Sporeprint

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la muscaria »

Gorda je napisao/la:...btw ako ti ruke i alat nisu prljavi, teško da ćeš zarazit print... Većina kontaminacija se ipak dešava zbog zaraze supstrata.
Hmmmm.... steriliziram tegle sa raži 60 minuta u ekspress loncu sa filter vatom na čepovima. Nakon toga inokuliram tegle i za par dana - kontaminacija..... bio sam siguran da mi je uletjela kad sam sporeprint prebacivao u vodu jer je tada sterilizirana voda najizloženija...
Zbog tog razloga sam pauzirao growanje jer su mi zadnja 3 pokušaja (12 teglica) završile zajedno sa kontaminacijama u kanti za otpatke.
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la luther7hrol »

Meni se ovo stalno dešava sa raži i drugim zrnevljem, čak i nakon 90 minuta sterilizacije :(( , jedino mi kukuruz ide idealno. Čini mi se da što više koraka poduzimam da sve bude sterilno to raste šansa za kontaminacijom =))
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la mr. gljiva »

Zadnju suspenziju spora koju sam radio:
Uzeo vatrostalnu posudu i unutra stavio komad folije, u rernu na 250 dobrih sat vremena, ugasio i pustio da se ohladi. Došao do boksa sa gljivama, capnuo jedan klobuk i brzo s njim u vatrostalnu uz što manje "izlaganje" vanjskom zraku. Pustio dan i pol da otrusina padne na foliju.
stavio tu posudu u "glove box" - "prepolovio" ormarić jednom policom, unutarnje rubove obljepio selotejpom, a naprijed razvukao onu tanku plastičnu foliju za zamotati hranu koju sam isto zaljepio, naknadno razrezao dva manja proreza da mogu gurnuti ruke unutra.
Pije nego sam stavio tu foliju, sve potrebno je bilo unutra (voda sterilizirana sat vremena i druge stvarčice potrebne). Sve DOBRO naprskao medicinskim (70%) alkoholom i pustio, nakon toga još jednom dobro sve naprskao i ostavio da ishlapi. Gurnuo ruke oprane alkoholom, uzeo nožić i otvorio posudu, uzeo print i samo potegnuo 2-3 puta po foliji na vrh nožića i pljas u vodu. Nisam dodatno spalio nožić upaljačem jer mislim da bi sve prije eksplodiralo pa nisam bio siguran jel će nešto ući unutra ili ne. Na kraju je sve ispalo dobro, nije bilo nekih komplikacija. To kako sam napisao nisam nikad radio,ali kako su se redali propali pokušaji nisam imao izbora i morao sam nešto promjeniti u svom pristupu.
Od početka 2010 pa sljedeće dvije godine isto nisam na raži mogao apsolutno ništa uzgojiti. Prvenstveno sam to pripisivao samoj raži koju sam kupovao u bio&bio,a koja je (većinom) bila onako gnjecava nakon samo par sati namakanja....kao da je zrno bilo mrtvo jer se volumen namočene raži skoro nije mjenjao. Onda sam ih odjebao i našao drugi izvor, dobio pravi print i krenuo ispočetka.

Sve je to relativno jer koliko god pazio može se nakeljiti neka glupost ispod samog klobuka gljive pa ti padne zajedno sa sporama na print ili ti kasnije uleti kad se inokuliraju tegle. Nema pravila :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Sporeprint

Post Postao/la Gorda »

muscaria je napisao/la:
Gorda je napisao/la:...btw ako ti ruke i alat nisu prljavi, teško da ćeš zarazit print... Većina kontaminacija se ipak dešava zbog zaraze supstrata.
Hmmmm.... steriliziram tegle sa raži 60 minuta u ekspress loncu sa filter vatom na čepovima. Nakon toga inokuliram tegle i za par dana - kontaminacija..... bio sam siguran da mi je uletjela kad sam sporeprint prebacivao u vodu jer je tada sterilizirana voda najizloženija...
Zbog tog razloga sam pauzirao growanje jer su mi zadnja 3 pokušaja (12 teglica) završile zajedno sa kontaminacijama u kanti za otpatke.

Ja opet oko samog printa i sprica slabo pazim...tj. prokuham vodu par minuta, stresem spore i napunim sprice... Bez rukavica, bez maske i gloveboxa...koristim samo tarco dezinficijens za ciscenje povrsine i alata. :-?
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la muscaria »

Ah te gljive. Krajnje nepredvidive! Trip, grow, sve!!!
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la mr. gljiva »

Gorda, tak sam i ja radio..vulgaris bez ikakvih kerefeka,ali onda odjednom stop :D
skuliran do jajc :thumbsup:
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la riz14 »

ovako, bitno mi je da od ove polovice printa uspijem uzgojit par gljivica pa da iman svoje printove da ne triban više narucivat. za pocetak planiran radit cake-ove jer je jednostavnije, brže i manja je mogucnost kontaminacije. Sad u vezi supstrata nisan siguran, cujen da je raž zeznuta sto se kontaminacije tiče i triba pronac bas pravu raž koja se ne raspada i nije glibava kad se natopi. kukuruz se čini lakši al kažu ljudi da su gljive slabije dosta sa kukuruza :-? ima neko prijedlog u vezi supstrata? e da još jedna stvar, neman express lonac i trenutno ni love za kupit ga, studentski život... :eeek:
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Sporeprint

Post Postao/la Gorda »

Kupi smedju rizu ili vec gotovo smedje rizino brasno... pomjesas s vermikulitom i dec it...
http://www.mushroomvideos.com/
ovo su prastare metode, ali sljakaju i ne trebas ekspres lonac...tako sam ja pocinjao. :thumbsup:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la luther7hrol »

Pa psilocybe je psylocibe, bio on na kukuruzu ili na neznam čemu, ne vjerujem da je razlika u potenciji, nema mi to logike, ali to bi već trebali odgovoriti drugi jer sam i ja još u svojim prvim pokušajima. Ja sam se odlučio na kukuruz nakon bačenih pet teglica s raži i dvije sa zrnjem za divlje ptice, jednostavno mi se uvijek neki vrag kontaminira ispočetka iako sve radim u gloveu i steriliziram čak 90 minuta, a na kukuruzu nemam takvih problema i vjerujem da ti je tako i najlakše za prvi grow, ne vjerujem da će gljive biti išta slabije zato što su kao bebe papile kukuruz umjesto nečeg drugog :-)

BTW, Gorda, mogu li raditi kejkove od smeđe riže u zrnu ili baš treba biti brašno? Nigdje da nađem to brašno, ali riže uvijek imam.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la HypnoToad »

Supstrat definitivno ima značajnu ulogu u produkciji alkaloida, i kukuruz je vrlo siromašan hranjivim tvarima potrebnim gljivama. To se može donekle ispraviti tako da se kasnije kukuruz pomiješa s kokosom, konjskim gnojem, ili nekim drugim subtratom.
Kejkovi se nemogu raditi od cijelog zrna jer to nema smisla, oni su brašno dobro pomiješano s vermikulitom, previše je razloga da bi sada objašnjavao. Minac za kavu ili nešto slično bi trebalo biti dovoljno, i djelomično usitnjeno zrnje je bolje od cijeloga.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori