❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
tipični_bik
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 13.11.2012, 14:29

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la tipični_bik »

Bok! Zanima me jel netko našao i jeli uopće moguće naći muhare sad kad je malo zahladilo, skoro je polovica 11. mjeseca? Bio sam danas na Žumberku i proveo sat vremena po šumi, ali toliko je lišća napadalo da nema šanse da išta nađem ili uopće vidim na tlu. :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la HypnoToad »

Njima je kraj sezone već negdje do kraja 10. mjeseca, sad stvarno da zaluta tu i tamo koja, i to samo u toplijim krajevima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Zgubidan »

Oko Koprivnice ih sad ima najviše! Sve se crveni:)
(pod sad mislim prije tri dana)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la HypnoToad »

Zakon! Ove godine je toplije i s više kiše nego inače u ovo doba.
U Gorskom kotaru su daaaavno završile.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
mirobrada
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 14.11.2012, 19:36

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la mirobrada »

Ima ih i sad, ali sve rjeđe, bit će ih dok god se zemlja ne zamrzne. Ja trenutno oko Zagreba idem po šumama u nizini zato jer je toplije(šervud i okolica), a odem i do zagorja.Bio sam prije tjedan dana i bilo ih je, a kažu da vrganji rastu u simbiozi s muharama isto kao s hrastom, bukvom i jelom. Evo jedan od vrganja što sam ubrao taj dan.
Privitak/ci
vrganj.JPG
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la N.I.C.E. »

Čuo sam da ove gljive (Amanite) sadrze amatoksin koj je smrtonosan.Zna li neko neki pouzdan nacin za neutralizaciju toga?
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la muscaria »

Pa gle, u porodici amanita imaš više vrsta gljiva od kojih ti je jedna Amanita phalloides olitiga zelena pupavka. Ona sadrži amatoksine i smrtno je otrovna. Amanita muscaria ne sadrži amatoksine ali ima neke druge toksične spojeve. Koliko sam pročitao prokuhavanje u dvije vode neutralizira toksičnost, i gljiva postaje potpuno jestiva.
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Fig »

da, mislim da amatoksine još sadrži i smrdljiva pupavka (A. virosa) od amanita.

imaš super temu o muhari sa povezanim linkovima, pa baci oko: Muhara kao hrana i lijek :mushh:
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la N.I.C.E. »

Hvala ,to je prava stvar.Kad sam saznao za recept kako da se oslobodim onog uspavljujuceg anestetika i da je ono sto ostane posle obrade prava soma bilo mi je super.Jos kad sam video da ima gomila slicnih recepata koj su jos bolji od onog koj je meni uspeo pomislio sam to je to.Ali onda cujem razne price o kontaminacijama,slican problem kao kod psilociba i jos taj amatoxin i njemu slicne necistoce ostaju u gljivi poceo sam da se brinem.Neznam vise ni sam kako se sacuvati od moguceg unosa nezeljenih stvari.Jel ima neka preventiva il nesto sto bi bilo za posle ako je gljiva bila losa?
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Fig »

zato mislim kako je najbolje da uvijek kreneš sa malim dozama i ovisno o svom organizmu kako se budeš osjećao postepeno povećavaš i eksperimentiraš.

također ima puno individualnih preventiva za smanjenje mučnine na većim dozama (ovisno o organizmu i načinu pripreme), kao što je npr. ganja, sikavica (za svaki slučaj, iako toksini muhare nisu opasni po jetru već spomenuti amatoksini) i dr.

nevezano za savjet oko mučnine, interesantno mi je npr. kako scopolamin i atropin (spojevi u daturi, belladonni) u malim dozama djeluju kao muskarinski antagonisti mučnine, te stimuliraju i induciraju poželjne efekte kao kod mnogih supstanci, iako nebi eksperimentirao sa njima kod isto deliričnije muhare bez većeg iskustva na oba ploda zbog čudne varijacije spojeva kako u sjemenu dature tako i određenom primjerku muhare. sama pomisao na kombinirana učenja dature i muhare @-)

mislim kako ćeš samom navedenom pripremom, strpljivom postepenom konzumacijom i relaksacijom najbolje spriječiti negativne efekte muharske mučnine.
Odgovori