Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Nisam siguran koja je to plijesan jer slika nije za to, dal je Aspergillus ili nesto drugo. Ali to nije ni vazno. Probaj uzeti sektore iz sredine micelija i svakog umoči u neko drugo fungicidno sredstvo, u ocat, peroksid, Na-hipoklorit, previcur i bilo što što još imaš. Drži u tome sekundu-dvije, i stavi na novi agar. Nešto od toga bi trebalo očistiti od plijesni.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

brate, vas dva koji ste level, meni newbie-u pola zvuči kao technobabble a pola mi rocket science. :D
a, opet...nešto se i skonta. jednog dana...ko zna. ;)
last minute after last minute after last minute...
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 496
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 231 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

poz ekipi šarenih pogleda, ja pošto nevodim nikakve dnevnike i slč., odlučio sam da još jednom napišem ukratko svoje iskustvo u sadnji, branju vlastitih cubensisa...

printovi su prije par godina stigli i od njih sam svake god dobivao vlastite jel...moram naglasiti da posljednje gljive nisam sterilno brao i uzimao printeve nego samo ovako, skinem šeširić na 2 sata i komadić folije samo poklopim i umotam i na sobnu temp.

ovaj sam puk krenuo sa 7 čaša od 3 dcl i kukuruzom kokičarom, nakon sterilizacije u zepteru i inakulacije na otvorenom sa alkoholom i uz minimalni profesionalizam sam nakrko sve tegle te su za 15ak dana na 23 celzijusa sve imale nekakav rezultat...
jedna samo čaša je bila bez kontaminacija, odnosno, nisam imao kont. brijem nego je kukuruz počeo na dnu svih 5 čaša pomalo gnjilit...
nikad čaše ne protresam iz tog razloga, pustim da mica gje uspješno raste ide i dalje, a kad mi se učinilo da bi moglo biti njesra, samo povadim kolače van iz čaša i odstranim sumnjive djelove fizički sa sterilnim nožem....
dvije najbolje sam stavio odma na frutanje, i malo mi je niska temp, a ostale sam pažljivo izolirao komade kolača koji su zdravi.
NAGLAŠAVAM da je u ovov fazi već sve nesterilno, no 23 celzijusa su im bili maximum i mrak normalno....

pripremio sam 8 posuda od sladoleda, kravlju balegu, zemlju, te sam sve posude lagano poprao u šamponu za suđe maminom, nisam baš ispirao posude, više sam ostavio da ima balončića po stjenkama svih posuda....
odokativni omjer balege i zemlje, odokativno posipam pomalo sa gipsom, pokvasim sve do mjere da nema iskapavanja kod diranja supstrata i samo rokam, bez pasterizacije čak....
u sve posude jedan red supstrata novog pa na to razmrvim rukama zrna kukuruza zdrava, dao sam si truda da kukuruz pokriva svaki kat jednomjerno...
nije prošlo 5 dana i sve posude sa balegom i zemljom su spremne za frutanje skoro....jednostavno je micelij u uvjetima koje je imao tako napadao brzo da nije bilo vremena kontraminacijama da se proteraju u život....
nočas im je bilo svima u potkrovlju mrak i 18 celzijusa, neki mali pinovi koji su krenuli kao da su stali, sad čekam da dan podigne temp prirodno iznad 20...
posude koje sam vam poslikao su na frutanju pod krovnim prozorom na vrhu stambenog prozora, tamo mi je najtoplije...
kravlja balega ovaj puta zaista odrađuje posao kako treba, iako sam nabavio neki dan i konjsku, koja po meni nema premca, takvu brzinu nevjerujem da još neki supstrat ima kod razvijanja mice, kravlja mi je ovaj puta privatila igru kao konjska skoro...

eto jako sam sretan a smisao posta je da umiri sve amatere i početnike, da vam netreba laboratorij te da se ako imate volje može doma uz min. uvjete napraviti ćudo....

nemogu dočekat danas početak izbijanja, da počnu pokazivat glavice boju, jojojojooj.....puno pozdrava svima i neodustajte, ja sam nekada po 3 ture zaredom pokušavao....sad sve od oka krkam i ide kao da sam u bolničkom labosu radio....
već sam spominjao zemlju, koristim kupovnu zemlju za cvijeće, kao spremnik vode....ništa sterilno i sve funkcionira....
čim imate komad micelija kojem preti susret sa kontaminacijom, očistite ga, možete spasiti to, barem kod cubensis gljiva, ostale nikad nisam imao.... mislim da gips, šampon kuinjski za suđe, mrak i temperatura do 22, 23 celz. ima sposobnost da zdrav micelij odradi posao do kraja na supstratu koji se ne pasterizira, što je i moj primjer...
media/images2/1505754121.jpg
media/images2/1505811147.jpg
media/images2/1505784013.jpg
:psy :mushroom: :ymparty: :D

kolače koji soliraju u posudi nekoliko dnevno puta proluftam i nekad špricnem maglicu malo, danas posudu sa "bulk"-om, veći supstrat sa zemljom, počinjem luftati pomalo....biće gljiva ko gljiva, :mushroom: :mushroom: :mushroom:
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

iskusniji, recite; jel' izgleda ovde sve u redu i dal' bi trebalo šta mijenjati?

https://ibb.co/ez96uQ
https://ibb.co/cLcsZQ

vrijeme između slika 7 dana.
sve čekam da ugledam koji pin, a ono mic i dalje gura i jede sve redom...
manje vlage?
da izvadim ovu posudu s perlitom?
niža temperatura?
ili jednostavno više strpljenja?
last minute after last minute after last minute...
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

izgleda sve ok, trebale bi uskoro krenuti. probaj da ti vlaga dok pinovi ne krenu bude između 80-90% pa možda malo ubrzaš...
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Ja trenutno frutam na 20/21C,ne palim grijanje,a u kući je temperatura za nekih 5C viša.Vlagu držim iznad 70% al da nikad ne prelazi 90.Kad su stranice boxa u laganoj maglici to ti je idealno.
Temp. trebaš pratit samo donekle,neka bude 20C ili koji stupanj toplije al pazi da dodaješ svježi zrak,mičeš CO2 i potičeš isparavanje tekučine iz supstrata te na taj način hraniš pinove.
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la autistic jedi »

danko fafanko je napisao/la:dok pinovi ne krenu bude između 80-90% pa možda malo ubrzaš...
upravo večeras pogledam i sreća, sreća radost!
nekoliko pinova je krenulo = https://ibb.co/cZogw5

nisam baš najsigurniji kako bi trebalo s vlagom sada... 80/90% ili 90/100%?
onu posudu s perlitom sam izvadio van.
i temperatura; jel' mi bolje da se "vrti" oko 20 i par stepeni ili da idem bliže najvećoj preporučenoj..da mi "šeta" oko 24-26°?
mexicane su u pitanju...možda one vole malo toplije?
jer i mic mi od njih u teglama "gur'o" bolje na nekim malo većim temperaturama (27-29°)
jel' mi valja da imam ovoliko rose na micelijumu?

mnogo pitanja, znam.
ali sjetite se svi onog osjećaja kada ste prvi put ugledali, skontali da će biti nešto.
kao kada cura "odjednom" prestane da ti miče tu ruku s kojom poprilično trapavo pokušavaš isto već neko vrijeme... :D
baš mi je i poređenje...ali ajde, for sure some of us can relate. :)

hvala na odgovoru/ima.

EDIT:
ok, izgleda da sam pohvat'o sve osim što mi vlažnost stoji zakucana na 99%.
dal' bi bilo pametno ostaviti malko otvoren box preko noći?
ili ubaciti unutra malo suhog perlita, kakav bi to imalo efekt?
last minute after last minute after last minute...
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

super da su krenule :mushroom: :)
vlaga sad može 90/100% samo provjetravaj par puta na dan... ja temperaturu držim na 22,23, može i 25 malo će ti brže rast al je i veća vjerovatnost za kontaminaciju. bar se meni tako pokazalo... ta rosa odozgora ne smeta i tako ćeš za koji dan stavit to na dunkanje.. sretno dalje.. :)
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 496
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 231 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

nekako mi manje gljiva sad nego ranije iz prvog flusha izlazi, vjerovatno nisu uvjeti idealni jel, po noći mi padne ispod 20 temp, možda šokić neki za bolje rezultate ima mica a?
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

čim temperatura ide dole gore, vjerovatno nisu... na čemu si radio?
Odgovori