Uzimanje printa

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Uzimanje printa

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Pozdrav ekipa, trudim se da pročitam što više postova prije nego što išta objavljujem jer kao i na svakom forumu, dešava se da se slična pitanja i teme neprestano ponavljaju pa nadam se da ovo nije jedna od takivih.
Naime, naletio sam na ovaj profesionalno odrađen video kako se uzima print od gljive. Posto je uskoro faza uzimanja printova, potrudio sam se da se što više informiram pa sam naletio na ovaj video koji želim da podijelim ovdje kako ne bi bilo nedoumica.
Izvolite i nadam se da če nekome korisititi kao i meni.

https://www.youtube.com/watch?v=mZhbrHYtshc (How to make spore print by Psilo Lab)

:)

Ja sam se više stvari pitao. Koje je najbolje vrijeme za uzimanje printa, i jedna od stvari koja me interesirala jeste, da li alkohol (ja koristim 70 postotni) steti grow kitu, gljivama, sporama i opcenito svemu tome ali koliko sam skuzio, začas ispari i ne smeta ništa. :) Ako nešto griješim neka me netko ispravi.
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Interesira me par informacija.
1. Koliko dugo spore print može "preživjeti" tj. da je potpuno iskoristiv ? (ako je lijepo uzet, kao ovi na videu, u sterilnim uvjetima i slično)
2. Kako je najbolje pohraniti spore print, kakvi uvjeti mu najbolje štimaju ?
3.Da li mogu kada gljive dosegnu stadij branja brati jednu po jednu kako se otvara ili moram sve odjednom obrati čim se prva otvori ?

Volio bih kada bi se moglo jednu po jednu brati da se moze bez strke i frke načiniti što više printeva tako da poslije nema frka oko spora.
:)
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la pecurko »

1. Do godinu dana ( može i duže, ali ovo je ono best before) Iskreno meni su svi printovi stari preko 2 godine i rade...
2. U frižideru ili na nekom drugom hladnom, mračnom i suvom mestu...
3. Naravno da možeš brati gljive po volji...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Aha, odlično. Znači mogu dosta dugo vremena stojati ako su pravilo uzeti i uskladišteni. Čitao sam ako nije na shroomery ili tako nekoj stranici, ljudi pišu kako su koristili printove stare i po 6-7 godina i funkcioniraju normalno. (što je odlična stvar jer, jednom kad se nakupiš printeva, nije frka poslije)
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la pecurko »

Spore, biološki gledano, i služe da izdrže razne prilike i neprilike i da započnu novi ciklus kad za to dođe povoljno vreme. Neke od njih trpe temperature preko 1000 celzija, uzasno velike doze radijacije, a zatim u povoljnim uslovima klijaju.
Ali uopšteno vazi za živi materijal da se koristi u roku od godinu-dve...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Pecurko to si dobro rekao. Spore su zapravo napravljene od strane prirode da izdrže svašta i da ipak funkcioniraju.
Spore su uzete, bile su crne skroz, i prečnika i po 4-5 cm. Uzeto je oko 10ak komada solidnih printeva. Vjerujem da to može dosta dugo i količinski puno da služi. Sve na foliji, uvjeti sterilni koliiko se dalo (poprskan dezificijens po sobi, zatvoreni prozori i vrata i svi izvori novog zraka i propuha, rukavice, maskica, sve sa čime se radilo je brisano više puta alkoholom 70 postotnim tokom čitavog tog procesa, i ponovno sve prebrisano na kraju i svaka folija stavljena u svoju pvc zip vrecicu. =) Pohranjeno u frižider.)
Nadam se da je to normala obavljen proces i da će da budu dobre kada trebadne da se koriste. :)
Hvala ti pecurko na savjetima.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la pecurko »

Nemas frke, sve je 5... Bitno je da imas spore.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
ozgar
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 07.06.2016, 00:38
Ima zahvala: 6 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la ozgar »

Ostavio sam klobuk na cistu foliju ispod ciste case 16 sati nakon toga sam ga maknuo i ostavio print jos 12 sati ispod case kad sam nakon tog perioda podigao casu i posao upakovati print primjetio sam malo vlage pored otiska vjerovatno od vlaznog klobuka(zaboravio sam staviti vatu da vlaga pobjegne) i svejedno ga upakovao...e sad jel mi to moze naskoditi sporama ili sta? postoji li kakva opasnost?
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

A čuj, po mom mišljenju je bolje uvijek pustiti da se lijepo osuši, ali vjerujem da to i nije neki problem jer će vlaga već nekako ispariti tj. naći put odatle. netko stručniji možda ima više iskustva sa time. Ja mislim da nemaš beda nekog. ;)
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Uzimanje printa

Post Postao/la antoniopavaroti »

ako si upakovo vlažne spore moguća je kontaminacija sa plijesni...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori