Sporeprint

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Sporeprint

Post Postao/la riz14 »

Pozdrav,
planiram grow kroz iducih par dana i iman nekoliko pitanja. Print je naručen sa FSRE, stigao nakon 3 tjedna, sorta B+. Print smo naručili ja i frend, pa cemo radit svaki sa pola printa. Zanima me kako cu sad njemu dati pola printa, dali smijem otvarati foliju i izlagati spore zraku zbog moguce kontaminacije? Kako vi ubacujete spore u špricu? Ako se na same spore uhvati nekakakva bakterija, dali to znači da ce mi se supstrat sigurno kontaminirati kad u njega uštrcam te spore? Sve drugo mi je jasno samo ovaj početak oko sporeprinta mi nije baš najjasniji, pomagajte :psy
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la muscaria »

Po meni možda najkritičniji dio je prebacivanje spora sa folije u steriliziranu vodu. Siguran sam da svaki put tu pokupim kontaminaciju, i da mi zato ne uspije niti jedan grow. Znači da nisam baš duša za davanje savjeta, ali ako dijelite sporeprint, stavite ga zajedno u vodu i onda podijelite šprice.... Tak bi ja!

Ako se na same spore uhvati nekakva strana spora ili bakterija, vrlo je vjerojatno da će se sve kontaminirati.
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la 314 »

kad stavljaš spore sa folije u vodu drži se ovih pravila: radna površina i bilo bi dobro sve oko nje da bude sterilno, obrisano alkoholom ili nekim sredstvom.

ti sam moraš biti čist, nositi obavezno masku za lice i rukavice, oprana kosa i čista odjeća, zrak u prostoriji mora mirovati, znaći bilo kakve grijalice treba isključiti.

možda je smiješno, ali ovo je sve bitno jer je dovoljno par sekundi da ti na foliju padne neko sranje. treba raditi brzo, znači da pokrete treba prije par puta ponoviti.

ja to radim ovako, brzo i oprezno otvorim foliju i sa(alkoholom opranim) skalpelom lagano postružem spore, presavinem foliju i istresem u vodu. kad punite šprice, posudu obavezno svki put pokriti istom folijom s kojom se posuda i voda sterilitzirala. i tak, evo ukratko to je to, kad napuniš 10 šprica, pola daj frendu.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la riz14 »

Koliko vode triba za jedan print? Jel bolje da uzmen dvi veće šprice ili recimo 10 malih? Manja je mogućnost da će se kontaminirati ako radin sa manje šprica, znači da ću posudu za vodon i sporama morat samo dva put otvarat a ne 10 puta :-?
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la luther7hrol »

Mislim da ti je najbolje uzeti one od 10 kubika, i takve 4 komotno možeš napraviti od malog printa, a s tim imaš na desetke teglica dok god šprice stoje u frižideru, samo pazi da ne staviš puno više vode od toga što se meni recimo dogodilo prvi put, najbolje izmjeriti 40 kubika vode ako ćeš uzimati te 4 šprice. :ymparty:
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Sporeprint

Post Postao/la Gorda »

http://www.youtube.com/watch?v=eXO6vdpYkM8

Po meni najjednostavnija metoda...btw ako ti ruke i alat nisu prljavi, teško da ćeš zarazit print... Većina kontaminacija se ipak dešava zbog zaraze supstrata.

Ja koristim sprice od 2ml...dakle po jednu trosim na veliku teglu... Nema krosanja igala u razlicite tegle i bok.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la riz14 »

Ako u svaku teglu sa supstraton stavljan 1-2 mL vode sa sporama, u koliko mL vode da razmutin taj jedan cili print? :rolleyes:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la luther7hrol »

Pa, ako imas primjerice 10 tih sprica od 2 ml, 10x2 = 20 ml, znaci petina decilitra.
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Sporeprint

Post Postao/la riz14 »

uzet cu 4 šprice od 10 mL, dvi meni dvi frendu i gotovo. Za koji dan krece grow pa van javin kako stvari napreduju :psy :mushroom:
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Sporeprint

Post Postao/la Gorda »

Bile šprice rijeđe ili gušće, što se printa tiče, rast će svakako...tako da ne brineš nepotrebno :thumbsup:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Odgovori