Sta sve osjecate dok ste na gljivama??

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sta sve osjecate dok ste na gljivama??

Post Postao/la HypnoToad »

To je jednostavno moj pristup, nemam namjeru nikaga vrijeđati. Ali kad vidim širenje pogrešnih informacija, makar nenamjerno, napadam i uništavam. ;)
Opet kažem, puno ljudi misli da će se nadrogirati od svake gljive koju nađu na dreku jer su to negdje čuli. Efekti psilocybina su daleko snažniji i čudniji od običnog kraveljenja i budalesanja, to je samo posljedica placeba.
Da li se možda sjećaš kako su te gljive izgledale? Da li ti liče na koju od ovih?

slika

slika

slika

slika

slika

slika
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Sta sve osjecate dok ste na gljivama??

Post Postao/la Perun »

Ove zadnje. Mada su u mom sjećanju nekako elegantnije, štajaznam.
Ne bih stavio ruku u vatru, da je to to, ali liče, baš liče.
Pošto si bio tako ljubazan ne preostaje mi ništa drugo nego kontaktirat braške i dovabit podataka koliko mogu.
Ko prije umre duže je vječan
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Sta sve osjecate dok ste na gljivama??

Post Postao/la Perun »

I konačno, trebalo je okrenut koji broj, malo objašnjavat i slično, no rezultati su tu.
Dakle, kaže moj braški da se gljiva zove Zvonoliki strništar, smeđe do smeđe sivo boje, klobuk promjera 2 cm, sa rijetkim rozetama ispod, visine oko 5 cm. Izdrže oko 3 dana, rastu na balegi konja, mazgi,mula tovara, navodno ćak i ovaca, i to u bilo koje doba godine osim ljeti. Treba ih bar 30 za pošten efekt. I ne puštaju boju kad ih se stisne. Dobit ću foto ćim ih se pronađe.
I da, super koincidencija, jer sene poklapaju sa ovima koje sam ja našao, moje su veće i puštaju boju. Dobro da ih nisam stigao probati, bio sam siguran da imam pravu stvar.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Sta sve osjecate dok ste na gljivama??

Post Postao/la pecurko »

Po opisu to je Panaeolus papailionaceus( sphinctrinus), mada za njega nema referenci da je halucinogen. Ozbiljni naučnici (Horak, Moser) nisu u navedenoj vrsti našli tragove niti jednog indolskog alkaloida.
Svakako nije otrovan, ili može izazvati manje gastrointestinalne smetnje.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sta sve osjecate dok ste na gljivama??

Post Postao/la HypnoToad »

Da, svakako se radi o Panaeolus papilionaceus. Definitivno ne sadrži psilocybin ili psilocin, ali vjerojatno ima male količine serotonina i 5htp-a kao i ostali Panaeolusi.
U starijoj literaturi se navodi kao psihoaktivan, i to je dovoljno željnom mozgu da se uvjeri da će tripat. Placebo je moćna pojava.
I opet ponavljam, efekti psilocybina nisu 'kreveljenje i budalesanje'.
Gljive koje si ti našao su Deconica coprophila, vrsta koja se ranije zvala Psilocybe coprophila, ali je premještena u rod Deconica sa svim ostalim vrstama Psilocybe koje ne sadrže psilocybin. Isto nije otrovna.
I hvala ti što si se potrudio da riješimo ovu zagonetku! :thumbsup:
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Sta sve osjecate dok ste na gljivama??

Post Postao/la Perun »

A jeste mačci vas dva, koja reakcija, to ti je to, to i to, ima nema, svaka čast.
Nekako sam se osjećao dužnim odraditi to. Obey ti si ipak postavio slike, izabrao moguće vrste. I last but not least, sada znam više nego sam znao jučer.
Ko prije umre duže je vječan
Odgovori