Uzgoj gljiva bez šprica!

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
Mozgojed
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 17.01.2014, 12:36

Uzgoj gljiva bez šprica!

Post Postao/la Mozgojed »

Na ovom videu lik samo baci (premotaj 8:40) spore na smjesu od 25ml vode,1g agara i 0.25g gnojiva (normalno prije kuha i to sve).
Pa me zanima dal mogu isto tako uzgojit p cubensis,ili da isto tako bacim spore na raž il kukuruz,dal bi se to uhvatilo?
Pitam jer mi se čini da je tako manja šansa da se kontaminira,jer ono sa špricam dugo traje dok sve napraviš... :-? Šta vi mislite?
[media]link[/media]
Like Spock say...it's only logical!
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj gljiva bez šprica!

Post Postao/la HypnoToad »

Ne, jer se spore trebaju potpuno napunit vodom prije nego proklijaju. Na agaru se mogu koristiti suhe spore, ali na zrnju ne, većina ih ne bi uopće proklijala, a ostale bi išle daleko sporije i lošije bi se rasporedile po tegli.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Uzgoj gljiva bez šprica!

Post Postao/la huana.meri »

kopam malo po forumu jer imam jedan problem i eto, naišao sam na temu, ponajviše mi je drago jer je žabac već bio aktivan tu...

prvo bi želio reći da sam 40 % uspjeh imao zadnji, i moj jedini put kada sam na 10 čaša kukuruza vrhom noža strugao spore cubensisa na zrnje u čašama, radio sam u boravku, uz alkoholi djelomično brisanje, no nikako sterilni uvjeti, stari pored mene pušio, majka kavu pila, jedino što sam nakon pikanja kukuruza vrhom noža brisao foliju alkoholom koja ide na čašu i brzo poklapao...
postao sam i dosta slika ovdje u pitanjima hitnim i osobno smatram da je više pokrenutih čaša bolje, jer šanse da nešto uspije su veće...

e sad da krenem na problem koji po svemu nemogu riješiti ali ću probati da svakako dobim barem jednu hebenu gljivicu pa da skinem print...
naime radi se o tome da mi je prije 5 dana u goste došao moj rođak čarobnjak, on me je kao stariji i uveo u ovaj svijet i nežalim ni sekunde, no on je čarobnjak, ne uzgaja, samo konzumira i lovi, pa mi je tako donjeo jednu ljepu vrečicu Psy Serbica koje je lovio prije 2 tjedna na Velebitu....
ja i jedan moj patuljak smo sinoć maznili Serbice, i divno je zaista, no ostalo mi je u vrećici trunja i koja mala kapica, ili lom kapica....
danas sam odmah zamutio u dvije odvojene prskalice vodu sa sporama serbice i cubensisa kojeg sam imao odprije i gas u moju malu đunglu koju obilazim čsto i gljivarim i olalalala....
bogami sam našprico i livade i šumarke i čips drveni i panjeve i cucka i starog i sebe i dok nisam pošprico nisam se vraćo....
sad dal će tu da bude što, nagodinu, možda, a možda i ne pa mi je napamet palo da probam to malo trunja kojeg još imam, iako to nikako nije sterilno, da ipak probam napravit makar mali komadić micelija na nekom komadu drveta izvana, a svakako bi uz to pokušao upaliti foru na piljevini i za svaki slučaj na govnu i kukuruzu....smatram da bi u tih nekoliko pokušaja morao uspjeti dobiti bar jednu gljivu živu, a dalje je onda povijest.
puno bi mi pomoglo ako netko ima iskustva sa aktiviranjem spora iz suhih gljiva, to je jedino što mi je dostupno za Serbicu, viš mi lak gajz... :mushroom: :cheesy: :D
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Odgovori