Depersonalizacija i derealizacija

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la Duka »

Neću da davim, samo da pitam da li je još neko imao ovaj problem i ukoliko jeste, da li je i kako je ublažio simptome? Hvala na odgovoru unapred, svaki savet je dobrodošao.
ching
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 06.12.2015, 18:29
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la ching »

Duka je napisao/la:Neću da davim, samo da pitam da li je još neko imao ovaj problem i ukoliko jeste, da li je i kako je ublažio simptome? Hvala na odgovoru unapred, svaki savet je dobrodošao.
velik pojam!
muče te svi simptomi ili ? :)
Blato je normalna stvar kad pada kiša !
Najbolji trip je bad trip! ;)
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la Duka »

Kad kažeš tako svi simptomi, ne znam koje bih sve naveo, ali uglavnom klasična DP/DR, nije preterano jaka, bilo je i gore, dolazi u talasima, traje po par sati, nekad duže, nekad kraće, uglavnom 24/7 imam blagi osećaj da sam u simulaciji, što nije da nije tačno verovatno, al nije baš ni prijatan način za živeti.
ching
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 06.12.2015, 18:29
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la ching »

U normalnom stanju,bez ikakvih supstanci navečer kad legnem,znalo mi se događat da uopče ne mogu definirat koliko mi je fizičko tijelo,kao neki ogroman odmak uma od tijela,teško je za objasnit,mislim se oko ove jedne rečenice već 20 min.. u svakom slučaju,sve se može riješit kad se makne pažnja sa sebe na drugo bližnje ljudsko biće u potrebi..
Blato je normalna stvar kad pada kiša !
Najbolji trip je bad trip! ;)
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la malva sylvestirs »

Prvi put čujem za ovaj pojam, ali sad kad sam googlala shvaćam da mi se to događalo. Ne često,ali postojali su momenti..sjećam se prvi put mi se dogodilo kad sam imala oko 10 godina,pa sam rekla roditeljima da nekad kad šetam odjednom prestanem misliti i sve kao da je san i da prolazim kroz neki čudan prostor...nitko nije znao o tome,malo smo popričali,ali ništa previše..pa se u kasnijim godinama isto znalo dogoditi.
Zanimljivo mi je to da bi mi se pojavilo to "stanje sna" uvijek u istoj ulici, jednoj maloj ulici prečici koja vodi do moje kuće..samo bi šetala i tok misli bi išao uobičajno,a onda, odjednom blank, hodam ali kao da me nekako noge nose, u glavi bez ikakvih misli osim pitanja da li je ovo san ili stvarnost? i tako nekoliko sekundi i nekoliko metara u toj ulici,a onda opet odjednom "buđenje" i vraćanje, i pitanje- što je ovo upravo bilo?
Zanimljiva mi je ta pojava i sad kad znam da i to ima svoje ime i da se više ljudi to događa(lo). Samo što ja to ne bi nazvala bolest ni poremećaj,kao što piše na internetu,a pogotovo to ne bi liječila antidepresivima niti lijekovima za anksiznost itd...
what you resist persist
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la malva sylvestirs »

niti sam znala da je moguće bit u takvom stanju par sati kao što Duka kaže...to sigurno nije baš najugodnije...moguće da su uzroci neki stresni događaji samim time i podsvijesno bježanje od problema, tj. to više nije podsvijesno nego je došlo do svjesnog. način života,strah i drugi osjećaji,sve to može utjecat na takve nestvarne osjećaje. ili jednostavno sposobnost nekog intuitivnog osjećanja i zalaženja u druge slojeve svijesti, onaj sloj između budnosti i sna..ma ne znam,ali vjerujem da nije ugodno biti 'između' nekoliko sati dnevno..
what you resist persist
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la Duka »

To što si pomenuo, ching, ista stvar mi se dešavala, ko što kažeš, ne može se opisati, ali uglavnom izgubim osećaj o veličini svog tela, kao da raste u mojim mislima i smanjuje se, u jednom trenutku sam ogroman, dve sekunde kasnije se smanjim u veličinu deteta, ili anoreksične osobe, bizarno...

To što kažeš Malva, događa li ti se i dalje to? Čitao sam o tome, uglavnom se opisuje kao odbrambeni mehanizam mozga protiv neke pretrpljene traume, i da nije ustvari poremećaj nego da služi da pomogne, evolucijom se razvilo kod većine sisara, da bi u bezizlaznoj situaciji u kojoj bi najverovatnije bili pojedeni ili ubijeni na neki način izazvalo disocijaciju uma od tela i stvarnosti, da bi izbegli ogroman fizički bol i strah.
Problem je u tome što nije preterano verovatno da će me napasti mečka ahahahah
Navodno sam lek za to ne postoji, jedini izlaz iz toga je prihvatanje, ispitivanje pretrpljene traume i razumevanje da nije bolest nego odbrambeni mehanizam.

Ja sam bio prilično neodgovoran što se tiče pečuraka pa me zato snašlo, inače sam pre toga bio okej, bar što se tiče DPDR.
Traje po par sati ali više kao ideja i blagi osećaj da ništa nije stvarno nego kao napad, to bi već bilo nepodnošljivo.
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la malva sylvestirs »

Nije mi se dogodilo duže vrijeme,ali se jasno sjećam osjećaja i nemogućnosti da razaznam da li sanjam ili sam budna.
Ta teorija o obrambenom mehanizmu mozga mi zvuči logično...ali opet 'problem' treba riješavati od uzroka, tj.od te blokirane traume. Ako naslućuješ što bi trauma mogla biti to je super, barem znaš odakle krenuti i od čega prestat bježat. Mislim da kroz derealizaciju i depersonalizaciju zapravo čovjek sam sebi šalje poruku ili uputu na nešto s čim se treba suočiti ili riješiti, ili razumijeti. Samo što te poruke dolaze iz dubljeg podsvijesnog i uglavnom treba malo kopati da se dešifrira simbol/vizija/uputa... isto kao sa snovima koji se ponavljaju ili sinkronicitetima raznim u životu.
I mislim da svakako nije slučajno što ti se javlja taj osjećaj da se povećavaš pa smanjuješ. Zapravo sam jednom pričala s prijateljem i rekao je da je i on doživio DP i da bi uvijek vidio kao viziju prvo jako debelog čovjeka u sjeni a onda sjenu mršavog čovjeka...možda su to neki univerzalni simboli kroz koji podsvijest komunicira sa svijesnim.
what you resist persist
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la malva sylvestirs »

Hmm uglavnom sve je to današnjem čovjeku teško shvatljivo, takve 'nerealne' pojave iz vedra neba..ali moje mišljenje je sigurno da to nije nikakva bolest psihe, čak na to gledam kao blagoslov a ne prokletstvo haha
indijanci su za takve pojave imali šamane, koji su to shvatili poprilično ozbiljno, i vodili su čovjeka i učili ga što da uopće radi s tim.
Ako si i pretjerao s gljivama, možda si samo otvorio jedna nova vrata u mozgu haha
what you resist persist
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Depersonalizacija i derealizacija

Post Postao/la Duka »

Ako se sećaš, zadnji put kada ti se to dešavalo, jesi li bila u nekim govnima u životu? Pri tom mislim na gomilu stresa, neispavanosti, problema...
Pitam zato što se pokreće stresom, primećujem u zadnjih 2-3 dana da sam prilično dobro, a usput sam pod manje stresa, pa kontam da je istina.
Definitivno sam otvorio nova vrata, toliko novih pitanja i toliko malo odgovora, definitivno ne uživam u svemu tome.

Jesi li ti imala iskustava sa pečurkama do sad?
Odgovori