Od A do Ž

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la dafodil »

kastanjer11 je napisao/la:Hvala dafodil-e, nakon sto se koloniziraju idu u grow box, koliko cesto da ga razvjetrim ? I trebam li perlit kao podlogu u box sterilizirati ?
Pa, po nekom pravilu stavlja se 5-10 cm perlita na dno koje si prethodno isprao kroz tekucu vodu i dobro ocedio (perlit je vestacki materijal te nije potrebna sterilizacija, samo ispiranje jer je prasnjav), grow box prethodno izbusis zbog razmene gasova i te rupe filtriras sintetickom vatom, filterom od cigarete, ili micro trakom iz apoteke. Box se provetrava nekoliko puta u toku dana, ali ne smes previse jer se javljaju abortusi. Pre stavljanja na pinanje i frutanje, kejkove potapas u vodi 12 sati (dunk),nakon toga ih uvaljas u suvi verm i stavis na parce folije pa u grow box. Bice ti potrebno indirektno svetlo (nikako direktno) da bi gljive krenule rasti, jer one rastu prema svetlu. Mozda ce s vremena na vreme biti potrebe da poprskas kejkove ako su se osusili i to radis sa prskalicom (ni sa tim se ne sme preterati).

:thumbsup:
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la kastanjer11 »

Zahvaljujem, mislim da je to to za sada, cini mi se sve jasno :) probam pa javim/slikam itd. Hvala
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la dafodil »

Zelim ti uspeh!
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la kastanjer11 »

Zanima me jos nesto, nakon sto steriliziram destiliranu vodu gdje je najbolje da se ohladi ? Takoder gdje pustam steriliziranu smjesu da se hladi ? I zadnje, nakon prvog flusha, treba li opet dunkat cake ?
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la danko fafanko »

A za šta će ti ta sterilizirana voda? Dunkanje prije prvog flusha ti nije potrebno ali zato treba dunkati poslije prvog i svakog sljedećeg ...
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la CroOyster »

kastanjer11 je napisao/la:Zanima me jos nesto, nakon sto steriliziram destiliranu vodu gdje je najbolje da se ohladi ? Takoder gdje pustam steriliziranu smjesu da se hladi ? I zadnje, nakon prvog flusha, treba li opet dunkat cake ?
Svaki korak u cistoci je bitan sto cisce dugotrajniji micelij, i svakako da je cista voda plus ali micelij je formiran i jak sve je kolonizirao tako da nemoras destilirat dovoljna je pipovaca voda. I drzi se potrebne temperature prilikom potapanja.
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la kastanjer11 »

:blinkk: Pa moram valjda sterilizirati vodu kako bi spore ubacio i napravio spricu ? Koja je potrebna temp prilikom dunkanja ? Jedan kaze da treba dunkat prije pinanja a drugi kaze da ne treba ? :-?
Avatar
autistic jedi
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 02.07.2017, 22:26
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Od A do Ž

Post Postao/la autistic jedi »

kastanjer11 je napisao/la::blinkk: Pa moram valjda sterilizirati vodu kako bi spore ubacio i napravio spricu ?
'bem li ga, zar destilovana nije sama po sebi već i sterilna?

(nešto mi govori da je ovo pitanje na forumu postavljeno najmanje 500 puta.) :-?
last minute after last minute after last minute...
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la CroOyster »

autistic jedi je napisao/la:
kastanjer11 je napisao/la::blinkk: Pa moram valjda sterilizirati vodu kako bi spore ubacio i napravio spricu ?
'bem li ga, zar destilovana nije sama po sebi već i sterilna?

(nešto mi govori da je ovo pitanje na forumu postavljeno najmanje 500 puta.) :-?
Pri uzgoji micelija je jako bitno znati razliku izmedju pasterizacije, dezinfekcije i sterilizacije! Prouci ta tri pojma vidjet ces razlike.
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Od A do Ž

Post Postao/la CroOyster »

CroOyster je napisao/la:
kastanjer11 je napisao/la:Zanima me jos nesto, nakon sto steriliziram destiliranu vodu gdje je najbolje da se ohladi ? Takoder gdje pustam steriliziranu smjesu da se hladi ? I zadnje, nakon prvog flusha, treba li opet dunkat cake ?
Svaki korak u cistoci je bitan sto cisce dugotrajniji micelij, i svakako da je cista voda plus ali micelij je formiran i jak sve je kolonizirao tako da nemoras destilirat dovoljna je pipovaca voda. I drzi se potrebne temperature prilikom potapanja.

Da na ravno za spricu definitivno moras sterilizirati vodu, za potapanje nemoras iako kazu da klor iz vode donekle steti razvoju micelija. Sto se temperature tice a i same vode evo ti link pa prouci...
https://www.shroomery.org/forums/showfl ... er/9942071
Odgovori