Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Aha sorry nisam ni vidio tvoj post, moj odgovor je bio na clusterovo pitanje.

Slabo vidim ista na tim slikama i uvijek sam radio raz, ne case.

Zuta linija moze znaciti metaboliti tj da je micelij ubio neke bakterije.
Imas tamo jedan zadebljan dio micelija, to je vjerojatno od premale izmjene zraka / previse CO2.
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ljacve55 »

Trebam info vezan za vanjski uzgoj azurencesa!
Zanima me dali se piljevina kojoj dodajemo već razvijeni micelij također mora sterilizirat ili ne.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la extranoize »

Često mi se dogodi da se tegla kolonizira 2/3, a nekolonizirana trećina je redovito pri dnu.
U čemu bi mogao biti problem? Iako poklopac ima rupu s vatom, možda miceliju fali zraka pri dnu tegle?
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Vjerojatno nacin na koji ubrizgavas spore. Treba uz stijenku staklenke tako da dio njih docuri do dna. Ako pospricas samo po vrhu normalno da ce ti se prvo kolonizirati pri vrhu. Mozes protresti kad vidis da ti je kolonizirana prva trecina, onda se dobro rasporedi.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la extranoize »

Ubrizgavao sam uz stijenke i opet je bilo isto.
A nakon protresanja mic često stane. Nije do micelija jer isto se događalo s različitim printevima, niti je do substrata (raž, pšenica, kukuruz; jednako neuspješno), dakle mora biti do uvjeta u staklenkama. Uvijek dobro osušim zrnje, ali nakon sterilizacije se u tegli stvori dosta vode, tak da sumnjam na to, tj. preveliku vlagu. Npr. pšenica (ili raž) pri inokulaciji izgleda full suho, no nakon desetak dana potamni i poprimi mokri izgled, kao da polako otpušta vlagu iz unutrašnjosti zrnja. Stvarno ne kužim :-?
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Nakon sto 10 minuta prokuham zrnje koje se namakalo 24 sata, procjedim i pustim da stoji sat vremena u plasticnom cjedilu, bas zato da visak vlage ispari. Tek onda slijedi pakovanje u staklenke. I ja sam primjetio da nekako vlaga se povecava u staklenkama, ne nakon 10 dana vec 2-3 ili cak ranije.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la extranoize »

Probat ću tako ostaviti, možda i dva sata. Hvala, shroomko :thumbsup:
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Nema potrebe za 2 sata, preporucuju 10 minuta u lets grow mushrooms a ja sam to pretvorio u sat vremena.
cluster
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 15.02.2016, 23:14
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cluster »

shroomko je napisao/la:Mozda su rupe za zrak blokirane ili premale? Kolike su i koliko ih ima?
moguće...na teglama imam po jedan otvor na sredini i naravno sintetičku vatu sam provukao kroz rupu...šta bi bilo najbolje uraditi...?!?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Nisam nikad koristio vatu pa ne znam je li dovoljno i moze li se previse vate staviti da blokira zrak.

Ako mislis da bi vise zraka pomoglo, steriliziraj neki debeli cavao i onda probi rupu na poklopcu i nakon toga zalijepi mikropore traku preko toga. Imas mikropore trake u ljekarnama.
Odgovori