Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Zob u ljusci nije idealna, koristio sam, ali uglavnom za shiitake. Ljuska se sastoji uglavnom od celuloze i lignina koji imaju nisku energetsku vrijednost, nisu hranjive, pogotovo za cubenis koji u prirodi ne probavlja celulozu, tako da treba pustiti barem nekoliko tjedana duže nakon potpune kolonizacije da bi micelij mogao prodrijeti kroz celulozu do zrna i probaviti ga. Pošto shiitake blokovi ionako trebaju stajati 3 mjeseca nakon kolonizacije, zob u ljusci je za njih taman.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

pošto nije baš neka aktivnost na forumu ajde da napišem šta mi je uspjelo, djelomično...

humus kupovni nije prošao startanje sa špricama, bačen i opran...nema ni kontaminacija ni micelija...
kravlju balegu još držim i čekam, bijela tiža jedna kontaminirana i bačena, druga se osušila no na dnu je bila kvržica mice cubensisa...
bijela znači može, ali teže, vjerovatno nisam dovoljno namočio....
imao sam par kukuruz čaša koje su kontaminirane bile pomalo, nekompletno micelizirane, pa mi bilo žao bacat kad sam ostao samo na jednom čistom kuruza miceliju...
zakuo sam novu turu samo kukuruza i novu zobi...sve sterilono pošprico sporama, a sav miclij koji je iz kontaminiranih čaša sam pomješao na par mjesta sa kuhanom zobi...posude, 3 veće kuhinjske od litru, sam poklopio folijom, foliju izbušio 10ak puta i stavio kraj telke u boravak...
nesterilizirana zob koja je dobila čiste dijelove micelija koji je pored sebe imao kontaminacije je počela primat micu, recimo brzinom širenja po kukuruzu...
jednu sam posudu također folijom pokrio i izbušio foliju, ali sam na tu zob koja isto nije sterilna, samo dodao malo spora iz šprice...

uglavnom igram se jer imam vremena i noću brijem pa mi je mir...
sretan sam što sam iz zadnjeg printa uspio dobiti kvrgu mice, sad je već na frutanju, pinova nema ali osjetim da dolaze, :)...
kvržica ko teniska loptica, biće printova da se nesekiram za dalje a i biće za neku tripčinu dok nedobim normalnu berbicu...

nemam puno iskustva no i dalje smatram da je kukuruz najbolji za početnike...

primjetio sam jednu stvar, a i čitao sam prije ali nisam shvačao to onda....: kad mica krene, ako imaš približno idealne uvjete vlage i tempa, lako je uzeti komad zdrave mice i prebaciti na prikuhanu zob ili kuruz, jer u 4 dana se na tim uvjetima mica jako raširi, nestigne kontaminacija zaživjeti...
želim reći da je sam organizam vrlo brz kad se stvori, konte se obično stvaraju ako spore nikako da okinu...
sad mi j najzanimljivije to oču uspjet imat čisti cake od samo prokuhanog zrna, a čini se kako u 3, 4 dana lijepo kreće mica na zob...

danas pun mjesec već drugi put kako želim gljivariti s njim, ali od gljiva ni g, sljedeći bi se mogao iznenaditi, a možda bude i snjega, gadna spika, ima da naložim najljepši krijes na balkanu...:)

e da, imam još jedno pitanjce, danas zastanem u kauflandu na artiklu sjeno za neznam šta, kila u cigli, onako miješano više vrsta livadskih travica, suho ko barut, miriši...jel probo netko to napunit micom, ja sutra planiram uzet paket pa da vidim kako na sjeno ragira cubensis, inač jftino, paket sjena 17 kn...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
Fenix94
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 23.08.2016, 18:02
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Fenix94 »

Hypno prvo sam se presekao pa sam shvatio oksidaciju kao sprdnju, sad sam na pola :D
Znaci oksidacija je sasvim ok ? :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

To mi je bio i cilj! :D Da, da, sasvim normalno i zdravo! ;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sharplaninac »

HypnoToad je napisao/la:Kontaminacija!! Bacaj odmah!!






Oksidacija psilocina zapravo. :P :P
xaxaxaxaaxax kako iscima coveka,mogu mislit kako mu je bilo u toj sekundi kad je procitao da mora da baci :))
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sharplaninac »

dobro jutro kolege malo pre sam bacio pf kolac sa skoro 85% kolonizacije,posto mislim da sam napravio losu smesu ,izgleda sa previse vode..uglavnom kolac je lepo poceo da beli al evo skoro posle 15 dana video sam cevene neke fleke,posto ja radim sa kesama sa filterom a ne sa teglicama,video sam da na kesi ili ti na zid kese tacno kod kejka crvene mrlje bukvalno boja krvi takva nijansa,i kad sam krenuo sa prstom da diram ili da razmazem tu boju odijenom vise nije crveno vec ona odvratna zelena boja se pojavila,posto je kontaminirano moze li mi iko obijasnit od cega ta crvena boja i kako to da na 85% tek sad se pojavila...??e da posto sam video ima dosta vrsta kontaminacija i dosta informacija o njima a nigde kako se mogu lecit ili uklonit,postoje li neke koje su moguce uklonit ili izlecit?hvala puno
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zephyrus »

Imam pitanje u vezi smeđe riže.
Nisam bio u stanju nabaviti brašno već sam u velikom kuhinjskom blenderu smiksao običnu smeđu rižu pa me zanima da li je krupnoća komada koje sam dobio idealna:

Blender koji sam koristio

Veličina samljevene riže

Čitao sam da ne treba biti ni presitno ni prekrupno, ali na netu ne mogu pronaći nijednu sliku s detaljnim prikazom veličine, a meni se tu i tamo potkrao i pokoji krupniji komad kao na slici.
Smeta li to išta?
Još jedno pitanje, da li je OK koristiti paraboiled (termički obrađenu) smeđu rižu?
Ja sam koristio običnu smeđu rižu koja nije termički obrađena, ali paraboiled mogu povoljnije nabaviti.
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Sve je to ok ako se dobro sterilizira.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
ozgar
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 07.06.2016, 00:38
Ima zahvala: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la ozgar »

vani od -5 do -15 snjeg je napadao ali trenutno ne pada i sve je zaledjeno....e sadd jeli sigurno vani otvoriti steriliziranu teglu sa razi i u nju direktno uliti malo vode sa sporama? znaci bez sprice, oprostite na mozda glupom pitanju ali spricu nemam i svasta mi pada na pamet
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

nmaš izbora, probaj, pazi, ako nakrkaš 5 komada, mogu 2 sooper proć
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Odgovori