Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

shroomko je napisao/la:
Leo montes je napisao/la:Međutim, sad si me zbunio... mislio sam da svi express lonci imaju neki standard kod pritiska :-?
U let's grow mushrooms sve steriliziraju na 15 PSI. To je 100 kPa. Na mom loncu piše 70 kPa. Piše ti negdje vjerojatno na loncu koliko je kPa. Na mom se jako slabo vidi, ali piše.
Pregledao sam uzduž i poprijeko po loncu... ima samo oznaka CE certifikata i MAX razina vode linija ugravirana... e tako mi treba kad kupujem polovne lonce za 200kn :eevil:

Dakle kolko vidim, na Let's grow mushrooms, tip sterilizira 90 min na 100kPa... A sto je veci pritisak, veca je i temperatura.. sto bi znacilo da mi koji imamo "slabije" lonce moramo i duze sterilizirati...

Koliko dugo ti steriliziras i koje zrno ?

lp
Nature will persist without us. Will we without her?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Moj lonac je novi 300 kn iz Peveca. S vanjske strane je linija di je maksimalna količina vode i tamo piše 9L max 70kPa. Raž mi je sterilna nakon 95 minuta. Prvo pustim ventil u vertikalnom položaju dok ne pišti. Kad počne pištati pričekam još 5 minuta i onda ga spustim u horizontalu, pričekam dok para ne počne jako izlaziti van i tek onda smanjim vatru i upalim timer na 90 minuta. Obično još uvijek dodam 5 minuta.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

DarthSquirrel je napisao/la:Znam da to nije promer po receptu, ali ja sam se drzao recepta koji je dala RED u temi uzgoj-na-rizinim-kolacima-pf-tek-t51.html.
U linku sa slikama je omjer drugačiji, jesam probala više varijanta i na kraju mi se pola pola učinio najboljim. Treba se igrati malo :)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Khanabeast
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 12.10.2012, 03:40
Ima zahvala: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Khanabeast »

Ljudi ovako sadim in vitro u drvenoj skrinji 35Šx20Dx20V i sve je sredeno osim topline

Kako da ja tu kutiju grijem na 20-25 stupnjeva kako treba biti? Trebao bi mi neki skroz mali grijac koji nije pre jak tako da moze biti u toj istoj kutiji sa 3 staklenke, valjda bi nesto na baterije najbolje bilo, poanta je da bude slab da nebude prevruce nego taman kako treba.

Zna netko kako to rjesiti?
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

Pa, mozda malo smijesno zvuci, al frend je imao istu situaciju. Malo prostora i malu kutiju, al on je trebao dici temperaturu samo za stupanj-dva... i za to mu je posluzio adapter za kucne mirise :D znas onaj kao steker u koji stavis bocicu sa mirisom?
Taj adapter ima grijac u sebi... eto, on kaze da mu je to idealno pomoglo.

S druge strane, ako trebas jaci grijac, ja za svoje potrebe koristim kabelski grijac kakav se koristi u teraristici. Problem je sto uz njega moras kupiti posebno i termostat, jer on sam po sebi nema regulaciju, samo ga ustekas u struju i on grije konstantno, pa bi mogao i pregrijati box.

Pogledaj u pet-shopu, vidio sam raznih grijaca... mozda nadjes nesto sta ti odgovara...
Nature will persist without us. Will we without her?
Khanabeast
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 12.10.2012, 03:40
Ima zahvala: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Khanabeast »

Leo montes je napisao/la:Pa, mozda malo smijesno zvuci, al frend je imao istu situaciju. Malo prostora i malu kutiju, al on je trebao dici temperaturu samo za stupanj-dva... i za to mu je posluzio adapter za kucne mirise :D znas onaj kao steker u koji stavis bocicu sa mirisom?
Taj adapter ima grijac u sebi... eto, on kaze da mu je to idealno pomoglo.

S druge strane, ako trebas jaci grijac, ja za svoje potrebe koristim kabelski grijac kakav se koristi u teraristici. Problem je sto uz njega moras kupiti posebno i termostat, jer on sam po sebi nema regulaciju, samo ga ustekas u struju i on grije konstantno, pa bi mogao i pregrijati box.

Pogledaj u pet-shopu, vidio sam raznih grijaca... mozda nadjes nesto sta ti odgovara...
volio bi da nema kablova ili neceg drugog da izlazi iz te kutije, probat cu to s adapterom, jel to treba neko napajanje?
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

Da, ide na 220V.

Al tesko i nikako da ces naci rjesenje bez kablova. Svi grijaci trose puno energije (u usporedbi sa uredjajima na baterije) i vecina (svi za koje ja znam) idu na kucni napon od 220 V.

A posto sve radis u kutiji, kasnije u fruiting fazi ces trebati i svjetlo , koje opet ide na 220V... ako su ti kablovi/zice problem, ja bi na tvom mjestu poceo razmisljati o nacinima da ih sakrijem.

Jer ako nemas prirodni izvor svjetla i temperature, bojim se da su ti kablovi neizbjezni, na ovaj ili onaj nacin...

Lp !
Nature will persist without us. Will we without her?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Zašto su klobuci ispali ovako crni?

slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Spore...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Nisam znao i da s vanjske strane pocrni. Hvala.
Odgovori