Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

ljacve55 je napisao/la: Najviše me zanima vezano za one 4 woodlover vrste i dali ih je moguče uzgojit jednu kraj druge,hoče li uspjet izrasti jedna kraj druge pošto su različite vrste.Jel imaš saznanja vezan za ovakav patch raznih vrsta?Hvala
Ako ih staviš sve zajedno u istu hrpu drva, bez da ih odijeliš nekim pločama ili daskama, najagresivnija vrsta će preuzeti cijeli patch, bilo kroz jednu sezonu ili kroz nekoliko, ali na kraju će zagušiti ostale. Inače mogu živjeti u sličnim uvjetima i na sličnim supstratima.
Usput, dobiti čistu teglu s micelijem iz prljavog printa uzetog s prljavih gljiva (a takve su sve koje rastu vani) je ravno dobitku sedmice na lotu, tako da bi ti bilo super da malo naučiš radit s agarom, ne treba te velika investicija za opremu, za početak glovebox, skalpel i par petrijevki.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

shroomko je napisao/la:Ne proziran kontejner, onda ce ti gljive rasti prema dole i sa strane.
Gljive rastu tamo gdje ima isparavanja, bez obzira na svjetlo. Ali je svjetlo potrebno za pravilan razvoj. Tako da proziran kontejner mora biti u svakom slučaju. Ako stavi crnu vreću (čak i prozirnu) na dno da se micelij zalijepi na nju, neće rasti ni prema dole ni sa strane.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

HypnoToad je napisao/la:Gljive rastu tamo gdje ima isparavanja, bez obzira na svjetlo. Ali je svjetlo potrebno za pravilan razvoj. Tako da proziran kontejner mora biti u svakom slučaju. Ako stavi crnu vreću (čak i prozirnu) na dno da se micelij zalijepi na nju, neće rasti ni prema dole ni sa strane.
Mozda ne mislimo na isto. Naravno da treba svjetlo, ali treba dolaziti samo od gore gdje gljive mogu rasti.
Ne treba dolaziti od dna i sa strane, kao sto ne bi da je posuda u kojoj drzi substrat neprozirna.

Gljive 100% rastu prema dole i sa strane i zaglave se ako kontejner proziran. To je moje iskustvo. Zato preporucam da se koristi ne prozirni kontejner i da svjetlo dolazi samo od gore. tako da i gljive rastu samo prema gore a ne prema stijenkama posude.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Moje iskustvo je da rastu sa strane i ako je neproziran, kada je supstrat odvojen par milimetara od stijenki, a potrošnjom nutrijenata i vode supstrat se normalno smanjuje i odvaja. Kada ih staviš na nešto fleksibilno što će ostati pripijeno uz micelij, npr. najlonsku vreću, uglavnom ništa neće rasti.
Ali da, mislim da ne mislimo na isto kada kažemo kontejner, ti čini mi se misliš na posudu u kojoj je micelij, a ja na "box" u kojem je ta posuda. Uglavnom da, bolje je da je posuda u kojoj je micelij neprozirna, ali opet osobno vjerujem da to nije dovoljno da bi spriječilo izrastanje sa strane. U tim tankim procjepima vlažnost je uvijek viša, automatski su uvjeti povoljniji ako vlažnost nije 100% u ostatku boxa, što se može osigurati samo velikom količinom vlažnog perlita.
Ako se radi o "monotub" sistemu, kontojner tj. box uvijek mora biti proziran, i stvarno jedino rješenje je staviti na dno i sa strane do vrha micelija crnu vreću.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Agar,malt ekstrakt,skalpele,petrijevke imam!
Baš sam gledao video vezan za pripremu i izgleda jednostavno.
Moram samo glovebox napraviti da osiguram što sterilnije uvjete da mi na agar ne doleti nešto osim onog što želim uzgojiti.Biti sterilan je ključ rada sa agarom.
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Zelim samo potvrdu ili savjet. Imam full koloniziranu teglu, i sad idem pripremati casting biti ce kokos i dodati cu vermikulita. E sad mene zanima tamo u jednoj temi hypno je totalno napisao tocne provjerene upute kak se radi priprema kokosovog treseta. Posto evo dosad sve radim po osjecaju tak sam mislio i ovo odraditi. A to je namociti kokosov treset otprilike kao jedna tegla, islo bi jedna tegla zrnje raz jedna kokos. U natopljeni kokos dodati ajmo rec manje od pola tegle vermikulita, to procjediti istisnuti sav višak vode jako šakama ubaciti potovno u tegle i malo sterilizirati. Sutra kad se dobro ohladi pomjecati sa zrnjem i pustiti da micelj izbije na povrsinu pa onda na pinanje. Dali bi takva shema metod isto dao neki rezultat za prvi put mi je dovoljna i jedna gljiva samo da uspije naravno. Eto nadam se da sam se dobro izrazio i da ce se nekom dati nest iskomentirat mada znam da je sto puta isto pitano al eto...
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Sad gledam po dnevnicima da omjeri mogu biti kakvi god, da netko onda sterilizira a netko ne, samo sam shvatio da mora biti kejsing taman vlazan i da ga mjesam sa zrnjem razi a ozgor nabacim tanak sloj samo kejsinga
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Ja ne steriliziram nego samo pasteriziram tj. zagrijem kokos i verm na 80 stupnjeva i ostavim da se ohladi...
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Ja kad sam to radio bio bih zakuhao vodu i tako kipucu polio u lonac s kokosom i poklopio..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Možeš kako AFX kaže napraviti,a možeš pripremljenu mješavinu prokuhat 45 min na 70/80C,ja pri tom koristim štapni termometar.Neophodan mi je ako se držim pravila,a držim se :)
Odgovori