Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
tommyzg
rank3
Postovi: 81
Pridružen/a: 30.01.2012, 18:36
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la tommyzg »

nemoj radit casing coco, pun je hranjivih tvari pa ce ti ga mica samo pojest, ako se ne varam ako nemas verma zemlja moze posluzit kao casing.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Ma možeš i bez vermikulita, nije neophodan, al kako sam rekao daje malo bolje rezultate uglavnom. Napravi ovako po trećinu od svega, ispast će ti odlično. Ako imaš običnog prirodnog gipsa bez dodataka, možeš dodat žlicu, stabilizira pH i daje kalcij i sumpor.
tommyzg je napisao/la:nemoj radit casing coco, pun je hranjivih tvari pa ce ti ga mica samo pojest, ako se ne varam ako nemas verma zemlja moze posluzit kao casing.
Ako ćemo tako, zemlja ima daleko više hranjivih tvari. Kejsing od kokosa i vermikulita se godinama uspješno koristio, i onda je odjednom netko rekao, ne, ne, to ne valja jer je hranjiv. Najvažnije ga je na vrijeme stavit na zrak pa ga micelij neće pojest. Sam kokos je dobar kao kejsing, ali ne idealan. Najbolji kejsingse radi od čistog treseta i vermikulita s povišenim i stabiliziranim pH-om.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
tommyzg
rank3
Postovi: 81
Pridružen/a: 30.01.2012, 18:36
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la tommyzg »

tako je i tommy naucio nesto novo, fala na ispravku hipno.
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

HypnoToad je napisao/la:Ma možeš i bez vermikulita, nije neophodan, al kako sam rekao daje malo bolje rezultate uglavnom. Napravi ovako po trećinu od svega, ispast će ti odlično. Ako imaš običnog prirodnog gipsa bez dodataka, možeš dodat žlicu, stabilizira pH i daje kalcij i sumpor.
tommyzg je napisao/la:nemoj radit casing coco, pun je hranjivih tvari pa ce ti ga mica samo pojest, ako se ne varam ako nemas verma zemlja moze posluzit kao casing.
Ako ćemo tako, zemlja ima daleko više hranjivih tvari. Kejsing od kokosa i vermikulita se godinama uspješno koristio, i onda je odjednom netko rekao, ne, ne, to ne valja jer je hranjiv. Najvažnije ga je na vrijeme stavit na zrak pa ga micelij neće pojest. Sam kokos je dobar kao kejsing, ali ne idealan. Najbolji kejsingse radi od čistog treseta i vermikulita s povišenim i stabiliziranim pH-om.
Šta kažeš da onda ne čekam niti malo da vidim mic na površini nego odmah pustim na svijetlo?
Da dodam i slamu ako nabavim ili nije potrebno zbog coco coira? a kava-ima li smisla uopće više obogaćivati govance?ja bi hudgeeeee :mushroom: :mushroom: :psy :p
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

E,ljudi,procitah da je moguce uzeti spore (mozda) ili lakse, klonirati vec osusene pecurke. Znam da je krs alternativa,ali kad mi je tu vec,a za FSRE moram i cekam i razmisljam o carini i jos brdu stvari... :)
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Znas sta, moguce je uzeti iz osusenih pecuraka naravno, jer na listicima ostane brda spora.
Ali valjda znas da je cistoca najbitnija kod gajenja pecuraka, pa je pitanje koliko te osusene pecurke mogu biti ciste tj da kroz fazu susenja i cuvanja istih gljiva nije pala ni jedna stvar na nju koja bi ti napravila stetu?

Glupost je raditi takve stvari i rizikovati trud ako vec preko FSRE imas za 1e spore, i koje NEMA NEMA sansu da padnu na granici, mislim da je toliko prezvakana tema oko sigurnosti fsre.

Samo razmisli koliko hiljada i hiljada pisama dolazi dnevno u tvoju zemlju, e onda razmisli koje su sanse da bas tvoje pismo otvore, i analiziraju, i zbog 0.01gr tezine spora te osude ili sta god vec tripujes.
Opusti se ubaci evro u pismo i salji. :thumbsup:
Najbolji metod
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Mislim da je covek mislio na metodi agara klonirati percurku, a ne skidati spore i to je vrlo dobar metod ako mozes da obezbedis dovoljno sterilnosti...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

Hypno??
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Sve sam to odgovorio već barem 10 puta... Zato postoji tražilica, možeš nać postove s tematikom koja te zanima, i možda uz to imaju i još neke korisne informacije od mene ili drugih, kojih se više ni ne sjećam.
Ako radiš kokos kejsing, možeš stavit odmah na zrak, ali je bolje čekat tek tolko da vidiš na par mjesta kako izlazi na površinu.
Slamu je dobro staviti jer proširi substrat, daje lignin i zadržava vodu, rezultati će svakako biti bolji, ali je treba jako oprezno i precizno pasterizirat, inače će sve pozelenit.
Za kavu isto vrijedi, dat će bolje rezultate, ali postoji rizik od kontaminacije.

@Morpheus - nemoj to raditi. Neće ti uspjet. Manijak ti je ljepo odgovorio, sa sporama nemaš šanse jer će bit prljave, a FSRE je potpuno siguran. Kloniranje suhih gljiva je jako teško i uvjeti trebaju biti ekstremno sterilni, hepa filter sterilni. Priprema agara, rehidracija, izolacija... Bez uvrede, ali nemaš šanse iz prve to uspješno napravit.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

Žabac pa nemoj se ljutit :cheesy: pročitao sam sve ali me zanimalo sa govnom jer nema (možda nisam vidio) za kavu u govno, pa- ako nemate slamu stavi coco ili -ako imate svejedno stavite coco i slamu itd. tu smo da si pomažemo i pitamo što nam nije jasno, šta ne?!?
Odgovori