Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

yup napravi kak veli Zgubidan, nakon što ispereš taj nekolonizirani dio i ostaneš samo sa koloniziranim onda to dunkaj prije prvog fluša jer kako i sam kažeš kolonizacija već dugo traje, trebaš ih opet hidrirat! a razlog te spore/djelomične kolonizacije bi to mogao biti da si to prečvrsto nabio unutra, kad se radi o BRF kejkovima tegle treba "rahlo" napuniti tako da osiguraš miceliju lakšu probavu supstrata.

edit: uzevši u obzir volumen supstrata (+- nekih 200ml kak se meni čini) rekao bih da kolonizacija predugo traje
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Dukey »

Evo mene opet sa pitanjem...
Ali prvo kratki izvještaj: dakle obje tegle sa smeđom rižom i ječmom su krenule (na stabilnoj temp. od 27°C) međutim kolonizacija je nepravilno raspoređena, budem opalio par slika kasnije.

Inokuliralo se 18/02/2015 sa živim spawnom možda je to uzrok?

I pitanje #2 nije last minute baš: Koristiti samo kokosov treset (prema Hypnotoadovom vodiču) jer ga imam u izobilju kad ih krenem kejsati ili još nešto drugo dodati?

Pozdrav :)
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

ok, pusti micelij nek se razvija, ne tresi teglicu, samo pusti. i netreba ti ništa osim kokosovog treseta
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

dawsongeek je napisao/la:nisam očekivao da će se mic ovako brzo razviti. plan mi je bio da se površina casing sloja ne kolonizira ali brzi mckennai je imao svoje planove. da li je sad moguće na ovaj kolonizirani casing sloj prekriti još jednim tankim, dal to ima smisla?

slika[/
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

Dukey je napisao/la: I pitanje #2 nije last minute baš: Koristiti samo kokosov treset (prema Hypnotoadovom vodiču) jer ga imam u izobilju kad ih krenem kejsati ili još nešto drugo dodati?
Pozdrav :)
ne bi ga trebao imati u izobilju ... vjerovatno koristiš premale posude !
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Isflekani
rank2
Postovi: 38
Pridružen/a: 15.04.2014, 14:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Isflekani »

Hitno!
Da li je problem ako mi temperatura na frutanju varira danju 21-23c nocu cak 16-17c ? Prva 4-5 dana mi je bila temp 26 danju a nocu 19-20 medjutim crko mi grijac i sada vec drugu noc mi pada temp do 16c... ?
Ima dosta pinova i vec su poceli dosta njih da rastu mozda najvjeca oko 1,5 cm ...
Help please :-s
Guybrush Threepwood
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Homunculus »

Nije nikakav problem, na tim temperaturama ćeš da dobiješ plodove samo nešto sporije ali će sve biti ok. Više temperature su optimalne ali cubensisi mogu da rastu i na nižim temperaturama od 16 stepeni ;) ...srećno! :mushh:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
Isflekani
rank2
Postovi: 38
Pridružen/a: 15.04.2014, 14:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Isflekani »

Hvala :D
Mada vec se pokazalo da im ne skodi,za ova dva dana porasle su za oko 1,5-2 cm sve lepo polako napreduje...
Guybrush Threepwood
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Naturalis »

Prosle godine sam imao jedan print thai . od kojeg sam uzeo 5-6 drugih printova. Plodovi su bili razlicitih velicina. Ove godine sam uzeo jedan od tih printova i dobio poprilicno sitne pecurke. Mala glava ali telo srednje velicine. Dok prosle godine sam imao neke plodove koji su bili bas bas veliki.
Zanima me da li su ove manje jace ili kolicinski kad se prevede u gramazu to dodje na isto?
Ne znam dal da uzmem neki drugi print pa sa njim da radim sledecu turu da bi dobio vece pecurke.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Kada radiš sa sporama to nikad ne možeš znati, jer morfologija ne zavisi od toga sa kolike si gljive uzeo print.
Možeš probati klonirati pečurku čija ti veličina odgovara, pa sa tim raditi grow... :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori