Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Kia Kaha Spirited
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 28.01.2016, 00:32
Ima zahvala: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kia Kaha Spirited »

Imam jednu plastičnu kutiju u kojoj su bile 2 posude na frutanju. Kada mi je prvi flush bio gotov u levoj sam dolio vode, a u desnoj je ostalo još 4, 5 gljiva koje sam ostavio još malo da porastu. Nakon možda 20-ak sati kada sam ih brao osetio sam lagani nekakav miris u kutiji, ostale gljive su izgledale kao da ne rastu više i na nekima je počeo klobuk sa strane kao da se cepa. Pored toga izgledaju normalno i na sušenju su sada, ali se i one kada ih pomirišem osećaju malo. Nakon dunkanja i druge posude (koju sam odvojio u drugu kutiju) primetio sam da se obe osećaju, na kao nesto kiseljasto. Mislio sam da je sve ovo od dunkanja.. Ali sve više mislim da je nekakva kontaminacija i planiram da bacim..? :sad:
Da li se još nekom desilo da je imao ovakav miris tokom i nakon dunkanja?
Da li mislite da je sa ovih 4, 5 gljiva sve u redu iako se malo osećaju, da li su za konzumiranje?? :-?
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

ako si dunkao negdje na toplom onda bi ti se to što si napisao moglo dogoditi. dunk hladnom vodom i dunkano negdje na hladnom mjestu ... si to tak odradio?

a i sad sam skužio tek da ti se je jedna od dvije posude koje su bile u istom boxu smrdila ... tj napisao si neki lagani miris, moguće ti je da ti se i ovaj supstrat drugi već tada kontaminirao. ovo cijepanje klobuka se zna dogodit ako je premali postotak vlage u boxu.
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Kia Kaha Spirited
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 28.01.2016, 00:32
Ima zahvala: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kia Kaha Spirited »

Dunkao sam na temperaturi za frutanje, 22-24, a voda je bila mlaka ne topla.
Klobuk tih gljiva je pucao dok je druga posuda sa vodom bila pored u istom boxu, tako da ne verujem da je falila vlaga.
Obe posude su imale loš miris tokom dunkanja. Dan, 2 nakon pražnjenja vode miris se povukao i ubrzo su krenuli novi pinovi. Tako da mislim da je sve u redu. :-)
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

ock eto ga znaš onda za slijedeći put ... hladni dunk :thumbsup:
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Ljudi, imam dosta malih pinova visine oko 1-3cm koji su stali sa rastom a ne lice mi na abortuse (radi se o prvom flushu,vec sam ubrao nekoliko gljiva koje su skroz rasirile klobuke). Zanima me da li da potopim ceo supstrat sa tim pinovima u vodu za drugi flush ili da poberem te male gljive pa onda potopim u vodu, tacnije, da li iz nekog razloga tim malim gljivama moze da smeta da odstoje 24h u vodi? Takodje mozda nije lose da spomenem da su se na donjem delu svih tih gljiva,kod supstrata, formirale velike grudvice, a mislim da mi se to nije desavalo ranije pa ne znam da li je to lose ili dobro.
Evo nasao sam sliku tih formacija mada na slici meni ovo deluje zbog crnih klobuka kao da su sve abortusi
slika
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Sve su to abortusi, obavezno ih skini pre dunkanja da ne bi krenuli da trule...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 456 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Kakve su ti temperature/vlažnost..provjetravaš li? To je nesto puno abortusa..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Ovo na slici jesu abortusi ali to je slika necija sa interneta koju sam okacio cisto da vidite o kakvim grudvastim formacijama pricam :)
Moje ove male gljivice uopste nemaju crne klobuke,za sada :-?

Tempratura je oko 20-24, vlaznost je relativno niska ali prosli grow mi je vlaznost bila jos niza, sada sam dosta puta prskao misterom,a prosli grow sam isprskao samo jednom kada sam stavio supstrat na fruitanje i sve je proslo kako treba :)
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Totalno zaboravih da spomenem da gljive nisu imale svetlo 2-3 dana, jel moguce da su se zbog toga zaustavile sa rastom?
I dalje mi stoje gljive u istoj fazi, deluje kao da su za nijansu porasle, na primer sa 1-3cm na 1-4cm :D
Sutra cu da im pustim ponovo i svetlo pa ako se do uvece nista ne promeni pobracu sve i baciti na dunkanje, ako u medjuvremenu neko ne da neki pametniji predlog :)


EDIT: Pobrao sam vecinu ovih "abortusa" i potopio u vodu na 24h, valjda ce sledeci flush biti ok :-ss
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 456 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Temperatura 20C
Svjetlost 12/12 na 6500k

Isto stanje stoji tjedan dana..ima tko ideju što bi bio razlog ne-rasta :-?

slika
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori