Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Vagabunda
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 13.07.2016, 15:34

Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la Vagabunda »

Koje preparate koristite za dezinfekciju ? Da li dezinfikujete i prostor, a ne samo instrumente ?

Zna li neko je l' H202 (kod nas ze zove Primosept) praktična stvar za korišćenje ?

Kako dezinfikovati mikroorganizme u vazduhu, ima li neki sprej za to ?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la shroomko »

Moras glovebox dezinficirati. Bilo sto na bazi klora je dobro. Ja koristim asepsol.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 487
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la huana.meri »

Ja sam sa sporama starto, bez šprica, kukuruz, i to u boravku, nikakav specijalan prostor, samo sam užurbanije poklapao čaše, kasnije sam kukuruz istresao u pripremljeni mix vani na vjetru u hladu, tako da imaš šansi za uspjeh svakako, po meni najveća garancija je više čaša na početku, nešto če uvijek uspijet...alkohol sam koristio normalno kod nekih čišćenja posuta i to...Osobno smatram da se malo pretjeruje s tim pripremanjem prostora, no svatko voli nekako, neko je cicinboca, a neko šlampo, bitno da oboje vole to.
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la shroomko »

Ja nisam uzeo nijedan print kako spada, svi su imali kontaminacije dok nisam poceo spricati glovebox sa klorom. Prije samo s alkoholom i uvijek kontaminacija.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la Firmus »

Da ne otvaram novu temu,
mene zanima je li dovoljno 70% etanola ili bolje uzeti nešto jače za dezinfekciju pribora i ostalo? Gdje mogu kupiti sredstvo na bazi klora za kutiju?
Osaka7
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 27.02.2019, 08:56
 pohvaljen: 1 put

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la Osaka7 »

Firmus je napisao/la:Da ne otvaram novu temu,
mene zanima je li dovoljno 70% etanola ili bolje uzeti nešto jače za dezinfekciju pribora i ostalo? Gdje mogu kupiti sredstvo na bazi klora za kutiju?


Dovoljan ti je taj alkohol ...dovoljan ti je i za kutiju sterilizirati i jeftin je
Ja nakon sto izbrisem kutiju uspem jos alkohola u nju da na dnu kao pliva i ostavim malo da ispari pa ga obrisem , na brzinu pobacam sve sta mi treba u kutiju ( prije toga naravno sve dobro namocim alkoholom ) izbrisem sve jako dobro i opet naspem alkohola u kutiju
Kada zavrsim proces inakulacije i otvorim kutiju od pare tog alkohola se napijem :)) :))
Meni radilo vise puta tako i sistem mi je skroz dobar
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la Firmus »

Koristit ću onda obični 70 postotni medicinski alkohol, čak je navodno efikasniji taj sa 70% nego npr 99% za ubijanje bakterija. Pitam ovo jer sam čitao tu po forumu, i netko je napisao da mu nije uspjelo nekoliko puta kad je koristio alkohol za dezinfekciju kutije, a kad je koristio sredstvo na bazi klora uspjelo je. Ipak bacim oko koliko dođu ta sredstva na bazi klora ako mogu proći za 20-30 kn mogao bi uzet.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la Duka »

Logika iza toga da je nižeprocentni alkohol bolji u dezinfekciji je da slabije isparava od čistog alkohola, pa da time ima više vremena da pobije bakterije i spore. Ja sam koristio 5-10% rastvor varikine i radilo je odlično, mana je to što smrdi kao đavo i što sve ostane masno i ulepljeno posle toga, ne isparava kao alkohol. Al opet dobra stvar je što možeš da je koristiš unutar glove boxa, nije zapaljiva.
zm051
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 11.07.2018, 13:50
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la zm051 »

Koje express lonce koristite za sterilizaciju ?
Ovi koji se kod nas prodaju su uglavnom 6-7 litara i tu ne stane ni jedna staklenka od litre.
Ovi Ameri na jutubu svi imaju neke od 23 litara ili vece gdje sve fino strpaju.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1242
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Sterilizacija / Dezinfekcija / Čišćenje

Post Postao/la AFX »

Uzmeš manje staklenke..a i neki mediji i nisu toliko osjetljivi, u početku nisam uopće koristio express lonac.
Baci oko po centrima, znaju biti na popustu..znam da sam uzeo u mislim Sparu neki fackelmann za male pare.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori