❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Persona
rank1
Zahvalio/a: 8 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

PostPostao/la Persona » 05.10.2017, 23:30

Vid Svante je napisao/la:Kaj nije taj puharic izmisljao gluposti, govorio o nekoj somi a zapravo kenjao gluposti? Ili sam ja nes zamjenio? :)

Zavisi kako gledas na naucne radove te na ugledne i ucene ljude koji odgovorno pisu o temama interesovanja. Mene nije posebno impresionirala (ocekivao vise o samoj gljivi, a ne egipatskim hijeroglifima) njegova Sveta Gljiva ali je to svakako koncizna i osebujna prica o Muhari i njenoj vezi sa drevnim vremenima.

U svakom slucaju, covjek sigurno nije lupao gluposti pored onoliko izlozenih dokaza i poveznica..

:sunn:
silvangoran
rank3
Zahvalio/a: 91 put
Prim. zahvala: 17 puta

PostPostao/la silvangoran » 06.10.2017, 21:23

Persona je napisao/la:
Vid Svante je napisao/la:Kaj nije taj puharic izmisljao gluposti, govorio o nekoj somi a zapravo kenjao gluposti? Ili sam ja nes zamjenio? :)
U svakom slucaju, covjek sigurno nije lupao gluposti pored onoliko izlozenih dokaza i poveznica..

:sunn:

I ja sam nekad tako mislio o njemu. Ali izgleda da je ipak pisao gluposti. ne baš sve, ali podosta. Imam knjigu čiji autor ga je prilično "pokopao". Tako da se i te poveznice mogu zloupotrebljavati. Recimo da je 75% onoga što piše istina, a 25% je njegova mašta i želja za slavom.
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Vid Svante
rank8
Zahvalio/a: 99 puta
Prim. zahvala: 59 puta

PostPostao/la Vid Svante » 07.10.2017, 18:00

Vjerojatno je problem u nedostatcima dokaze, cinjenica pa onda da bi prica zahvatila siri spektar ljudi mora se igrati malo sa mastom. Primjer je Castaneda za kojeg se sa sigurnoscu ne moze reci je li izmisljao, dodavao i popunjavao ili je stvarno sve prozivio/zapisao. No u svakom slucaju treba mu se bez obzira skinuti kapu. Tako nekako i sa Puharicem koji je otvorio raspravu o muhari u modernom svijetu...barem mi se tako cini.
Ili recimo Mircea Eliade koji je pobijao prethodnike i dosta toga je ispalo da je njegova pretpostavka danas ga neki pobijaju u teorijama.
Ali, rekao bih da je to sve nebitno u usporedbi sa onim sto trebamo shvatiti sto ce mozda za nekoga negdje biti totalna besmislica :)
123
rank3
Zahvalio/a: 9 puta
Prim. zahvala: 16 puta

PostPostao/la 123 » 05.11.2017, 22:13

Demztrippz
rank1

PostPostao/la Demztrippz » 07.01.2018, 13:38

Moze li se jos uvijek pronaci Amanitu u Hercegovini? :mushroom: :D

Natrag na “Gljive: Sve vezano uz Magične gljive i Uzgoj”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.