Kada napravim šprice, da ih zamotam u foliju pa onda ostavim u frižideru ili samo ovako(jer mi je neki zaključak da folija zadržava temp, pa neznam koju ulogu frižider ima)?
I na kraju, moram li istisnuti zrak iz šprica prije inokulacije jer mi ne izgleda baš sterilno unijeti takav zrak u tegle?

Znam da ima puno pitanja, ali mi je ipak prvi grow pa hoću da sve bude ok, a i gdje god pogledam na netu svagdje kažu drugo (pogotovo za temperature).
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Temperature za inkubaciju od 30 stupnjeva su stara informacija, i ustvari su loše za micelij. Najbolje ih je držati na temperaturi između 23-26 stupnjeva, miceliju je to najbolje, a bakterije traže višu temperaturu. Sad ih više uopće netrebaš stavljat u inkubator, sobna temperatura će biti dovoljna. A za rast je 20 stupnjeva taman, ali podnijet će ako bude i viša.
Vermikulit možeš sterilizirat i pustit, ali ga isto tako možeš kasnije sterilizirat u loncu, 100 stupnjeva mu je dovoljno.
Što se tiče šprica, netrebaš ih sterilizirati, ali trebaš sterilizirati ili prokuhati vodu koju ćeš koristiti. Ako ih napraviš pravilno, nebi trebalo biti zraka u njima, a ako ipak ostane, istisni ga. I zamotaj ih u foliju, ona štiti od svih gadarija u frižideru, blokira svjetlo i zadržava nisku temperaturu. Nakon svakog uboda u teglu splai vrh igle i istisni kap vode da se ohladi, tako ubiješ ako je bilo šta palo na nju u međuvremenu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

samo da dodam... svaka gljiva/ vrsta ima svoju idealnu temp za razvoj micelija i kasnije za rast. zato te temperature variraju cesto po tim gajdovima. ali preko 28 nikako ne bi trebalo, ne bi bilo pozeljno...mada su ljudi na svakakvim temepraturama imali dobrih rezultata.

takoder, ovo sa zrakom u sprici. Pozeljno je da ima malo zraka, zasto? pa da bi kasnije dobro mogli promuckat inekciju nakon sto je ona stajala u frizideru neko vrijeme i spore slegle i zaljepile za stjenke. ako nema zraka ne mozes to promuckat kako spada a upravo je muckanje Vise nego dobro doslo pije ubacivanja spora u tegle... nema opasnosti od to malo zraka. zbilja...

P.S. ti ne zelis salicu?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mandelbrot »

RedSh je napisao/la: Pozeljno je da ima malo zraka, zasto? pa da bi kasnije dobro mogli promuckat inekciju nakon sto je ona stajala u frizideru neko vrijeme i spore slegle i zaljepile za stjenke. ako nema zraka ne mozes to promuckat kako spada a upravo je muckanje Vise nego dobro doslo pije ubacivanja spora u tegle...
Inace jedan dobar tip za ovaj problem: Ako ti nije bed, skoknes do sex shopa i uzmes neki lubrikant i ubacis kap toga unutra i nece se ljepiti za stjenke :D ..Nisam ovo isprobao ali navodno jako dobro funkcionira.
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

ako sam dobro razumijela...

lubrikant + voda + spore?

ne znam koliko je to pametno? :-? cemu kompliciart odlazak po lubrikant i trositi pare na nesto totalno nebitno u cijelom procesu :D

neka bude zraka da se moze promuckat. nikada nije naskodilo...

tamo struzemo spore, disemo iznad, macka hoda okolo, propuh, struzes, sipas u vodu, to stoji otvoreno, diras prstima, spustas, zatvaras, otvaras, sprica uvlacenje.... ne vidim nigjde u ovom procesu da je zrak u sprici bitan nasprem svega prije toga :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Zagber

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zagber »

Ovo s lubrikantom mi ima logike. Svi lubrikanti su na bazi vode i bez mirisa.
Jedini je problem cijena, 100 kn za tubu je preveliki trosak ako ces koristiti samo za uzgoj. :))
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

*off topik- imas u Dm-u oko 50 kn takoder, ali ne durex vec druga neka marka...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mandelbrot »

Znam da je bacanje love za nesto nepotrebno ali je fora tip...
z = z*z +c
Punxerklc

Nedostatak micelija....?

Post Postao/la Punxerklc »

Ovako u četvrtak navečer sam inokuliro 2 tegle i stavio u inkubator na temp. 25,5°C, u mrak znači sve je kako treba biti ali do danas nema ni traga miceliju...
Jel to moguće uopće i šta da radim?
Ono kaj sam piso o vlazi nije vlažan više kukuruz je sve upio tako da nije u tome problem sigurno.


EDIT:
E provjerio sam dobro ima na par zrna nešto bijelo cufasto valjda je to ok tj. nadam se da nije premalo toga...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Nedostatak micelija....?

Post Postao/la dr.manijak »

Micelj da bi ti malo izasao treba oko 4-5 dana, da bi se mogao videti. Idealna temperatura ti je oko 27 stepeni, samo je potrebno STRPLJENJE, ono je jedino koje ti treba za gajenje pecuraka, jer ako njega nemas usrao si sve.
Micelj ce se posle 4-5 dana jako malo videti, ali u narednih 1-2 nedelje, ce se znatno povecati.
8-}

I da jedna od bitnijih stvari, ako gajus u teglama, tj ako ti se micelj razvija u teglama sa poklopcem. PROBUSI 4 rupe na 4 razlicita mesta, i jednu u sredini i preko toga normalno stavi vatu ili nesto drugo da ne ulazi prasina, 4 rupe neka budu velicine igle (medicinske) a ona rupa u sredini neka bude malo veca.
Jer micelju je potreban vazduh da bi se brze razvio, evo od prilike kako treba da izgledaju rupe, da bi bio brzi razvitak micelja.

[IMG=http://img89.imageshack.us/img89/921/slika013u.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Srecno, i ja sam stavio pre par dana i vec ima micelja ali jako malo, beo ko sneg, nadam se da se nece oboiti. -_-
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori