Pomoc oko razi i wet spota :D !

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
pssihijatrija
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 30.11.2014, 18:01
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 4 puta

Pomoc oko razi i wet spota :D !

Post Postao/la pssihijatrija »

PoZzzzZ ljudi, dugo vremena vas vec citam , i mogu vam reci , jako puno ste mi pomogli oko uzgoja i svega ostalog, forum je jako informativan :D, posebno hypno tod (msm tako sam stekla neki dojam), nemojte se sad ostali naljutit ;)! Nisam imala namjeru otvarat novu temu ali jbga zaskripilo je :D. Eo ovako do sad sam radila na rizinom brasnu i perfektno je ispalo , urod perfektan , posto sam taj nivo presla odlucila sam se za raz , jer ju mnogi hvale i slave :D, i s razi su dosli problemi , na 90% kad je tegla kolonizirana dobijem wet spot i to ne na jednoj nego na vise...ne razumijem kako , a iste te spore sam spricala i u 2-3 male sa rizinim b, jer mi ej ostalo nesta i s njima sve u redu , eno vec pinaju :D jer su manje bile pa su se brze kolonizirale ::D.

Mislim da kod postupka nisam grijesila , znaci raz isprala par puta, zaatim u vodu na 12/24 sata, nakon toga prokuhavanje od 15min, iza toga sam raz rasirila na plahtu i procistila od prljavstina ako je slucajno neko zrno crno, bla bla, nakon toga je raz stajala sat-dva dok se nije osusila , cak sam koristila onu semu sa komadom papira da vidim jeli dovoljno suho i ispostavilo se da je. Iza toga sam punila tegle na 70% i sve u eksp lonac na sat ipo vrem (naravno folija oko njih , ja osobno stavim 2 sloja iako tegle imaju poklopce i rupicu sa vatom za špric). Nakon toga su stajale min 12h prije špricanja. Zatim je uslijedilo spricanja , naravno u sterilnom boxu, foliju ne skidam dok tegle nisu u boksu, kod spricanja nisam sigurno grijesila mislim oko sterilnosti , jer ne radim prvi put. Nakon sto sam cijeli postupak obavila , tegle sam stavila na temp od 23 stupnja. Nakon 3 dana je krenuo mice ;D, i sve super , bijeli lijepi , agresivna kolonizacija , kroz 10-12 dana su mi tegle vec na 60-70% bile , i dalje nije bilo nikakvih vidljiv znakova kontaminacija, i onda odjednom za dan-dva se pojavljuje wet spot...:/ i to na vise teglica...sad ne znam , sumnjam da mi je tih 3-4 bila raz mozda premokra pa zato...jeidno to vidim kao moguci razlog , al eto vidjet cemo sta je sa ostalima , jer sam neku raz susila sat dva a neku par sati...mozda je to(nakon otkuhavanja od 15min)? jesam li mozda trebala koristiti verm, jer sam koristila samo raz...bez kave? Ili te tegle na razi ne smiju bit na 100% kolonizacije prije 2.faze ? Ne razumijem sve ide u savrsenom redu , i kad je vec skoro full kolonizacija pojavljuje se wet spot...pomagajte, bilo kakvi savjeti? hvala puno
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pomoc oko razi i wet spota :D !

Post Postao/la HypnoToad »

:hello:
Izgleda da si sve radila dobro. Zato ti na žalost ne mogu dati nikakav savjet kako da riješiš taj problem. Čak je i temperatura taman, to obično pomogne, jer bakterije vole više temperature.
Da li ti se baš razvija bakterijska kontaminacija ili samo par kapljica na stijenkama tegle? Ako je tegla već na 70% onda mislim da bi micelij trebao pobijediti bakterije na kraju, P. cubensis je jako agresivna vrsta. Probaj protrest teglu kad vidiš da se infekcija počinje razvijat, prije nego sva raž na dnu postane gnjecava, vjerujem da će ti tako uspjet doć do 100%.
Sretno!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
pssihijatrija
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 30.11.2014, 18:01
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pomoc oko razi i wet spota :D !

Post Postao/la pssihijatrija »

Hvala na brzom odg :D, e pa ovako , neke su cak bile na recimo 95 post koloniz (bijelo lijepo) , i odjednom se to kao zuckasto narancasto krene pojavljivat u jednoj samo na dnu , u ovima na nekoj malo sastrane na jednoj pri vrhu mala kolicina takoder, ali sam sada sterilnom zlicom bulkala tu sto je skoro gotove a od dna 2cm nisam ni dirala, gledala sam ovdje na slikama to bi bio wet spot, a neke su mi na 70+% i krenulo mi se to sad pojavljivat...probat cu ih protrest pa sta bude... Jedna stvar ja po tegli od 700ml imam jednu rupu promjera 5x5mm i tu mi jos stoji vata kroz koju sam spricala, trebali li mozda jos jedna rupa sa zrakom...? Do spora nije 100% jer sam imala cca par tegli s razi i 2-3 casice riz.brasn/verm eno te pice ko lude,kejkovi msm, a iste spore su u pitanju (naravno izmedu svake tegle igla sterilizirana dobro), temp je dobra sigurno...jedino preostaje da imaju manjka zraka...ili da su tegle bile zarazene necim u trgovini...sto sumnjam...nezz stvarno...?

Jos jedno pitanje , imam jos 2 koje su na 95% recimo i sad mi se to pojavilo , da radim odma bulk, povadim mic koliko se moze...ili da ostavim da se nakupe na 100% pa sta bude s ovim...:D? Hvala :thumbsup:
pssihijatrija
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 30.11.2014, 18:01
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pomoc oko razi i wet spota :D !

Post Postao/la pssihijatrija »

sry ne bulkanje nego casing sa vermom :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pomoc oko razi i wet spota :D !

Post Postao/la HypnoToad »

Stvarno ne znam šta da ti kažem jer sve radiš dobro. Probaj ovako kako si rekla i sretno! :thumbsup:
I da, ne treba ti dodatna rupa na tegli, jedna je dovoljna.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
pssihijatrija
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 30.11.2014, 18:01
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pomoc oko razi i wet spota :D !

Post Postao/la pssihijatrija »

Dobro je , ostale su redu , pa mislim da sam pogrijesila jer mi je raz bila mokra od te 2-3 , kad sam ju stavila u tegle bilo je dosta vlage po staklu, vidljivi kao baloncici vode...vjerojatno sam tu pogrijesila. Jednu sam bacila koja je imala bas puno weta a ove 2 sam promuckala , za sad i one izgledaju dobro...vidjet cemo za dan-dva :D!
Odgovori