Metaboliti?

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Metaboliti?

Post Postao/la Brain Surfer »

Pozdrav,

zanimaju me razlozi za pojavu metabolita. Nekada se stvori, nekada ne. Za one koji ne znaju, metaboliti su žučkaste/smećkaste kapljice koje micelij luči u nekim situacijama i one nisu kontaminacija. Dakle, ništa alarmantno, drugi bi rekli da micelij piški i kaki :-)

Ono što sam našao po diskusijama je sljedeće

1. Micelij se bori sa nekom bakterijom
2. Micelij se muči pošto je kriva količina vlage, kriva temperatura ili manjak zraka
3. Micelij se želi širiti, ali nema kamo
4. Micelij konzumira supstrat

Jedino za što sam siguran je 1. dok za ostale nisam siguran, pa bi bio zahvalan da netko potvrdi, opovrgne, doda ili ispravi ovaj popis, a bome i nekakva objašnjenja bi dobro došla

Ajmo znalci :-)
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Metaboliti?

Post Postao/la Duka »

Imam iskustva jedino sa prvim razlogom, kada sam otvorio jedno jutro fruiting chamber zamirisalo je na buđ, nigde se nije videla, samo taj gadni miris, istog dana je micelijum počeo da pušta metabolite po površini, nemoj me držati za reč ali čini mi se da je fukncija metabolita antibakterijska i antifungalna(protiv buđi)
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Metaboliti?

Post Postao/la Brain Surfer »

Pa i ja isto, zato me zanima.

Najčudnija mi je ova zadnja točka koju je netko napisao. Zašto bi izlazili metaboliti ako micelij konzumira supstrat i nema nikakvih bakterija? Nema mi to logike.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Metaboliti?

Post Postao/la Duka »

To si garant na Shroomery-ju čitao, taj forum je prepun kenjatora koji pišu ko da su uhvatili boga za muda, ima tamo mnogo korisnih informacija, al nemoj se oslanjati previše na broj postova, ništa to ne znači, bitno je da svojom glavom kapiraš stvari, da improvizuješ, da se zajebavaš malo, tako se najbolje nauči
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Metaboliti?

Post Postao/la Brain Surfer »

Sve sam našao ovdje, možda mi je čak nešto i promaklo.

Sa ostalim se nemam šta ne složiti :-)
Odgovori