Što se dogodilo sa micelijem?

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Što se dogodilo sa micelijem?

Post Postao/la Vid Svante »

Da napomenem radio sam po standardnom vodiću kojeg sam našao ovdje i radio sam na pšenici.
Neku narančastu boju sam poćeo primjećivati već nakon prvog tjedna na jednoj tegli, odnosno kao da se prepolovio micelij sa pšenicom. Druga je bila ok ali sam ih osavio u ormaru u podrumu svega četiri do pet tjedana nisam siguran. Ovaj koji je imao već prvi tjedan to narančasto je sada crn kao na slici a ovaj drugi sad ima malo vlage i neznam, nečeg sličnog narančasto žutog. Ova što je zacrnila je gotova to mi je jasno no ova druga? I gdje sam pogriješio? Predugo sam ih ostavio ili je to kontaminirano?

ocrnjena
ocrnjena druga strana
druga tegla
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Što se dogodilo sa micelijem?

Post Postao/la shroomko »

Kontaminacija. Ne znam za drugu teglu, vrijeme će pokazati. I imamo tu thread kontaminacije tako da ne otvara svako novi thread. ;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Što se dogodilo sa micelijem?

Post Postao/la HypnoToad »

U prvoj bakterije i koktel plijesni, u drugoj bakterije + metaboliti zbog obrane. U ovo vrijeme nema gdje ih nema, a visoke temperature im jako pogoduju diobi. Kad izvadiš micelij van, uz malo sreće i dobrih uvjeta, bakterije se neće nastaviti razmnožavati i micelij će normalno rasti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Što se dogodilo sa micelijem?

Post Postao/la Vid Svante »

A nisam našao, trebao sam bolje pogledati a bojao sam se da nema...u biti nisam bio siguran gdje da gledam :)
Hvala za info, znaci cak bi mogao uspjeti :D
Ajde probati cu pa ko zna..
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Što se dogodilo sa micelijem?

Post Postao/la Vid Svante »

HypnoToad je napisao/la:U prvoj bakterije i koktel plijesni, u drugoj bakterije + metaboliti zbog obrane. U ovo vrijeme nema gdje ih nema, a visoke temperature im jako pogoduju diobi. Kad izvadiš micelij van, uz malo sreće i dobrih uvjeta, bakterije se neće nastaviti razmnožavati i micelij će normalno rasti.
Uspio sam izvaditi micelij one druge tegle i sve to složio u sendvic vermikulita no jedno mi nije jasno a to je temperatura koja je potrebna za razvijanje. Pronašao sam da sam radio po starom gajdu i da u novom je druga temperatura i za tegle i za ostatak. E sad, koliko vidim na temperaturi od 23 - 24 C krenuo je micelij van ali obzirom da sam našao da je u novom ispravljenom gajdu druga temperatura potrebna sada sam ga premjestio na toplije mjesto i stavio alu foliju preko poklopca jer sam primjetio da mi poklopac ima male sitne rupe. također vidim da mi se skuplja vlaga unutra, odnosno da se rosi unutar kutijice, pa sam zato zatvorio alu folijom preko svega toga. Jel to dobro ili da vratim natrag*?
Odgovori