Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
nikolija
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 16.01.2016, 15:14
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la nikolija »

pitanje ?!
da li je normalno posel full kolonizacije kukuruza u tegli prilikom otavranja da se osjeti miris poput alkoholnog vrenja ili tako nekog gaziranog pica?
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

nikolija je napisao/la:pitanje ?!
da li je normalno posel full kolonizacije kukuruza u tegli prilikom otavranja da se osjeti miris poput alkoholnog vrenja ili tako nekog gaziranog pica?
Trebalo bi da se oseti miris koji najvise asocira na sveze pecurke... eventualno miris prokuvanog kukuruza pomesan sa pecurkama :-?
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

nikolija je napisao/la:pitanje ?!
da li je normalno posel full kolonizacije kukuruza u tegli prilikom otavranja da se osjeti miris poput alkoholnog vrenja ili tako nekog gaziranog pica?
bakterijska kontaminacija. možda je negdje na sredini pa se ne vidi na prvu. takve tegle se mogu ostaviti bez poklopca i od toga se može dobiti jedan manji flush, ili ako nije puno substrata zahvaćeno, možeš odvojiti kontaminirani dio a ostatak iskoristti za spawn. recimo da su šanse za uspjeh 50:50. sretno.
tišina je najbolji jezik
nikolija
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 16.01.2016, 15:14
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la nikolija »

tegla je kejsovana i stavljena u inkubator micelijum je izbo na prvrsinu posel cetvrtog dana a sestog dan se pojavila zuta kontamminacija po krajevima ... :( jos uvjek ima djelova micelijuma koj su cisto bijeli ove sto su promijenili boju sam izvadio i bacio .. ali si postoji vise ikakv sanas ? sta da radim sve mi je poso u propast nema vise spora ako se radi spon?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Žuto može biti metaboliti, metaboliti nastaju kad se micelij bori s bakterijama i potpuno su ok. Ako miriši na gljive to je vjerojatno ok.

Tko zna što si radio. Jesi li uopće sterilizirao kukuruz u ekspres loncu bar sat i pol?
Ako nemaš ekspres lonac jedina opcija ti je PF tek - smeđe (tj. integralno) rižino brašno. A moguće i da si sve dobro napravio ali da je print bio kontaminiran. Više sreće drugi put i radi sve po pravilima dok nemaš nekoliko uspješnih uzgoja iza sebe, onda eksperimentiraj

Dobar uzgoj jako ovisi i o bistroj glavi. Kritične dijelove (print u šprice, namakanje i sterlizacija zrnja, inokulacija staklenki itd) odradi sve trijezan i kad se dobro osjećaš i kasnije ih pusti na miru. Ne prčkaj, ne otvaraj staklenke, ne stavljaj ih na toplije - hladnije - radijator. Jednostavno ne fantaziraj i pusti i izrasti će kad izrastu.

Po mom iskustvu bitan je i tvoj odnos sa gljivama - da li ih stvarno želiš i što ćeš s njima. Kad ti trebaju uspijevaju i kad nije sve tip-top odradjeno, a kad ne dovedeš se u loše stanje i nešto sjebeš. Još ti nije sve propalo, malo se smiri, odmori i čekaj. Dosta da ti jedna gljiva uspije da joj uzmeš print, a 2 glijve su dovoljne za jedan trip tako da sve je još ok. Samo polako.
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

micelij je živi organizam koji se sad bori sa kontaminacijama, s kojima se praktički otima za stanište :D i to sve u jednoj staklenoj tegli!
ako uspije oduprijeti se i skupi dosta energije, sigurno će izbaciti par gljiva, jer tako jedino može produžiti vrstu, a ti možeš pokupiti spore.

po ovome što si napisao mogu reći da je vjerojatno kasno, ali ako želiš možeš pustiti sve na miru, staviti u box i sačekati 4-5 dana.
vidio sam potpuno kontaminirane micelije koji su ipak dali jedan flush :D te gljive mislim da nije sigurno konzumirati, ali za spore print su ok :D
ako pokušaš to, nemoj više ništa dirati, micelij mora biti na miru jer gljive nastaju na samoj površini i treba im neko vrijeme da se počnu formirati!
ja bih držao sve to što dalje od prostora gdje ćeš ubuduće gajiti, jer se kontaminacije šire jako brzo, i upropaste buduće projekte.

P.S. ovo vrijedi za bakterijske kontaminacije,
ako primjetiš plijesan preporučujem ti da baciš to negdje van jer spore plijesni se brzo šire i teško ih se riješiti.
bakterije nisu tako opasne, a bez slike je teško reći-
javi šta se dogodilo
tišina je najbolji jezik
Avatar
Astrid
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 17.05.2010, 15:23
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Astrid »

Može li mi netko reći što nedostaje ovim gljivicama ?
slika

Znam da micelij na stapkama znači previsoku vlagu ali to nije slučaj ovdje, nešto drugo mora biti u pitanju. Frend se brine za njih i kaže da redovno provjetrava, no ne znam, čini mi se da bi tu mogao biti problem. Može li manjak svježeg zraka uzrokovati usporen rast ? Ili je nešto drugo ? Svaka pomoć je dobrodošla :)
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

sve mi izgleda ok, jedino su mi gljive nekako tanke, to može biti ili radi manjka vlage u substratu, ili ustajalog zraka. budući da ih često provjetrava, rekao bih da je manjak vlage, što je i povezano, logično :D uz više izmjena zraka treba i nadomjestiti više izgubljene vlage
ali ako je ovo prvi flush, ne vidim ništa čudno u biti... često treba cijelom miceliju vremena da sazori, i neće svi dijelovi micelija fruitati u isto vrijeme. sretno :P
tišina je najbolji jezik
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Jel tko zna što je ovo vatasto, kao paučina? Imam dva boxa i samo u jednom vidim to..

slika
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Evo još koja slika, mislio sam to staviti na frutanje, sad mi se cini da cu to sve morati baciti:

slika
slika
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori