Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
Lethaldose
rank2
Postovi: 46
Pridružen/a: 28.08.2012, 18:19
 pohvaljen: 1 put

Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la Lethaldose »

Pozz svima.
Nabavio sam s avalona 2 growkita (thai i mazatapec) i prije 1 dan sam krenuo sa svime.
Znam da mozda ovi growkits nisu nesto ali za prvi uzgoj sam zelio probati laksim nacinom.

Sljedio sam njihov guide i napravio kao sta pise
http://www.mushroomgrowbox.org/growbox-manual

I sad me zamima par stvari ako netko moze pomoc.
1. Nakon koliko dana mogu ocekivati da vidim da se nesto mice :)?
2. Koliko traje cijeli proces do branja i kako cu znati da su gljive spremne za branje?
3. Htio bi ih susiti na zraku pa me zanima gdje ih je najbolje staviti, na koju podlogu i koliko treba da se osuse?
4. Kako je suhe gljive najbolje cuvati?
5. I zadnje pitanje, posto ce mi bit prvo iskustvo sa gljivama koju dozu da uzmem za prvi put?

Zao mi je ako su pitanja glupa i dosadna ali bi mi znacila pomoc od vas iskusnijih :)
Zadnja izmjena: Lethaldose, dana/u 07.10.2013, 14:06, ukupno mijenjano 1 put.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la dr.manijak »

Lethaldose je napisao/la:Pozz svima.
Nabavio sam s avalona 2 growkita (thai i mazatapec) i prije 3 dana sam krenuo sa svime.
Znam da mozda ovi growkits nisu nesto ali za prvi uzgoj sam zelio probati laksim nacinom.

Sljedio sam njihov guide i napravio kao sta pise
http://www.mushroomgrowbox.org/growbox-manual

I sad me zamima par stvari ako netko moze pomoc.
1. Nakon koliko dana mogu ocekivati da vidim da se nesto mice :)?
2. Koliko traje cijeli proces do branja i kako cu znati da su gljive spremne za branje?
3. Htio bi ih susiti na zraku pa me zanima gdje ih je najbolje staviti, na koju podlogu i koliko treba da se osuse?
4. Kako je suhe gljive najbolje cuvati?
5. I zadnje pitanje, posto ce mi bit prvo iskustvo sa gljivama koju dozu da uzmem za prvi put?


Zao mi je ako su pitanja glupa i dosadna ali bi mi znacila pomoc od vas iskusnijih :)
1. Pa recimo 5-10 dana mozes videti pinove.
2.Kad krenu pinovi oko 4-5 dana
3.Ja ih susim na televizoru ako imas onaj stari guzati ili ih okacim na terasu nanizane kao paprike na konac pa tek onda na neko toplo mesto.
4.Suve gljive je najbolje cuvati u zamrzivacu skroz isitnjene u prah i nabijene u kesu da nema vazduha, mada najbolje je ako se ubaci u med.
5. Pa za prvi put oko 20 grama svezih ili 2 grama suvih usitnjenih.

6. Odgovore na sva pitanja imas na forumu, samo citaj i sve ces znati.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Lethaldose
rank2
Postovi: 46
Pridružen/a: 28.08.2012, 18:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la Lethaldose »

A ako cu recimo svijeze jest, nakon sta ih uberem da li mogu ih par dana u frizideru cuvati pa onda jest?
I po tebi da li ovi growing kits sta sam kupio vrijede?

Hvala ti na infu btw.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la dr.manijak »

Dobar je taj grow kit, kao i svaki drugi, ja bih ti preporucio da aluminijumskom folijom obmotas taj grow kit sa svih strana (naravno ne gornji deo) da ti pecurke ne bi rasle sa strane i od dole.

Za konzumaciju, odmah izmeris doze, recimo po 20gr, i tek onda stavljas u frizider, jer one brzo gube vlagu, i recimo to sto ti je danas 20 grama za 4 dana u frizideru ce biti 13 grama, pa postoji mogucnost da preteras u dozi.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la shroomko »

Lethaldose je napisao/la:A ako cu recimo svijeze jest, nakon sta ih uberem da li mogu ih par dana u frizideru cuvati pa onda jest?
I po tebi da li ovi growing kits sta sam kupio vrijede?

Hvala ti na infu btw.
Da i da, svi su growkitovi dobri - stručnjaci su napravili prvih nekoliko najtežih koraka za tebe. Neka ti svjetlo dolazi samo od gore - omotaj dno i strane kutije duct trakom ako kutija nije neprozirna.

Samo nauči kako uzeti otisak kad ti izrastu gljive i kako dalje sve sam.

Nemoj sušiti na TV-u, to je radijacija. Prije kad sam to radio ja sam ih stavio u regal i ventilator da puše po njima 24 sata, nakon toga u neku plastičnu kutiju sa dobrim poklopcem. U kutiju stavi ceresit protiv vlage u ormarima. Može i silica gel, još je i bolje ali ja to nisam uspio naći. Samo nemoj nikako da ceresit dodiruje gljive jer je to otrovna kemija. Možeš gljive staviti na nešto u kutiji tako da si siguran da ne dodiruje ceresit.

Moraju ti pukniti kao kreker ako ih pokušaš presaviniti. Inače imaju previše vlage i gljive će ti propasti.
Avatar
Lethaldose
rank2
Postovi: 46
Pridružen/a: 28.08.2012, 18:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la Lethaldose »

Hvala vamm dvojici na super infu. Posto nisam oblozio kit jer nisam do sada znao da treba a sad su kitovi vec zatvoreni u filter vreci (2dan), iskoristit cu kutijice u kojima sam ih dobio i stavit cu ih u njih. Tako nece bit svjetla okolo.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la shroomko »

Lethaldose je napisao/la:Hvala vamm dvojici na super infu. Posto nisam oblozio kit jer nisam do sada znao da treba a sad su kitovi vec zatvoreni u filter vreci (2dan), iskoristit cu kutijice u kojima sam ih dobio i stavit cu ih u njih. Tako nece bit svjetla okolo.
Ma samo izvadiš iz vrećice i omotaš trakom i vratiš unutra. Neće im biti ništa za tih par minuta vani. Meni su znale ostati i pola sata vani :smokee: :crazyy: pa su preživljele. Iako to ne preporučam.
Avatar
Lethaldose
rank2
Postovi: 46
Pridružen/a: 28.08.2012, 18:19
 pohvaljen: 1 put

Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la Lethaldose »

U vrecama je po pola litre vode pa mi je malo tlaka vadit :)
Oce kutije su skroz uz kit, cini se ok.
Nabacit cu par slika tu kad stignem
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la shroomko »

Vidio sam da je to u upustvima, ali mislim da je 0.5L vode previše. Ideja je da vlažnost zraka bude 100% (da je vrećica lagano zamagljena) ali da nema više vode od toga. Zato što je voda raj za bakterije.

Moći će i ovako proći, u ovom stupnju gljive su skoro neuništive ali bitno je da ne rastu sa strane i u dno jer ako ih pustiš tamo istruniti će i nastati će ti kontaminacije.
Avatar
Lethaldose
rank2
Postovi: 46
Pridružen/a: 28.08.2012, 18:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Growkit: Prvi uzgoj - trebam pomoc i savjete

Post Postao/la Lethaldose »

shroomko je napisao/la:Vidio sam da je to u upustvima, ali mislim da je 0.5L vode previše. Ideja je da vlažnost zraka bude 100% (da je vrećica lagano zamagljena) ali da nema više vode od toga. Zato što je voda raj za bakterije.

Moći će i ovako proći, u ovom stupnju gljive su skoro neuništive ali bitno je da ne rastu sa strane i u dno jer ako ih pustiš tamo istruniti će i nastati će ti kontaminacije.
Stavio sam malo manje od pola litre u svaki bag. Jbg tako je pisalo. Vrecica je malo zamagljena. Danas je tek drugi dan, zasad ne vidim nista jos.
Odgovori