Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Ej, supstrat nije suh potapo sam u vodu, evo jutros vidim par onih malih valjda pinova mislim da je krenulo...kad sad mogu ocekivati prvu gljivu?
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 456 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Mogu roknut kroz dan-dva..znaju narast tako brzo da se iznenadis kada ujutro otvoris box..samo pazi na njih i imas svjeze gljivice do vikenda :)
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Dali se berba gljiva moze zakasnjelo pobrati pa da s tim padne potencija, da se umanji kao neka kvaliteta sta ti ja znam...nekako mi se cini kao da ili...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Izbace se spore, sve bude crno, i okus još gori. Nakon par dana, pogotovo na ovim temperaturama, počinju djelovati truležne bakterije.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 456 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Ja sam ih uvjek brao kad su se otvorile, dok drugi beru kad su zatvorene pa tempiraju ih ubrati prije otvaranja..vjerujem da nema vece u količini potenijala, ali ti se zato usere box od spora.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
leventina
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 07.09.2015, 13:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la leventina »

Evo i ja da se javim opet.

Nešto očigledno nije u redu, jer od poslednjeg javljanja i dalje ni traga od pinova, redovno proveravam temperaturu i vlagu, i kad primetim da je vermikulit-kokos suv naprskam onako iz daljine ali i dalje se ništa ne dešava. Možda je predebeo sloj kokosa-vermikulita? Možda sam 'sladoled' nema dovoljno vode? Ne znam šta bi mogući problemi mogli biti...
You see, there was just one complication.
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Postavi sliku,gdje držiš posudu?Kako to misliš da održavaš temp.?Meni su ovdje sugerirali da sada u ovim mjesecima ne treba sa ničim održavati istu jer je dovoljno toplo.Slika će dati bolji odgovor
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Ma da temperatu se prevelike ovih dana i nije to bas za rast, jedino ako si u podrumu gdje je hladnije, i meni je trebalo vise od deset dana da krenu
leventina
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 07.09.2015, 13:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la leventina »

Bacam sliku kad dođem s posla. Posude držim u boxovima koji su izolovani sa stiroporom, a unutra se nalazi manji growbox sa velikim plastičnim providnim poklopcem kao zvono. Temperatura je konstantna 25-26 stepeni (noću padne) i vlaga 100%. Provetravam dva puta dnevno pritom, ali kao da danas ima nekog pomaka tj da se prave oni čvorovi gde bi trebalo da se pojave pinovi. Slikam pa postavljam!
You see, there was just one complication.
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Probaj vjetriti više puta dnevno a vlaga u ovoj fazi bolje da je oko 90%
Odgovori