Narucene spore, potreban info za dalje.

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
eYeam
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 20.11.2015, 12:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 5 puta

Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la eYeam »

Pozdrav svima :ymhug: :-ss =; :mushroom:
Kaoo sto svi vec pretostavljate spore su narucene sa FSRE/a.
Poslao sam 2 pisma za svaki slucaj, tako da posiljku ocekujem u narednih mesec dana... E sad, citao sam dosta sa foruma i otprilike pretostavljam kako bi trebao ceo proces da izgleda od dobijanja printa pa do rasta prvih gljiva. Ovo bi mi bio prvi put da gajim gljive i nemam bas iskustva pa cu mi trebati vasa pomoc. Planiram da pripremim raz i vermakulit posto su mi oni dostupni, ako neko zna bolju smesu za prvi grov neka se javi :). N'o ono sto mene zanima je koliko dugo print moze da stoji, jel dolazi u hermeticki zatvorenoj kesi i jel moguce iskoristi pola printa a pola ostaviti recimo u frizider? Koliko dugo bi spore ostale zive na takvom printu...

2. Jel postoji neko sredstvo za sterilizaciju a da to nije expres lonac? :D (neko mi je rekao za bukovace da se koristi neki preparat, koji se posipa ili prska nisam siguran... AL u glavnom sluzi za sterilizaciju.)
3. Kada micerija pobedi i kolonizuje celu teglu, kolike su tada opasnosti od konataminacije?
...3/2... Ili kad se prespe u posudu(ne znam kako se zove proces) i kada krenu da nicu prvi pinovi, posto se tada luftira posuda, kolike su sanse da tada se zarazi preko vazduha i dobije kontaminaciju ili je prilicno bezbedno?! :)

Inace otvoricu dnevnik cim stigne print. :sunn:
You're the fake fallen force of nature sick mind, I don't need a gun to take back what's mine!
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la wonaabi »

pa piše u onom bazičnom gajdu od red i erika da mozes kuhat tegle u običnom loncu al duze(cca 4sata).
nisam nikad probo tako al nebi trebala bit neka značajna razlika, osim što pritisak smanji vrijeme potrebno za kunanje pa je pitanje dal ti se vise isplati ulozit u ekspres lonac ili na struju ili plin.
jednom kad je supstrat potpuno koloniziran, ako si ga porodio u sterilnu posudu sa sterilnim vermikulitom i ili perilitom sanse za kontaminaciju bi trebale biti manje utoliko što su spore psilociba vec nadjačale ostale prisutne spore ali ako ti je soba puna pljesni i par mjeseci starih ostataka pice nema garancije. doduse candida ide uz psilocibnske :P

ako ikako mozes obavezno ulozi u glovve box...da u njemu pripremis sprice, inokuliras i porodis tegle jer u tom dijelu procesa su najveće šanse za kontaminaciju.
recite ne yogi, kao drogi!
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la username7 »

Dobrodošao na forum! :)

Neki printeve drže u frižiderima, neki između stranica knjiga, ja ih držim u ladici pri sobnoj temperaturi. Nedavno sam inokulirao sa printom starim godinu dana i sve ok zasad. Mislim da nemaš frke dok god je print u ziplock vrećici na suhom i mračnom pri sobnoj temperaturi. Moguće je iskoristit jedan print više puta, naravno treba paziti prilikom baratanja da nema propuha i da je okolina sterilna da nešto ne uleti u foliju dok otvaraš zatvaraš. Od prvog printa sa FSRE sam do sad inokulirao cca 30 BRF čaša i mislim da ima za još sigurno 10-15.
Naravno, čim ovladaš sterilnim tehnikama napraviš sam svoje printove za ubuduće. ;)

Osobno nemam iskustva sa bilo kakvim tehnikama uzgoja osim PFtek BRF cake (rižin kolač), zbog jednostavnosti i zbog činjenice da ne zahtjeva expres lonac za sterilizaciju. Nisam siguran, al mislim da se sva ostala zrnja (kukuruz, raž itd) ne mogu uspješno sterilizirati bez expres lonca.

Kada micelij potpuno kolonizira teglu na konju si što se kontaminacija tiče, jako su male šanse za kontaminaciju potpuno koloniziranog supstrata, što objašnjava zašto se poslije prilikom luftanja ne treba toliko zamarati sterilnim uvjetima.

Kao što wonaabi kaže, najkritičnije je prilikom inokulacije, tada treba biti full sterilno. Zato inokulaciju radim u kupatilu gdje ima najmanje raspadajuće hrane, obavezno prije poprskam zrak sa nekim dezinfikatorom prostora, osiguram da nema propuha i to je to.

Sretno dalje! :)
Zadnja izmjena: username7, dana/u 23.11.2015, 22:20, ukupno mijenjano 1 put.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la Chegi »

Ne znam da li vazi za raz ali je hypnotoad spomenuo da bez ekspres lonca ne moze da se sterilise ("zrnje") jer valjda nije moguca idealna sterilizacija zrnja na atmosferskom pritisku...

Ja licno sam radio sa kukuruzom i cococoir-om jer su oba sastojka veoma dostupna i proces samog uzgoja mi je delovao mnogo lakse nego sa BRF kolacima. Takodje mislim da je mnogo kvalitetnije koriscenje cococoir-a nego vermikulita iz razloga sto cococoir pored toga sto zadrzava vlagu sadrzi i hranljive sastojke za gljive dok vermikulit sluzi samo da zadrzi vodu,nisam siguran koliko je vermikulit sklon kontaminaciji ali sam procitao da je cococoir sam po sebi dosta otporan na kont. :)
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la AFX »

Moj savjet: koristi express lonac
Previse ces truda uloziti i vremena da bi ti se na kraju zbog ne kuhanja u express loncu sve pokvarilo.
..mislim, nemora, ali..znas..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
eYeam
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 20.11.2015, 12:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la eYeam »

E ljudi hvala puno, zahvaljujuci vama ovo mi se cini sve lakse! ;)

Moram vas poslusati i uradicu to sa expres loncem... naravno napravicu i glove box i odradicu sve u sterilnoj prostoriji...

Kada se pravi cake jel manji prinos? (meni je ocigledno) x)

Kad sam rekao proizvod za sterilizaciu mislio sam neki preparat, mineral, nesto sto bi sacuvalo i hranilo gljive a o5 sterilisalio i stitilo od kontaminacije? (previse?)

Isan
Od prvog printa sa FSRE sam do sad inokulirao cca 30 BRF čaša i mislim da ima za još sigurno 10-15.
(svaka cast, svaka cast!!) :D

Chegi
Poslusacu te i koristicu: kukuruz i cococoir : Jel mi je lakse nabaviti a i video sam dosta neuspelih pokusaja sa raz-om.
Isti je proces sterilizacije, tako?! I nije cake nego mogu posle da prespem u posudu? (otprilike znam al o5 da pitam) ;)
You're the fake fallen force of nature sick mind, I don't need a gun to take back what's mine!
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la Chegi »

Nisam bas shvatio pitanje, sterilizacija ja mislim da je ista,natopis 24h kukuruz pa ga ocedis i prebacis u suve tegle,ja sam ga cak i dodatno susio tako sto prospem sav kukuruz po krpi da dodatno malo upije vodu... Kasnije kada se kolonizuje kukuruz onda sredis coco coir i to pomesas u posudi iz kojih cekas da izrastu gljive:) nadji u metodama uzgoja od HypnoToad guide za coco coir grow
Shikoatha
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 11.12.2015, 12:36

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la Shikoatha »

Pozz ljudi, hteo sam da vas pitam u vezi PF-Tek-a, jasno mi je kada se odradi sve ovo od Spora, do mesanja vermikulita i BRF-a i ubrizgavanja sprica u to i do razvijanje kolonije micelijuma u tegli, ali posto je tegla skroz zatvorena do vrha, gde ce gljive da rastu kad nema mesta?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la pecurko »

Prvo kod pf teka se ili koriste one tegle što nemaju suženje za poklopac, kojih kod nas gotovo i da nema ili se koriste čaše sa debelim dnom tipa one za wiskey.
Drugo kad se verm i brašno koloniziraju, sve se izbaci iz čaše ili tegle i onako u komadu uvalja u suv vermikulit, koji se kasnije malo poprska i onda se čekaju lepotice. :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
eYeam
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 20.11.2015, 12:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Narucene spore, potreban info za dalje.

Post Postao/la eYeam »

Otvorio sam dnevnik, mozes pratiti i pomagati mi u procesu. =D
You're the fake fallen force of nature sick mind, I don't need a gun to take back what's mine!
Odgovori