Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la krasta-zg »

kojoj razlicitosti,kad u jednom printu imas istu tu razlicitost..procitaj tamo negdje sta je hipno napisao :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Punxerklc

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la Punxerklc »

Jao šta bi mi da nema Hypna :p
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la HypnoToad »

normalno da se nece nista desit, krizaju se samo spore iste vrste, u ovom slucaju p cubensis. Usporedba s biljkama isto nije tocna, to bi bilo ko da ti prasnes ovcu, neces hibrida stvorit. Dve spore, jedan genetski jedinstven organizam, kao kod ljudi.
Ako ocete razlicitost, uzgajajte neku drugu vrstu psilocybe, ima ih puno.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la Punxerklc »

"Strejn" u točnom smislu riječi nastane kada se dvije spore spoje, u svakom printu imaš milijune genetski različitih spora, pa ti vidi koliko može nastat strejnova.
Ček, ovo mi nejde u glavu to bi onda trebalo značit da strejnovi ne postoje iliti da iz jednog printa ako npr napravimo više šprica i svakom špricom posebno inokuliramo jednu teglu, u jednoj tegli nam može rasti nešto ovakvo: (http://www.fsre.nl/index.php?option=com ... Itemid=52), a u drugoj ovakvo: (http://www.fsre.nl/index.php?option=com ... Itemid=57)...

Kako je to moguće? :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la HypnoToad »

upravo tako. Znam da je tesko za prihvatit, al to je cinjenica. Neki geni postanu dominantni dugom selekcijom u uzgoju i prirodi, ali strejn je vise manje marketinski trik, kad nebi bilo strejnova, ljudi nebi kupovali 10 razlicitih u nadi da ce imat drugaciji izgled ili trip. Cubensis je cubensis, genetika u sporama se nemoze kontrolirat.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la Punxerklc »

Zanimljivo. Ali po toj logici uzmimo 2 VRSTE, ne strejna. Psilocybe cub. i Amanita muscaria. E sad zaključili smo da PC strejnovi ne postoje i da iz istog printa mogu izrast 2(ili više) sasvim po izgledu različitih gljiva.
Znači da bi mogle postojat tanke i dugačke Amanite sa malim klobukom, i niske sa ogromnim klobukom?
Uglavnom hoću reći da po tome postoje muhare koje po izgledu sliče gljivama iz protekla 2 posta, samo što imaju karakterističan crveni klobuk?
Jesam dobro shvatio? Ili je to samo kod PC?

Ma zbunjuju me čudna su to bića ;)
Mythos
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 21.03.2010, 13:51

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la Mythos »

Punxerklc je napisao/la:
"Strejn" u točnom smislu riječi nastane kada se dvije spore spoje, u svakom printu imaš milijune genetski različitih spora, pa ti vidi koliko može nastat strejnova.
Ček, ovo mi nejde u glavu to bi onda trebalo značit da strejnovi ne postoje iliti da iz jednog printa ako npr napravimo više šprica i svakom špricom posebno inokuliramo jednu teglu, u jednoj tegli nam može rasti nešto ovakvo: (http://www.fsre.nl/index.php?option=com ... Itemid=52), a u drugoj ovakvo: (http://www.fsre.nl/index.php?option=com ... Itemid=57)...

Kako je to moguće? :-?

Naravno da postoje različiti strainovi PC, razlika je uočljiva od samog izgleda gljiva i izgleda spora pod mikroskopom, razine psilocina i psilocibina, pa do (neki kažu) samog djelovanja gljiva, znači, neke gljive bacaju na razmišljanje, dok druge bacaju više na zajebanciju, boje...tako kažu, ne mogu to potvrditi, jer se može raditi i o setu i settingu, kao i očekivanjima osobe koja uzima gljive. Inače, razlika u jačini djelovanja postoji i između samih flusheva, jer razina psilocina i psilocibina varira od flusha do flusha.

Što se tiče ovoga da iz jednog printa, recimo F+, dobiješ Z-strain ili koji god drugi strain, meni se to čini malo besmisleno, ako sam dobro shvatio. Ako inokuliraš F+, F+ ćeš i dobiti. Ako ti sam izgled gljiva to ne govori, staviš spore pod mikroskop i pogledaš, istog su oblika kao one u šprici.
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la krasta-zg »

Mythos je napisao/la: pa do (neki kažu) samog djelovanja gljiva, znači, neke gljive bacaju na razmišljanje, dok druge bacaju više na zajebanciju, boje
je,nekad ce te bacit na halove,neke su vise duhovne,ali to ne ovisi o imenu..
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la HypnoToad »

Punxerklc je napisao/la:Zanimljivo. Ali po toj logici uzmimo 2 VRSTE, ne strejna. Psilocybe cub. i Amanita muscaria. E sad zaključili smo da PC strejnovi ne postoje i da iz istog printa mogu izrast 2(ili više) sasvim po izgledu različitih gljiva.
Znači da bi mogle postojat tanke i dugačke Amanite sa malim klobukom, i niske sa ogromnim klobukom?
Uglavnom hoću reći da po tome postoje muhare koje po izgledu sliče gljivama iz protekla 2 posta, samo što imaju karakterističan crveni klobuk?
Jesam dobro shvatio? Ili je to samo kod PC?

Ma zbunjuju me čudna su to bića ;)
Točno tako. I muhara, uostalom apsolutno sve gljive, mogu jako varirati po fizičkim svojstvima. Samo se prošeći prirodom u vrijeme gljiva i odredi si jednu vrstu za promatranje i vidjet ćeš koliko se pojedine gljive unutar vrste mogu razlikovati jedna od druge. Doduše neće kao ove na slikama zato jer su fizičke karakteristike ovih "mexikanki" uzrokovane neoptimalnim uvjetima (previše CO2 i previsoka temperatura).
Mythos je napisao/la: Naravno da postoje različiti strainovi PC, razlika je uočljiva od samog izgleda gljiva i izgleda spora pod mikroskopom, razine psilocina i psilocibina, pa do (neki kažu) samog djelovanja gljiva, znači, neke gljive bacaju na razmišljanje, dok druge bacaju više na zajebanciju, boje...tako kažu, ne mogu to potvrditi, jer se može raditi i o setu i settingu, kao i očekivanjima osobe koja uzima gljive. Inače, razlika u jačini djelovanja postoji i između samih flusheva, jer razina psilocina i psilocibina varira od flusha do flusha.

Što se tiče ovoga da iz jednog printa, recimo F+, dobiješ Z-strain ili koji god drugi strain, meni se to čini malo besmisleno, ako sam dobro shvatio. Ako inokuliraš F+, F+ ćeš i dobiti. Ako ti sam izgled gljiva to ne govori, staviš spore pod mikroskop i pogledaš, istog su oblika kao one u šprici.
Vi odbijate shvatiti značenje "strejna". Strejn nastane kada se dvije spore spoje i stvore jedan organizam koji je genetski unikatan. Svaka spora se bar malo genetski razlikuje od druge, a jedna gljiva ih ispusti na milijune. Činjenica je da će s vremenom neka svojstva postat dominantna, prilagođena uvjetima u kojima se gljiva razvija. Tako da je za ime na printu puno bolje reći rasa nego strejn. Ali svejedno se još uvijek radi o Psilocybe cubensis, čije spore su uvijek iste pod mikroskopom, a razlike od strejna do strejna izrazito malene.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la pecurko »

Svaka micelija nosi isti genetski materijal, ali u njemu ima i dosta recesivnih osobina kako u izgledu tako i u pogledu hemizma same gljive.

Nalazio sam muhare onako kako one rastu 5-6 zajedno ili relativno blizu, samo je jedna crvena sa belim ljuspicama, a ostale su gotovo kao Amanita cesarea, narandzasto-zute bez belih ljuspica, za ovo su pored genetike zasluzni i spoljasni faktori, i oni kao i genetski mogu uticati i na izgled i na hemizam same jedinke.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori