Uzgoj - vodič za nabavku (Zagreb)

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
bzzz
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 10.08.2014, 22:24
 pohvaljen: 1 put

Uzgoj - vodič za nabavku (Zagreb)

Post Postao/la bzzz »

Kad sam počinjao sa uzgojom bilo mi je dosta teško nabaviti i uopće saznati u kojim trgovinama tražiti sve stvari potrebne za uzgoj pa sam odlučio napisati ovaj vodič da sve bude na jednom mjestu. Sve je bazirano za Zagreb i PF-tek (BRF cakeovi) koja je najbolja za početnike.


Pravljenje injekcije od sporeprinta:

Glovebox - plastična kutija (NAMA Ilica ima raznih veličina; oko 100 kn cijena) ili uzmete kartonsku kutiju pa ju omotate celofanom. Kartonske kutije možete pronaći u Importane centru u garaži gdje se nalaze 2 kontejnera prepunih kutija i papirnate ambalaže. Nemojte zaboraviti dobro sterilizirati kutiju alkoholom;

Injekcije - bilo koja apoteka (ima jedna u Importaneu). Ako vas čudno gledaju recite da vam treba za ljepilo jer pravite makete (meni upalilo) ili da imate crvotočine pa vam treba za ubrizgavanje sredstva u drvo. Nemojte zaboraviti kupiti i igle za njih;

Latex rukavice, medicinska maska, alkohol, vata - apoteka;

Plamenik - trebat će vam za sterilizaciju igle. Ja sam izradio sam od malene staklenke za dječju hranu (Frutek, Hipp), a za gorivo se stavi alkohol (zato ga je dobro kupiti malo više). Ovako to izgleda - https://www.youtube.com/watch?v=Bz6z5a7hhX8. Za fitilj možete staviti žniranac (ima Deichmann u Importaneu) ili čak i vatu (meni dobro funkcionira);

Osvježivać zraka, hand sanitizing gel - trebat će vam za sterilnu tehniku (sprječavanje kontaminacije). Za osvježivać probajte pronaći neki koji ubija bakterije u zraku. Potražite u trgovinama za kozmetiku (Kozmo, DM, Bipa). Ima ih 3 u Importaneu;


Pravljenje supstrata, sterilizacija, inokulacija, uzgoj:

Vermikulit - pronašao sam oglas na njuškalu http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/vermi ... s-10024485;

Smeđe Rižino Brašno (BRF) - nisam pronašao nigdje, ali ima smeđe riže za kupiti u trgovinama zdrave hrane (npr. Bio & Bio u Ilici). Rižu sameljete u mlincu za kavu;

Mlinac za kavu - trebalo bi imati u Super Konzum trgovinama (možete ih nazvati i pitati prije nego krenete). Ja sam pronašao u Konzumu na Črnomercu za 100 kn, mislim da nema jeftinije. Inače Elipso i Technomarket;

Staklenke - http://www.bumbar.hr/home.php. Staklenke potrebne za PF-tek tražio sam na više mjesta ali sam na kraju morao otići u Bumbar u Svetu Nedjelju po njih. Nemojte zaboraviti kupiti i odgovarajuće zatvarače;

Medicinska traka (micropore) - za zatvaranje rupica za inokulaciju na staklenkama prije sterilizacije. Apoteka;

Lonac - ako nemate dosta veliki lonac za sterilizaciju staklenki na pari, možete kupiti 24cm lonac u Nami za oko 140 kn;

Metalni podmetač - dobro vam dođe da stavite u lonac da staklenke podignete s dna kod sterilizacije. Nama;

Perlit - Growshop Ilica http://www.growshop-zagreb.com/;

Terarij za uzgoj - plastičnu kutiju možete kupiti u Nami (isto kao i za glovebox). Ali možete kupiti i posudice u koje će stati po 2-3 cakea i onda sve skupa staviti u vrećice za zamrzivač i zatvoriti spajalicom (npr. ovako https://www.youtube.com/watch?v=a6vrITcf9OY). Također ima u Nami;


Ako kupujete sve (čak i lonac i mlinac) trebalo bi vas koštati otprilike 400-500 kn.
Eto, nadam se da će ovo nekokme uštedjeti vrijeme googlanja po internetu i lutanja po trgovinama :).
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Uzgoj - vodič za nabavku (Zagreb)

Post Postao/la shroomko »

Ekspres lonac je u pevecu bio najjeftiniji kad sam kupovao. 9L - 300 kn, unutra stanu 4 staklenke.
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Uzgoj - vodič za nabavku (Zagreb)

Post Postao/la cj80 »

7 litreni expres lonac stane ti 3 tegle ili ti kila rize u staklenkama jos vise vreca kosta 170 naku u kauflandu
bzzz
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 10.08.2014, 22:24
 pohvaljen: 1 put

Re: Uzgoj - vodič za nabavku (Zagreb)

Post Postao/la bzzz »

Možda sam trebao napumenuti da lonac NIJE ekspres lonac, a u njega mi stane 7 staklenki. Za PF-tek nije potreban ekspres lonac i to je jedan od razloga zašto se preporuča za početnike.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Uzgoj - vodič za nabavku (Zagreb)

Post Postao/la antoniopavaroti »

shroomko je napisao/la:Ekspres lonac je u pevecu bio najjeftiniji kad sam kupovao. 9L - 300 kn, unutra stanu 4 staklenke.
Ja kupio u Kauflandu 10 lit. za 120.- kuna ...bilo na akciji , ali imaju često takve akcije .. :eeek:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Uzgoj - vodič za nabavku (Zagreb)

Post Postao/la shroomko »

Da sam znao išao bi u kaufland. Ali obišao sam sve trgovine kod jankomira - kika, pevec, bauhaus, interspar i pevec je jedini imao nešto ispod 500 kn.
Odgovori