Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

Pozdrav ljudi!
potreban mi je hitan savjet oko povećanja vlažnosti tj. kako brzo povećati.Nemam vermikulit a rađeno je sa kokosom.vlažnost je oko 60 do 70 %?!?!?!
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Natopis maramice, papir za wc, ili jednostavno prospes vodu u posudu gde je trebao perlit da bude. :sunn:
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

Savio sam u jednu posudu natopljeni coco a u jos jednu coco i one kuglice za cvijeće ali vlaznost i dalje ne raste.Mozda jer stoji na stiropotu pa da stavim direktno na dno?!?!?
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la orbit »

Veseljko je napisao/la:Savio sam u jednu posudu natopljeni coco a u jos jednu coco i one kuglice za cvijeće ali vlaznost i dalje ne raste.Mozda jer stoji na stiropotu pa da stavim direktno na dno?!?!?
izlij 2 case vode direktno po dnu i neka isparava...i spricaj sa vodom..
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mary Jane. »

Ja sam se poslužio zemljom umjesto perlita, svaki dan ju špricaš i to ti je to, a + zemlja još uzmeš dvije jogurtice(plastična čaša) i napuniš ih vodom, mjenjati svaki dan vodu...
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

Ma napravio bih ja to već da mi nije pumpa za zrak koja izvlači co2 na dnu ...morat ću preurediti..
Pokušao sam i zatvotiti rupe za zrak (9 ih je promjera 5mm)tako da ostanu samo 3 i ništa...
Ali možda je problem u higrometru jer je to od frenda iz saune :bigsmilee: pa možda ne šljaka kako treba...nemam pojma...
Ali još mi je čudno to što ima hrpa kondenzirane vode po poklopcu a razlika u temperaturi je 7,8 stupnjeva soba-box...(negdije je pisalo da kad vidim da ima kondenzirane vode da je to to)
Znači - da li da pustim kako je ili da pokušavam dalje povećati i kolika je stvarna optimalna vlažnost u fazi kada se stavi pod svijetlo (3. dan pod svijetlom je) jer na forumu piše 100% dok neki govore i manje...?!?!?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

u vrijeme pinanja treba vlagu spustit, 80% moze i manje... bitno je da se desi ta promjena, vlage i tep i svjezeg zraka jer to pokrece cijelu stvar...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

Znači 65-70% prolazi...zakon, sad si me već malo smirila iako ću probati podići tih 10ak %.
I još jedno pitanje kad sam već tu : osvijetljavam sa malom neonkom od par W ,je ok?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

kako kaze Žaba: Za uzgoj gljiva najbolje je svijetlo na 6500 K. To su ti one spiralne štedne žarulje, ako ne piše točna oznaka onda ti piše DAYLIGHT BULB, znači danje svijetlo, ja imam philipsovu, oko 50 kn koštaju. I uglavnom se po shroomeryju ljudi slažu da je najbolje 12-12h.

manja temperatura, 23-25°, zrak i luftanje, manja vlaga, 70-80% da potakne pinanje ...to je to
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

valjda može i neonka poslužit dok se skupe pare :cheesy: ...a temp. od početka stavljam manju, tako da sam kolonizirao na oko 25 a sad mi je 21-22.pretpostavljam da ce se sve samo malo sporije odvijati?!? :cheesy:
Odgovori