Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la antoniopavaroti »

ching je napisao/la:
Malbasha je napisao/la:
ching je napisao/la: tegla više-manje,ionako gljive bacam u kompost jer neznam što ću s njima,ne mogu sve pojest...

...ah , greota je baciti gljive...pa posuši ih ..pozovi na gozbu :D
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
labuxna
rank2
Postovi: 17
Pridružen/a: 11.04.2016, 22:09
Ima zahvala: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la labuxna »

tralalalalala opet ja

pozdrav ekipa..

teglice su vec 20 dana u kutiji.. i nisam bas zadovoljan rezultatima... kacim vam slike da mi kazete sta se desava, prvi put radim sve tako da mi cu vas samo malo maltretirati :)

slika

slika

slika

prva je pocela da zeleni odozgo, predpostavljam da nije bila dovoljno dobro zatvorena..(kvragu) i to bacam, ali imaju dijelovi koji su bijeli bijeli bas pa me interesuje da li se moze taj bijeli dio prenjeti ili se to nikako na isplati (prenjeti u novu teglicu sve sve sve ispocetka)

druga je ok, ali se pojavljuje blijedo zuta boja pa me interesuje sta je to kog vraga i da li je to opasno, strah me da ce i ona poceti da zeleni a vise spora NEMAAAAM :( i interesuje me da li je teglica spremna za vadjenje...(ako ovo zuto nije opasno)


da napomenem, sve ovo je u psenici..znaci samo psenica u zrnu, prethodno kuvana, hladjena, susena pa u teglicu, pa sve to zajedno u pretisu...

Hvalaaaa
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

to žuto su vjerojatno metaboliti, ništa opasno. ali ako ima zelenog, to već je opasno. spremna je za vađenje kad je 100% kolonizirana, znači kad je cijela bijela.
tišina je najbolji jezik
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Prvu bacaj bez ikakve pomisli da je uopste otvaras...ako ti je do gajenja gljiva u buducnosti na tom mestu.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Da, bolje ne otvarati kontaminirane teglice. Netko je to već spominjao na forumu ovdje, da se kontaminacija (loše bakterije) kada se teglica otvri rašire svagdje po prostoru tj. po sobi i poslije to nikako nije dobro okruženje za nastavak gajenja gljiva. Jednostavno, Sve što pozeleni, kanta za smeće ! :)
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la klada »

Baci van u neko cvijece ili vrt, mozd bude nest
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

MiroljubiviRatnik je napisao/la:Da, bolje ne otvarati kontaminirane teglice. Netko je to već spominjao na forumu ovdje, da se kontaminacija (loše bakterije) kada se teglica otvri rašire svagdje po prostoru tj. po sobi i poslije to nikako nije dobro okruženje za nastavak gajenja gljiva. Jednostavno, Sve što pozeleni, kanta za smeće ! :)
Ako je zeleno to nisu bakterije vec trichoderma tj. zelena šumska plijesan. Bakterije je lako pobiti alkoholom i nisu problem jer ih micelij nadjača. Ali trichoderma će nadjačati micelij i bakterije, najjača je u tom svijetu.
Baci van u neko cvijece ili vrt, mozd bude nest
Ako otvoriš čak i u vrtu te spore će ti doći na kožu, kosu i odjeću, jako su ljepljive i onda ćeš ih unijeti nazad u stan i postoje šanse da ti padne u micelij i onda ti propadne trud. Tako da ne, nemoj odnijeti u vrt već samo baci.
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Eto, shroomko je to odlično objasnio. Uglavnom što dalje sa time i ne otvarati nego odmah u smeće i to je to. :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

shroomko je napisao/la: Ako je zeleno to nisu bakterije vec trichoderma tj. zelena šumska plijesan.
Eto sve si super i točno objasnio, samo jedna sitna korekcija. :) Ovo u tegli je Penicillium plijesan, razlika je baš u tome što se Trichoderma hrani isključivo fungalnim organizmima, a ova škrobom, zato raste na zrnju. Neće napasti gljive u kasnijem stadiju, ali se stvarno jako lako zavuče bilo gdje, u print, prilikom izrade šprica, čak i kroz lošiji filter (tyvek, sint. vata i td.).
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

A da li alkohol ubija spore trichoderme?
Odgovori