Od A do Ž

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Od A do Ž

Post Postao/la kastanjer11 »

Pozdrav ljudi, mogu reci da sam procitao dosta temu vezano za uzgoj ali sam htio sa ovim samo potvrdu od vas jesam li sve dobro shvatio. Kao prvo me zanima sada gdje se konkretno mogu naruciti te vrazje spore posto fsre ne radi vise ??, Kao smjesu bi napravio vermikulit sa psenicnim/rizinim brasnom (ako ima jos nesto dobro umjesto brasna slobodno recite) u omjeru 2:1:1. Nakon toga bi tu smjesu stavio u tegle ali ne do vrha, na vrh bi stavio filter vatu ( zanima me da li da stavim ispod vate jos malo suhog vermikulita ?? ), zatim sterilizacija u ekspres loncu, koji sat ( da li je potrebno da bude ekspres ili mozda obicni ??? ). Nakon sto ih steriliziram stavljam spore te teglu pustam u mracnoj ?? prostoriji. Nakon koloniziranja ih vadim van iz tegli( da li treba da ih sperem i onda stavim u hladnu vodu ?? ako da koliko dugo trebaju biti u hladnoj vodi ? ). Stavljam ih u glove box ( plasticna kutija sa rupama za rukavice :) ). Trebam li probusiti nekoliko rupa na boxu ili je dovoljno da svaki dan, par puta prozracim box ?? Smijem li odmah nakon sutradan nakon sto ih stavim u box prozracit i navlazit box ? I zadnje me zanima vrijeme berbe, najbolje prije stavaranja spora ?

Hvala vam puno

lp

P.s. pitanje zivota i smrti :) :mushroom: :mushroom: :mushroom: :mushh: :mushh:
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la 123 »

mozda si puno citao ali nisi bas puno skuzio :P
Nemam sada vremena pa cu kasnije odgovoriti opsirnije ako me netko ne preduhitri,
najbolje si do tad još tu na forumu procitaj ima dosta korisnih stvari i pogledaj par dnevnika uzgoja mislim da ce ti biti puno jasnije poslje toga.
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la 123 »

vatu stavljas u rupu koju si izbusio na poklopcu,pozeljno je expres lonac neki kazu da nije potreban ja sam malo skeptican po tom pitanju ,ne moraš ništa prati neznam stvarno gdje si to procitao haha,glove box i "grow" box nisu isto,glove box koristis u pocetku kada pripremas supstrat,radis spricu sa sporama da bi se smanjio rizik od kontaminacija,beru se kad se klobuci skroz otvore ali nemoj jos ni razmisljati o berbi dok ne savladas neke osnove
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la AFX »

Polako..i sveeee dezinficiraj..ja si i po guzi pokapam malo alkohola za sreću
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la 123 »

AFX je napisao/la:ja si i po guzi pokapam malo alkohola za sreću
hahahahaha =)) =))
nemogu vjerovati koliko me ovo oraspoložilo :))
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la dafodil »

uh buraz, koliko pitanja...posto holandski FSR ne radi, koristi spanski...
jako je bitno da si se odlucio za metodu uzgoja: da li ces kejkove, ili kejsing? u zavisnosti od toga zavise i tvoje dalje akcije...
najbitnija je higijena i sterilnost u svakom slucaju :D
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la kastanjer11 »

Ciljam na cake-ove za sada i hvala vam :)
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la dafodil »

Kejkovi su metod koji je laksi, daje manje prinose ali mogucnost kontaminacije je manja.
Koristis kombinaciju verm+rizino brasno+voda u razmeri 2:1:1. Napuni teglice ili case pripremljenim supstratom, a na vrh stavi sloj 2 prsta suvog verma. Zatvori folijom i osiguraj gumicom, na foliji olovkom izbusi rupe dijagonalno na 4 strane. Tu foliju sada prekri novim slojem folije koji ce biti citav i takodje osiguraj gumicom. Sada moras da sterilises case i to u obicnom loncu traje oko 2 sata a u ekspres loncu nesto krace. Postepeno pojacavaj temperaturu jer znaju da puknu case.
Nakon sterilizacije kada se sve to lepo ohladi radis inaokulaciju tako sto skines prvu citavu foliju i kroz rupe na donjoj foliji ubrizgas spore kroz sve cetiri rupe. Ne treba ubrizgavati mnogo da znas!
Nakon toga vratis folije, sve to lepo upakujes i ostavis da se case kolonizuju (u zavisnosti od uslova treba par nedelja).
Higijena i sterilnost se podrazumevaju...
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la kastanjer11 »

Hvala dafodil-e, nakon sto se koloniziraju idu u grow box, koliko cesto da ga razvjetrim ? I trebam li perlit kao podlogu u box sterilizirati ?
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la AFX »

123 je napisao/la:
AFX je napisao/la:ja si i po guzi pokapam malo alkohola za sreću
hahahahaha =)) =))
nemogu vjerovati koliko me ovo oraspoložilo :))
Hehe, neka, neka :)
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori